Передменструальний синдром або ПМС

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Передменструальний синдром або ПМС

Зміст:

➦ Що таке пмс у жінки

➦Причини та види передменструального синдрому

➦ Симптоми ПМС та фактори ризику

➦ Емоційні ознаки

➦ Фізичні ознаки

➦ Лікування симптомів ПМС

➦ Як полегшити симптоми ПМС

➦ Коли звертатись до лікаря?

Прищі, втома, головний біль, нудота та поганий настрій... Приблизно ¾ жінок віком від 20 до 40 років відчувають ті чи інші негативні симптоми перед настанням менструації. У цій статті ми розповідаємо про те, як зрозуміти та приручити ПМС, щоб зменшити чи усунути його негативні прояви та не втратити звичний ритм життя.


Що таке пмс у жінки 

Що таке пмс у жінки

Термін «передменструальний синдром» вперше з'явився в 1931 р. у статті «Гормональні причини передменструальної напруги» англійського гінеколога Р. Франка, опублікованій у неврологічному журналі. Однак відомо, що ще Гіппократ описував у своїх працях коливання настрою та поведінки жінок залежно від місячного циклу як ознаку швидкого настання місячних.

Передменструальний синдром (ПМС) - це сукупність фізичних та емоційних симптомів, що відбуваються за 2–7 днів перед місячними та зазвичай закінчуються з їхнім настанням або протягом декількох днів після. Інтенсивність цих проявів залежить від багатьох причин, у тому числі від віку, генетичної схильності, стану здоров'я та способу життя жінки. Хтось не відчуває нічого, а в інших повністю порушується повсякденне життя.

Сьогодні, як стверджує статистика, близько 75% фертильних жінок відчувають легкі симптоми напередодні або під час менструації, такі як спазми матки, що не заважає їм продовжувати свою звичайну діяльність. Від 20% до 30% жінок мають досить серйозні прояви, які негативно впливають на їхнє повсякденне життя. І, нарешті, від 2% до 6% жінок страждають на передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР), який має серйозні психологічні прояви.

Причини та види передменструального синдрому

Патогенез ПМС досі погано вивчений, сьогодні в медицині існує кілька теорій його виникнення:

  • ендокринна, пов'язана зі змінами гормонального фону через коливання рівнів прогестерону та естрогену
  • дисбаланс водно-сольового обміну внаслідок надлишку альдостерону або антидіуретичного гормону
  • захворювання щитоподібної залози
  • брак деяких нутрієнтів, особливо вітаміну В6, магнію, кальцію та цинку
  • коливання нейротрансмітерів головного мозку, зокрема, серотоніну
  • генетична схильність

Як відомо, менструальний цикл регулюється взаємодією жіночих гормонів у певних органах. Гормони, що виділяються гіпофізом, керують не лише його початком у період статевого дозрівання, а й заплідненням, а також визначають припинення менструацій при клімаксі. Протягом усього менструального циклу жіночий організм готується до зачаття ембріона. Гормони, відповідальні цей синдром, представлені переважно естрогенами та пролактином, яких стає значно більше проти прогестерону під час другої фази циклу яєчників.

Естроген спричиняє затримку рідини, яку зазвичай полегшує прогестерон. При надлишку естрогену чи дефіциті прогестерону виникає набряклість, хвороблива напруга у грудях, відчувається підвищення маси тіла. Одночасно набрякає й головний мозок (так звана «водна інтоксикація»), що є причиною головного болю, розсіяності, тривоги у передменструальні дні. Крім того, згідно з деякими дослідженнями, коливання цих двох гормонів через нейротрансмітери впливає на вироблення серотоніну, що пояснює психологічні симптоми.

Залежно від переважних ознак у гінекології виділяються такі форми ПМС:

➤ Набрякла. Характеризується набряками обличчя, пальців рук, нагрубанням молочних залоз, збільшенням ваги. Можливі проблеми ШКТ (запори, діарея, підвищене газоутворення).

➤ Цефалгічна. Супроводжується головними болями, мігренями, підвищеною чутливістю до запахів, нудотою.

➤ Кризова. Може проявлятися у вигляді нападів панічних атак, підвищення артеріального тиску, серцебиття, серцевого білю без змін на ЕКГ.

➤ Нейропсихічна. Виражається дратівливістю, плаксивістю, порушеннями сну, агресією, депресивним станом, слабкістю, сексуальним дисбалансом. В ускладнених варіантах (ПМДР) у жінки можуть виникати суїцидальні думки та галюцинації.

➤ Атипова. Найбільш рідкісний вид ПМС, що виражається у вигляді посилення інших захворювань: бронхіальної астми, виразкового гінгівіту або стоматиту, іридоцикліту, міокардіопатії.

При легкій течії за 2-10 днів до менструації виникають 3-4 ознаки, одна або дві з яких виражені найбільш сильно. При тяжкому перебігу симптоми з'являються за 3-14 днів до менструації. Їх понад п'ять, причому не менше двох різко виражені.

Симптоми ПМС та фактори ризику

Симптоми ПМС та фактори ризику

До найчастіших проявів ПМС відносяться:

✓ чутливі та набряклі груди

✓ спазми в животі та здуття

✓ перепади настрою

✓ підвищена стомлюваність

✓ порушення сну (безсоння або гіперсомнія)

✓ головний біль

✓ підвищення та зниження апетиту

✓ тяжкість у ногах

✓ збільшення ваги

✓ прищі.

Передменструальна хвороба може посилювати симптоми інших захворювань. Мігрень у цей період сильніше та важче переноситься, можливе почастішання нападів астми, епілепсії та алергії, нейродерматиту. При ПМДР симптоми ПМС настільки серйозні, що можуть заважати роботі, громадській діяльності або стосункам з оточенням. Інтерес до повсякденних справ сильно знижено, а в деяких жінок навіть виникають суїцидальні думки.

За статистикою в період ПМС представниці прекрасної статі найчастіше потрапляють у ДТП або завдають комусь насильства.

Чинники, що збільшують ризик розвитку передменструального синдрому:

➦ наявність хронічних гінекологічних захворювань, складні пологи, аборти

➦ нестача сну

➦ постійний стрес

➦ інтелектуальна напруга

➦ низька фізична активність

➦ ожиріння чи дистрофія

➦ неправильне харчування (захоплення червоним м'ясом, напоями з кофеїном, солодощами, нестача кальцію в їжі)

➦ нейроінфекції

➦ ендокринні порушення

➦ часта зміна кліматичних зон

➦ алкоголь та куріння (впливають на чутливість мозку до стресу).

➦ ПМС у сімейному анамнезі

Цікаво, що дівчата з мегаполісів страждають на цю недугу частіше, ніж їхні сільські подруги.

Емоційні ознаки  

Емоційні ознаки


Про те, що провісник місячних значно впливає на настрій жінки знають навіть чоловіки. Будь-який сплеск роздратування або образливості жінки сприймається чоловіком з іронією, як ПМС, що насувається.

До емоційних ознак ПМС відносяться:

- дратівливість

- плаксивість

- агресивність

- депресія

- зниження працездатності

- втрата апетиту або, навпаки, його зростання

- поганий настрій

- тривожність

- труднощі з концентрацією уваги

- сплеск або відсутність лібідо.

Відомо, що багато жінок перед тим, як починається менструація, часто відчувають потяг до солодкого. Дієтологи пояснюють це тим, що оскільки це період, коли ми хворі психічно, цукор - це перша втіха, здатна компенсувати нездужання. Стомлюваність та розлади настрою пов'язані між собою. Це може бути депресивний синдром, який виявлятиметься у вигляді почуття втоми та навпаки.

Передменструальний синдром викликає зміну статевого потягу: то збільшує, то знижує. З урахуванням фізично нездорового самопочуття жінки в цей час відсутність бажання цілком пояснюється. Деякі жінки, навпаки, відчувають сплеск лібідо перед менструацією, що пов'язано з гормональними гойдалками.

Фізичні ознаки

Фізичні ознаки

Провісниками місячних можна назвати такі фізичні симптоми ПМС:

- спазми, тяжкість або тиск внизу живота

- болі у спині

- напруга в грудях

- запор, діарея, здуття живота, метеоризм

- втома та слабкість

- головний біль

- серцебиття

- набряки обличчя та кінцівок

- сонливість або безсоння

- ломота в тілі

- нудота та блювання

-  поколювання в руках та ногах

-  проблеми зі шкірою.

Відчуття «налитих» грудей, так само як і набряклість виникають через надлишок естрогенів, які мають здатність затримувати рідину в організмі, а також з дисбалансом антидіуретичного гормону альдостерону. З гормональними порушеннями пов'язані й інші фізичні симптоми ПМС (акне, нудота, серцебиття, втома тощо).

Причиною щемлячого болю внизу живота є скорочення матки через викиди простагландинів (гормонів, які регулюють овуляцію). Цей стан у медицині зветься дисменорея. Таким чином організм позбавляється ендометрію (внутрішньої оболонки матки), коли вагітність не настає. Спазми можуть викликати скорочення м'язів нижньої частини спини, що відбивається болючими відчуттями у районі попереку. Деякі захворювання, такі, як ендометріоз, шийний стеноз, міома, аденоміоз та запалення органів малого таза, можуть посилювати біль унизу живота під час ПМС.

Порушення сну може бути викликані як фізичним нездужанням (біль у животі, мігрень), так і психологічним (депресія). Крім того, на сон впливає температура тіла, яка підвищується в цей період приблизно на півградуса.

Лікування симптомів ПМС

 Лікування симптомів ПМС

Передменструальну хворобу можна і потрібно контролювати. І справа не тільки в тому, що такий стан вибиває жінку з життєвого ритму, позначається на працездатності, псує стосунки з близькими. Насамперед дисбаланс у гормональній сфері може призвести до серйозніших проблем зі здоров'ям, і навіть до раннього клімаксу.

Зрозуміло, що лікування не може бути однаковим для всіх. Іноді потрібно спробувати кілька варіантів, перш ніж буде знайдено відповідний. Перш ніж приймати ті чи інші ліки, варто спробувати немедикаментозні способи.

Здоровий спосіб життя

Фізична активність та зміна дієти позитивно позначаються на гормональному фоні, здатні усунути або полегшити перебіг ПМС. Варто скоротити споживання чаю, кави, солі, алкоголю тощо. Те саме стосується і тютюну, який може посилити деякі симптоми (головний біль, нудоту тощо).

Фітотерапія та БАДи при ПМС

Деякі рослини, такі як глід, ромашка, хміль або валеріана допомагають краще пережити цей період. Традиційно у нутрітерапії ПМС використовуються олія примули вечірньої та вітамін Е, а також лікарська рослина вітекс, яка містить фітогормони, схожі на прогестерон, що позитивно впливають на гормональну регуляцію.

Ефірні олії

Впоратися з симптомами передменструального синдрому та відновити контроль над своїми емоціями допоможуть ефірні олії деяких рослин. До них відносяться шавлія, базилік, лаванда, перцева м'ята та іланг-іланг.

Добавки кальцію та магнію

Лікарі все частіше рекомендують жінкам із ПМС мінеральні комплекси з кальцієм та магнієм, оскільки дослідження показали, що передменструальний синдром може бути частково проявом дефіциту кальцію, а магній покращує стійкість до стрес-факторів.

Тепла грілка

Тепло є ефективною зброєю проти болю, а також допомагає під час здуття живота. Можна прийняти теплу ванну або прикласти грілку до болючої частини тіла.

Популярні засоби для полегшення ПМС у жінок у Фітомаркет

PMS Rescue (підтримка при ПМС) 60 веганських капсул ТМ Кантрі Лайф / Country Life

Сучасний препарат із високою ефективністю від американського виробника дієтичних добавок. Його склад ретельно продуманий і включає інгредієнти, що забезпечують психологічну та емоційну підтримку жінці під час PMS. Приймання PMS Rescue допомагає зменшити такі симптоми ПМС, як судоми, затримка води, здуття живота, часта зміна настрою, дискомфорт та біль в області матки.

PMS Rescue (підтримка при ПМС) Кантрі Лайф / Country Life

Vitex 500 мг капсули №90

Vitex допомагає збалансувати гормони та мінімізувати симптоми, пов'язані з гормональними сплесками у жінок під час передменструального та клімактеричного синдрому. При прийманні капсул Вітекс зменшується відчуття жару, пітливість, біль голови, припливи, з'являється бадьорість. Вітекс діє шляхом зниження вивільнення пролактину на рівні гіпофізу, регулює місячний цикл і є профілактикою передчасного старіння.

Vitex 500 мг капсули № 90

Полегшити симптоми ПМС допоможуть такі засоби:

Плоди Авраамового Дерева 150 мг Herbal Actives Natures Plus 60 гелевих капсул

Лаванда фіточай 30 г

MetaRelax® Metagenics (МетаРелакс) 45 таблеток

Кальцій-Магній + вітамін D3 120 капсул ТМ Кантрі Лайф / Country Life

Коли здорового способу життя та добавок недостатньо для полегшення симптомів, лікарем призначаються медикаментозні засоби. Однак, лікарська стратегія завжди має поєднуватися зі здоровим способом життя.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП). Знімають спазми та зменшують болючість молочних залоз. Щоб бути ефективними, їх необхідно приймати протягом тижня, що передує менструації, а також перші дні менструації. Найбільш ефективні препарати в таких ситуаціях – ібупрофен та напроксен. Не забудьте, що НПЗП не слід застосовувати одночасно з діуретиками.

Анальгетики. Призначаються для полегшення передменструального болю внизу живота, а також зняття напруги в попереку та м'язах.

Гормональна терапія. Призначається, коли рекомендовані заходи та медикаментозне лікування не принесли покращення. Це може бути пероральний прийом естрогену-прогестагену або синтетичні прогестини, які приймають на 25-й день циклу або на початку менструації. Прогестерон також можна наносити на груди у вигляді гелю.

Безперервні оральні контрацептиви. Крім ефекту контрацепції, це хороший спосіб призупинити ПМС, оскільки запобігає овуляції. Такий варіант лікування особливо підходить при інтенсивних мігренях наприкінці циклу або під час менструації.

Естрогенові та прогестинові пластирі. Їхня дія спрямована на стабілізацію гормонів, присутніх в організмі. Слід мати на увазі, що цей метод не контрацептивний і не захищає від вагітності.

Антидепресанти. Два сімейства антидепресантів - селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну та інгібітори зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну - можуть ефективно полегшити деякі симптоми ПМС (особливо дратівливість). Зазвичай рекомендується приймати антидепресанти протягом 2 тижнів, що передують періоду менструації. Дозування нижче, ніж для лікування депресії.

Діуретики. Ці ліки сприяють виведенню рідини й можуть зменшити симптоми, пов'язані із затримкою води (додаток у вазі, біль або тяжкість у ногах). Через їх потенційно значні побічні ефекти вони майже більше не використовуються при лікуванні передменструального синдрому, за винятком рідкісних випадків. Спиронолактон є єдиним діуретиком, який можна використовувати для цього показання. Дієти з низьким вмістом солі часто буває достатньо, щоб обмежити затримку води. При появі тяжкості в ногах можуть допомогти також венотоніки.

Інші методи. При дуже інтенсивних симптомах, які не купуються іншими методами, можна вдатися до препаратів, що зупиняють менструацію. Це гормони, що спричиняють тимчасову менопаузу. Тривалість лікування не перевищує 6 місяців. У крайньому разі, деякі жінки вдаються до хірургічного видалення яєчників.

Як полегшити симптоми ПМС 

Як полегшити симптоми ПМС

Поліпшення способу життя є одним із ключових методів полегшення болю в животі, спині, порушення лібідо та інших супутників передменструального синдрому.

Жінки з ПМС можуть збалансувати свій раціон, вживаючи більше фруктів, овочів, продуктів, багатих на клітковину, кальцій або вітамін D. Включіть у раціон молочну продукцію, багату на кальцій. Поміняйте дієту, скоротивши споживання продуктів, що містять кофеїн та цукор (кава, чай, шоколад, морозиво, безалкогольні напої типу коли, енергетичні напої, гарячий шоколад тощо), обмежте присутність солі, зменште кількість алкоголю та цигарок або навіть повністю відмовтеся від них (тютюн посилює такі симптоми ПМС, як головний біль, нудоту і т. д.). Зменшити потяг до солодкого допоможе вживання продуктів, багатих на вуглеводи та харчові волокна (цілозерновий хліб, фрукти та овочі, макаронні вироби та цілозернові продукти).

У критичні дні бажано не перенавантажувати свій графік. Спробуйте знайти рішення, щоб краще справлятися із ситуаціями, що викликають стрес (реорганізувати свій графік, врегулювати конфлікт тощо). Корисним доповненням є будь-який підхід, що забезпечує стан релаксації (глибоке дихання, медитація, йога, масаж тощо),

Сон не менше ніж 7 годин на добу знижує відчуття втоми, викликане приходом менструації. Фізичні вправи стимулюють управління стресом та нервозністю, допомагаючи зняти симптоми зміни настрою. Аеробні вправи (ходьба, плавання, їзда на велосипеді, біг, танці тощо) посилюють кровопостачання до різних органів, допомагаючи регулювати коливання статевих гормонів. Крім відчуття добробуту та задоволення, фізична активність дозволяє вивільнити зайву енергію, накопичену у разі стресу, або, навпаки, подолати сонливість перед місячними, якщо це необхідно.

Замініть кухонну сіль травами або спеціями. Відомо, що при надмірному її споживанні нирки починають затримувати воду, щоб підтримувати стабільну концентрацію натрію в організмі. Відмовтеся від картопляних чипсів, фаст-фудів, соусів та інших готових продуктів, що містять велику кількість солі.

Коли звертатися до лікаря? 

Якщо симптоми ПМС інтенсивно виявляються два цикли поспіль, стають серйозною проблемою, яка заважає нормально жити та працювати, варто звернутися до гінеколога чи психотерапевта. Щоб визначити ПМС і призначити відповідну терапію, гінеколог попросить пацієнтку щодня записувати свої симптоми, проведе ультразвукове дослідження статевих органів, зробить аналізи на певні рівні статевих та інших гормонів у крові.

Якщо у жінки є ознаки депресії, можуть бути призначені стандартні тести для її діагностики, при необхідності, консультації психіатра, невролога, офтальмолога, ендокринолога, такі дослідження, як електроенцефалографія, комп'ютерна томографія головного мозку, ультразвукове дослідження нирок, мамографія.

Висновок

Попри неоднозначне ставлення до ПМС у суспільстві, це реально поширена проблема, яка суттєво знижує якість життя жінки, позначається на її працездатності та відношенні з близькими людьми. Завдяки правильно обраній стратегії лікування цей період може бути пройдений без істерик та болю, у добробуті, любові до себе та оточення.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловите свою думку, запитайте чи напишіть відгук.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре