Бурчання в животі – чому це відбувається і як боротися?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Бурчання в животі – чому це відбувається і як боротися?
Зміст:

➦ Чому відбувається бурчання в животі

➦ Симптоми бурчання

➦ Які фактори можуть посилити бурчання в животі

➦ 10 способів зменшити бурчання в животі

➦ Що змінити у способі життя

➦ Коли варто звернутися до лікаря

➦ Висновок

Ви щось з'їли, і тепер з живота лунають якісь булькаючі звуки. Або, навпаки, ви голодні, і живіт нагадує вам про це негарним бурчанням чи гуркотом. Борборигми - так по-науковому називається шум у животі - можуть бути природною реакцією організму, а можуть свідчити про проблеми зі здоров'ям. Як жити з бурчанням у животі і чи можна цього позбутися – сьогоднішня тема нашого Фітоблога.

Чому відбувається бурчання в животі? 

Чому відбувається бурчання в животі

Звуки, що виникають у животі, можуть мати різні причини, але всі вони пов'язані з процесом травлення. А тепер трохи анатомії.

Травлюючий тракт являє собою довгу трубу, яка складається з стравоходу, шлунка, тонкої, товстої та прямої кишки, а також заднього проходу. Можна уявити його у вигляді довгої змії, яка рухається, перетравлюючи їжу. М'язи, що вистилають стінку шлунково-кишкового тракту, скорочуються зверху вниз і просувають їжу вперед. Це називається перистальтикою кишечника. Для засвоєння поживних речовин їжа проходить весь шлях, пересуваючись від одного кінця травної системи до іншого. Спочатку вона перемішується і подрібнюється в роті, потім потрапляє у стравохід, звідки шляхом ритмічного руху перистальтики рухається у шлунок, а потім у кишечник. Саме цей рух відповідає за внутрішні шуми, які виникають впродовж пересування їжі та можуть мати різні причини.

Голод 

Фізіологічне походження звуку, що виникає при голоді, пов'язане з м'язовою діяльністю нашого травного тракту. Підвищення рівня гормону, відповідального за почуття голоду, викликає скорочення кишківника та шлунка, що призводить до шуму. У процесі травлення утворюються гази, які переміщаються тонкою кишкою, проштовхуючись харчовою грудкою. Ось вони і є головним винуватцем бурчання. За тривалої відсутності їжі гази починають «гуляти» стравоходом, викликаючи появу специфічного звуку. Його гучність пов'язана з резонуючим ефектом через наявність повітря в порожньому шлунку та кишечнику.

Газ

Якщо через систему травлення проходить більша кількість газу, ніж рідини, це також призводить до шуму в шлунку. Надлишок газу може бути пов'язаний із вживанням певних продуктів. Наприклад, бобові або капуста сильно ферментують у процесі травлення і збільшують кількість газу, що виділяється, чому гуде в животі після прийому їжі. Бурчання може викликати також повітря, що застрягло у проміжках товстої кишки.

Інфекції та запалення шлунково-кишкового тракту 

Булькаючі та переливні звуки також можуть виникати через інфекції та запалення кишечника, особливо при хворобі Крона або синдромі надмірного бактеріального росту (СІБР). У цих випадках можуть спостерігатися й інші симптоми, такі як біль, дискомфорт та тяжкість у шлунку, нудота чи діарея.

Непрохідність кишечника 

У шлунку виробляється шлунковий сік, що перетворює їжу на рідку кашу. Коли суміш проходить через вузькі місця, наприклад, на рівні сфінктера між шлунком і кишечником, лунають булькаючі звуки. Погане проходження їжі може бути пов'язане з більш серйозними проблемами - непрохідністю кишківника. Це захворювання викликається глистами, кишковим ендометріозом, запальними процесами та грижами. Рідині та газам важко проходити через шлунково-кишковий тракт, кишечник збільшує кількість перистальтичних рухів, щоб сприяти їх проходженню, що спричиняє появу бурчання. У цих випадках звуки в животі супроводжуються іншими симптомами, такими як біль, сильний спазм, відсутність апетиту, нудота, рідкий стілець.

Грижа 

Грижа - це ситуація, коли частина кишківника випадає через отвір у м'язах черевної стінки, що може викликати запор і, як наслідок, бурчання у шлунку. При цьому можуть виникнути інші симптоми, такі як біль, набряк, почервоніння, нудота та блювання. 

Бурління в животі у немовляти 

Основна їжа маленьких дітей – це молоко. Воно може бути грудним чи у складі штучних сумішей. При цьому шлунково-кишковий тракт малюків ще незрілий, йому не вистачає деяких ферментів. Це може спричинити виникнення  булькання у шлунку у дитини після їжі. Якщо ж у міру дорослішання шум у животі не припиниться, потрібно провести обстеження на наявність непереносимості лактози, а також захворювань шлунково-кишкового тракту.

Інші можливі причини

Ураган у животі може виникнути, якщо ви:

  • переїдаєте
  • їсте занадто швидко
  • занепокоєні та в стресі
  • вживаєте газовану та кислу їжу.

Причинами звуку в животі можуть бути також:

  • повільне або неповне травлення
  • несварення шлунка
  • синдром роздратованого кишечника
  • харчова алергія (наприклад, целіакія або непереносимість лактози)
  • рак товстої кишки.

Симптоми бурчання 

Симптоми бурчання

Певний характер, гучність, місце розташування та час борборигмів можуть сигналізувати про деякі проблеми в роботі ШКТ:

➦ Гучні та вируючі звуки – брак ферментів для перетравлення їжі.

➦ Постійне бурчання без зупинки - можливі порушення всмоктувальних функцій або надлишок рідини.

➦ Лежачи на спині – порушення в роботі кишечника.

➦ Лежачи на лівому боці – захворювання підшлункової залози.

➦ Лежачи на правому боці – проблеми у жовчовивідних шляхах.

Звуки з лівого боку говорять про ферментну недостатність, з правого – про проблеми жовчовивідних шляхів, а внизу живота – про дисфункцію товстої кишки.

Якщо звуки в шлунку супроводжуються здуттям, то має місце метеоризм, а також початкова стадія панкреатиту чи кишкових недуг. Взагалі будь-які больові відчуття при бурчанні свідчать про запальні процеси шлунково-кишкового тракту.

Які фактори можуть посилити бурчання в животі? 

Підсилити шум у животі може потрапляння повітря в шлунок через те, що ви говорите під час їжі або швидко їсте. Іншими факторами, що провокують борборигми, є велика кількість рідини, що випивається, переїдання, стреси. Деяка їжа також здатна провокувати синдром «співу живота».

Якщо ви страждаєте від цієї проблеми, варто припинити або обмежити вживання таких продуктів, як:

✔ бобові (в т.ч. горох та сочевиця)

✔ всі види капусти (включаючи броколі, цвітну та брюссельську)

✔ цибулю

✔ солодку їжу (особливо сорбіт – замінник цукру)

✔ деякі овочі та фрукти (цитрусові, помідори, яблука, виноград, груші, черешню, редиску, огірки, гриби)

✔ газовані напої, каву, пиво та інший алкоголь

✔ м'ясні напівфабрикати

✔ молочні продукти

✔ свіжоспечені хлібобулочні вироби 

✔ надмірно жирну та солону їжу

10 способів зменшити бурчання в животі 

1. Їжте 

10 способів зменшити бурчання в животі

Бурчання в животі часто сигналізує про те, що ви просто голодні або у вас низький рівень цукру в крові. І тут потрібно просто поїсти. Повноцінна їжа, а іноді навіть легке перекушування може заглушити бурчання або взагалі зупинити шум у животі. Якщо ви маєте таку проблему, не допускайте голоду, намагайтеся їсти строго по годинах.  

2. Їжте і пережовуйте повільно

Ретельно пережовуйте їжу. Більш повільний прийом їжі сприяє кращому перетравленню, оскільки ферменти в роті починають розщеплювати їжу ще до того, як вона буде проковтнута. Жуйте ретельно, закладаючи в рот невеликі шматочки їжі, і мовчки, щоб уникнути попадання зайвого повітря в шлунок.

3. Дотримуйтесь здорової дієти

Приберіть з раціону продукти, які провокують газоутворення, дотримуйтесь здорової дієти, щоб ваш шлунок працював правильно і не переїдайте. Виключіть солодке та борошняне, від яких пучить живіт, молочні продукти – при непереносимості лактози. Приймайте пребіотики, пробіотики та інші добавки, що покращують роботу шлунка та кишечника. Живі біфідо- та лактобактерії пригнічують активність газоутворюючих та гнильних бактерій – частої причини бурчання в животі.

Для усунення метеоризму та бурчання в животі допоможе активоване вугілля. Його можна пити по кілька таблеток (на кожні 10 кг своєї ваги по 1 таблетці 0,25 г) двічі на день натщесерце. 

4. Пийте воду

Навіть кілька ковтків води здатні миттєво припинити бурчання в животі. Вода наповнює шлунок, допомагає травленню та перистальтиці шлунково-кишкового тракту. Однак великі порції води можуть викликати борборигми і перешкоджати перетравленню. Щоб запобігти цьому, пийте воду потроху протягом дня. Найкраще її пити між їдою і менше під час їжі, це дозволить травним ферментам працювати краще.

5. Знімайте стрес

Стрес та занепокоєння можуть бути причиною бурчання в животі, а також діареї та розлади травлення. Якщо у вас є така проблема, зверніть увагу на різні методики, що розслабляють і знімають стрес, такі як медитація і йога, дихальна гімнастика, прогулянки на природі. Доведено, що проведення часу в зелених насадженнях знижує занепокоєння і заспокоює нервову систему. Крім того, для хорошого психологічного самопочуття необхідний повноцінний нічний відпочинок мінімум 7-8 годин. Лікарі радять за 2 години до сну відключати всі електронні гаджети, що випромінюють синє світло, добре зашторювати вікна, щоб підвищити якість сну.

7. Їжте менше кислої їжі

Кисла їжа (фрукти, овочі), а також напої з кофеїном можуть сприяти урчанню у шлунку. Якщо у вас є така проблема, не вживайте після їжі продукти, здатні викликати цей ефект. Будь-яка кисломолочна продукція повинна споживатися як самостійна страва.

8. Їжте менше цукру

Споживання цукру може викликати діарею, метеоризм і бурчання в шлунку, особливо фруктоза і навіть цукрові спирти, такі як еририт і сорбіт (підсолоджувачі без цукру).

9. Пийте менше алкоголю

Алкогольні напої подразнюють шлунково-кишковий тракт, уповільнюють спорожнення шлунка, можуть викликати запалення та стати причиною бурчання в животі. 

10. Прогуляйтеся

Не варто після ситного обіду лягати, оскільки горизонтальне положення може спровокувати бурчання та здуття живота. Навпаки, 15-ти хвилинна прогулянка після їжі прискорює спорожнення шлунка та допомагає перетравленню.

 Що змінити у способі життя

Бурчання в животі – природний процес. Однак якщо воно надто сильне, гучне, тривале і заважає нормально жити, варто переглянути свій раціон харчування та спосіб життя загалом.

Що змінити спосіб життя

Фізична активність 

Встановлено, що у неактивної людини погіршується моторика шлунка. За відсутності адекватного фізичного навантаження кишечник стає млявим, його поглинаючі властивості погіршуються.

Психологічне здоров'я 

Стреси, тривожність, поганий настрій негативно відбиваються на роботі травлення, що призводить до проблем у цій галузі: здуття, бурчання, метеоризму, болю та порушення випорожнень. І, навпаки, позитивний настрій та душевна рівновага допоможуть уникнути психологічних проблем.

Режим харчування

Збалансоване харчування, з дотриманням певного режиму, сприяє хорошому травленню і допоможе уникнути шуму в животі. Намагайтеся уникати сумнівних поєднань у продуктах і відмовтеся від занадто великого їх розмаїття в одному прийомі. 

Однак, якщо навіть при зміні способу життя, бурчання в животі залишається постійним або сильним, варто звернутися до лікаря, оскільки це може бути сигналом серйозніших проблем.

Коли варто звернутися до лікаря? 

Коли варто звернутися до лікаря?

Приводом для занепокоєння та звернення до лікаря можуть стати деякі симптоми, що виникають на тлі борборигмів, а саме:

× Бурчання без зупинки

× Резі в животі

× Здуття 

× Печія або відрижка повітрям

× Висока температура

× Нудота

× Блювота

× Понос або запор

× Кров у стільці

× Швидка втрата ваги без видимої причини. 

Всі вони можуть бути свідченням серйозних захворювань, аж до раку кишечника. Залежно від симптоматики лікарі призначають певні обстеження, здачу аналізів та іншу діагностику для встановлення причини поганого самопочуття та прописують адекватне лікування.

Висновок

Бурчання в животі - природний процес, що виникає дуже часто від голоду, стресу або при вживанні певної їжі. Іноді достатньо змінити спосіб життя та раціон харчування, виключити шкідливі звички та зайнятися спортом, як «музика в животі» зникне назавжди. Однак, якщо спостерігається постійне і сильне бурчання, яке знижує якість життя або супроводжується додатковими неприємними симптомами, варто звернутися до лікаря та пройти ґрунтовну діагностику щодо лікування органів ШКТ.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре