Атопічний дерматит у дітей (дитяча екзема)

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Атопічний дерматит у дітей (дитяча екзема)

Зміст:

➦ Що таке атопічний дерматит

➦ Види (форми) атопічного дерматиту у дітей

➦ Що викликає атопічний дерматит у дитини

➦ Які симптоми атопічного дерматиту у дитини

➦ Діагностика атопічного дерматиту у дітей

➦ Лікування атопічного дерматиту у дитини

➦ Життя дитини з дерматитом - як батьки можуть допомогти

➦ Відповіді на найпоширеніші питання 

Атопічний дерматит є хворобою цивілізації, на яку страждає від 15 до 20 відсотків дітей. Близько 60% малюків стикаються з ним до року. Це хронічне захворювання, яке проявляється червоними лускатими висипаннями і свербінням на поверхні шкірних покривів. У статті розповімо ключові моменти, які потрібно знати про атопічний дерматит. Адже для будь-якої матусі важливо вміти вчасно розпізнати цю недугу у дитини та застосувати правильну тактику лікування.

Що таке атопічний дерматит? 

Атопічний дерматит (АД) - це мультифакторіальне захворювання, яке характеризується хронічним запальним процесом у шкірних покровах, має генетичну схильність та здатність до рецидивів. Синонімами атопічного дерматиту є: алергічний дерматит, конституційна екзема, дитяча екзема, алергодерматоз, пруриго Бенье, нейродерміт, дитяча екзема.

В основі патогенезу лежить патологія ліпідів шкіри та порушення утворення структуроутворюючих білків, що загрожує збоями у формуванні рогового шару шкірних покривів і, як результат, сухістю шкіри. Погіршують ситуацію також прозапальні цитокіни та нейропептиди. Атопічний дерматит починається з раннього дитячого віку та значно погіршує якість життя немовляти.

Види (форми) атопічного дерматиту у дітей 

Виділяють три форми атопічного дерматиту у дітей залежно від вікового періоду:

Немовляча (проявляється від 2-3 місяців до 3 років). Вважається найнесприятливішою формою. На шкірі новонароджених або старших дітей формується гостре запалення з наявністю симетричних мікровезикул, набряку, гіперемії, ерозій, тріщин і «молочних кірочок». Висипання супроводжується свербінням різної інтенсивності. Найчастіше локалізується на лобі, щоках, за вухами, на животі, спині, попі, розгинальних поверхнях рук та ніг. Діти, які хворіють на дитячу форму, у 70-80% випадків піддаються розвитку супутніх інфекційних та алергічних патологій. Крім того, атопічний дерматит важко піддається лікуванню і досить часто залишається протягом усього життя.

Дитяча (проявляється у 3-12 років). Ця форма характеризується інфільтрацією шкірних покривів на фоні стійкого почервоніння. Серед елементів висипу спостерігаються папули, що сверблять, ерозії, геморагічні кірки. Уражені ділянки частіше зустрічаються на ліктьових та колінних згинах, схильні до генералізації. Хронічна течія сприяє виникненню надмірної пігментації повік, яка виглядає як «алергічне сяйво». Також утворюються складки Денні-Моргана на нижніх повіках і формується «атопічне обличчя» через сірий відтінок шкіри. Ще одним проявом дитячої форми атопічного дерматиту є поява тріщин навколо губ і очей.

Підліткова (проявляється у віці 12-18 років). Пубертатний період може мати регресуючий характер перебігу захворювання або навпаки прогресувати на тлі ендокринних дисфункцій. Ліхеноїдні папули, геморагічні кірки переважно розташовані навколо рота та очей на обличчі, на зап'ястях, згинах ліктів та колін. Підліток з цією формою атопічного дерматиту відчуває виражений свербіж, посилення невротичних реакцій та порушення сну.

Актуальна класифікація атопічного дерматиту представлена ​​в таблиці

Вікові періоди

Немовляча форма ( проявляється від 2-3 місяців до 3 років)

Дитяча форма (проявляється у 3-12 років)

Підліткова форма (проявляється у віці 12-18 років)

Стадії

Загострення

Ремісія неповна

Ремісія

Клінічні форми

Ексудативна

Ерітематозно-сквамозна

Ерітематозно-сквамозна з ліхеніфікацією

Ліхеноїдна

Пруригінозна

Тяжкість течії

Легка

Середньоважка

Тяжка

Поширеність процесу

Обмежений

Поширений

Дифузний

Клініко-етіологічні варіанти

З харчовою сенсабілізацією

З грибковою сенсабілізацією

З кліщовою сенсабілізацією

З пилковою сенсабілізацією

Що викликає атопічний дерматит у дитини?

Що викликає атопічний дерматит у дитини?

Фахівці відносять атопічний дерматит до мультифакторіальних захворювань з обтяженим сімейним анамнезом до атопії. Розвитку атопічного дерматиту у дитини сприяє комплекс генетичних, перинатальних та постнатальних факторів, а також імунна реакція організму малюка. Патогенез заснований на IgE-опосередкованому механізмі імунної реакції дитини, яка проявляється під впливом екзогенних факторів.

Їхніми представниками є:

➦ алергени (харчові: дитячі суміші, побутові: пил і шерсть тварин, епідермальні: дитячі креми, пилкові, грибкові, бактеріальні, кліщові)

➦ хімічні та фізичні подразники (пральні порошки, доглядові засоби, інсоляція)

➦ вплив стресу

➦ інфекційні захворювання

➦ імунні порушення

➦ перинатальні фактори (недоношеність, асфіксія)

➦ контакт із токсичними речовинами

➦ несприятливе довкілля

➦ порушення режиму сну

➦ неправильне харчування та шкідливі звички майбутньої мами.

Які симптоми атопічного дерматиту у дитини? 

Які симптоми атопічного дерматиту у дитини

До клінічних форм атопічного дерматиту відносять такі:

 • Ексудативна форма – проявляється з самого народження і характеризується запальним процесом гострого характеру з безліччю дрібних вузликів та виразок, що супроводжуються наявністю мокнуття та виділенням рідини. Шкіра немовляти набуває червоного відтінку та свербить.
 • Ерітематозно-сквамозна форма – для цієї форми характерно виражене почервоніння шкірних покривів, яке посилюється у вечірній час, незначне лущення, відсутність виділень.
 • Ерітематозно-сквамозна форма з ліхеніфікацією – характеризується складчастим характером уражень з потовщенням шкірних покривів, більш вираженим лущенням, лускатими плямами.
 • Ліхеноїдна форма – супроводжується вираженим лущенням, розчісами та тріщинами у великій кількості на ніжній шкірі дитини.
 • Пруригінозна – зустрічається серед підлітків, проявляється надмірним свербінням, кулястим щільним висипом у вигляді папул з великою кількістю розчісів.

Сильна сверблячка - найнеприємніша ознака атопічного дерматиту, який може посилювати неврологічний стан малюка або підлітка, що проявляється постійними порушеннями сну, плачем, роздратуванням. Також виникає висока ймовірність приєднання вторинної інфекції через розчісування. Тому батькам дуже важливо стежити за маленькими дітьми, щоб уберегти від травматизації шкіри та інфікування.

Діагностика атопічного дерматиту у дітей 

Якщо ви помітили якісь почервоніння, висипання та лущення на шкірі дитини, негайно зверніться до педіатра. Наразі точного тесту, за допомогою якого можна визначити атопічний дерматит, не існує. Діагноз ставиться на основі ретельно зібраного алергологічного анамнезу та об'єктивного обстеження.

Для виявлення атопічного дерматиту вашій дитині може бути призначена здача таких аналізів:

✓ Шкірні тести з алергенами (прик-тест) – допомагають визначити IgE-опосередковані алергічні реакції. Тест проводиться алергологом у стані ремісії дитини. При проходженні тесту показано скасувати прийом трициклічних антидепресантів, антигістамінних препаратів та нейролептиків.

✓ Загальний аналіз крові – може визначити підвищення еозинофілів або в ускладнених інфекцією випадках – нейтрофільний лейкоцитоз. Визначення загального IgE у сироватці крові не є специфічним (при атопічному дерматиті може спостерігатися низький рівень антитіл).

✓ Елімінаційна дієта – допомагає визначити наявність харчової алергії через 2-4 тижні після дотримання всіх рекомендацій дієтолога. Для встановлення діагнозу "атопічний дерматит у дітей" використовують діагностичний алгоритм на основі обов'язкових та додаткових критеріїв.

Обов'язкові критерії:

 • Відчуття, що свербить, навіть при незначних змінах шкірних покривів
 • Характерна локалізація атопічного дерматиту (розгинальні поверхні)
 • Наявність областей ліхенізації (потовщення шкіри, посилення шкірного малюнка)
 • Хронічна течія, схильна до рецидивів
 • Атопія у сімейному анамнезі.

Додаткові критерії:

➤ Лущіння та сухість шкірних покривів

➤ Посилення шкірного малюнка

➤ Наявність білого лишаю (білих плям на шкірі)

➤ Фолікулярний гіперкератоз

➤ Раннє начало захворювання

➤ Схильність до інфекційних процесів шкіри

➤ Хейліт

➤ Рецидивуючий кон'юнктивіт

➤ Неспецифічний дерматит кінцівок

➤ Складка Денні - Моргана на нижніх повіках

➤ Залежність клінічних проявів від емоційного стану або факторів зовнішньої середи

➤ Темні кола навколо очей

➤ Блідість або почервоніння обличчя

Крім того, тяжкість клінічних симптомів захворювання можна оцінювати за допомогою шкали SCORAD (scoring of atopic dermatitis – шкала атопічного дерматиту), яка включає інтенсивність клініки, поширеність уражень та суб'єктивні відчуття малюка.

Лікування атопічного дерматиту у дитини

Лікування атопічного дерматиту у дитини

Терапія атопічного дерматиту дитини дуже складний процес, який насамперед вимагає комплексного підходу, включаючи зовнішню та системну терапію, гіпоалергенну дієту, усунення супутніх патологій, а також реабілітаційні заходи.

Основними цілями лікування атопічного дерматиту у немовляти є:

 • Полегшення симптоматики
 • Мінімізація частоти загострень
 • Профілактика приєднання інфекційних процесів
 • Поліпшення якості життя малюка.

Важливою частиною порятунку від атопічного дерматиту є зовнішня терапія, яка допомагає відновити водно-ліпідний баланс шкірних покривів, а також нормалізувати захисну функцію шкіри.

Для зовнішнього застосування використовують:

✓ Місцеві глюкокортикостероїди – засоби першої лінії терапії.

✓ Топічні інгібітори кальциневрину – покращують бар'єрну функцію шкірних покривів.

✓ Препарати на основі дьогтю, дерматолу, нафталану, іхтіолу – мають протизапальну дію, у своїй ефективності поступаються попереднім засобам.

✓ Активований пірітіон цинку – відновлює структуру шкіри, має протигрибкову та антибактеріальну дію.

✓ Антисептики – використовують комплексно у боротьбі з атопічним дерматитом.

✓ Зволожуючі засоби – дуже важливий етап у терапії атопічного дерматиту у малюка, оскільки відновлюють водно-ліпідний склад шкіри, покращують бар'єрні властивості.

✓ Народні засоби – процедури обгортання з використанням ромашки та нанесенням олії обліпихи допомагають пом'якшити шкірні покриви малюка (народні процедури краще використовувати в період ремісії).

Зовнішні засоби, рекомендовані при лікуванні атопічного дерматиту у дітей

Elfa Pharm Atopi Med пом'якшувальне молочко 400 мл
АтопіКонтроль крем заспокійливий для атопічної шкіри ТМ Еуцерин/Eucerin 40 мл
Емоліум спеціальний крем 75 мл
Емоліум емульсія для купання 200 мл

Системне лікування атопічного дерматиту у дитини включає:

➤ Антигістамінні препарати – зменшують вираженість свербежу за допомогою протизапальної дії

➤ Антагоністи лейкотрієнових рецепторів – не мають доведеної ефективності

➤ Антибіотики – профілактують виникнення інфікування

➤ Імуносупресивну терапію – показана при ускладнених випадках дерматиту у дітей-атопиків

➤ Системні глюкокортикостероїди – мають виражений протизапальний ефект, їх використовують, якщо дерматит довго не сходить

➤ Алергенспецифічну імунотерапію – застосовують при супутній бронхіальній астмі.

Дітям зі складними формами вродженого атопічного дерматиту також можуть бути показані фототерапія, психотерапія та ін'єкції біологічного препарату під назвою Дупіксент (Дупілумаб).

Дієта – ще один етап комплексного лікування атопічного дерматиту у дитини, який особливо важливий для дітей із харчовою алергією.

Існує три підходи до дієтотерапії:

- елімінаційна дієта допомагає знайти продукт, що викликає алергічну реакцію;

- лікувальний етап передбачає виключення із раціону харчових продуктів, що викликають алергію;

- збагачення раціону алергенними продуктами в період покращення стану дитини.

Маленьким дітям, як правило, прикорм вводиться поступово та вкрай обережно у віці 5-6 місяців. Продукти повинні бути гіпоалергенними і не містити у своєму складі молока, солі, бульйону, цукру, глютена, консервантів та ароматизаторів. Дуже важливо підбирати кожен продукт індивідуально. До безпечних гіпоалергенних продуктів прикорму відносять цвітну капусту, кабачки, м'ясо кролика або індички, зелені яблука. У період поліпшення стану дитини слід обережно включати раніше непереносимі продукти.

Життя дитини з дерматитом - як батьки можуть допомогти

Життя дитини з дерматитом - як батьки можуть допомогти

Батькам, у яких дитина страждає на атопічний дерматит, необхідно зменшити контакт малюка з різними алергенами. Цілком виключити вплив алергічних подразників неможливо, але реально мінімізувати їх вплив і цим полегшити симптоматику хвороби дитини. Наприклад, якщо немовля страждає від побутової алергії, викликаної кліщами домашнього пилу, необхідно вжити таких заходів: прати постільну білизну в регулярному порядку, провітрювати приміщення, часто здійснювати вологе прибирання в будинку, позбутися килимів, м'яких іграшок та інших пилозбірників. 

Шерсть тварин є ще одним поширеним алергеном, тому найкращим рішенням для батьків буде розлучитися з вихованцем та провести ретельне генеральне прибирання приміщення.

Необхідно захищати дитину від впливу негативних факторів навколишнього середовища: зберігати комфортну температуру та вологість повітря в будинку, захищати від прямого контакту із сонячним промінням, використовувати spf-захист перед виходом на вулицю.

Щоб зробити життя немовляти максимально комфортним і безпечним, потрібно використовувати одяг з бавовняної тканини, виключити вплив стресу, коротко стригти нігті дитині, щоб уникнути травматизації, купати в помірно теплій воді не довше 10 хвилин.

Важливо правильно доглядати шкіру малюка: регулярно використовувати поживні та зволожуючі засоби, місцеве лікування, не мазати шкіру дитини спиртомісткими засобами.

Пам'ятайте, така дитина - особлива і потребує постійного диспансерного спостереження. Регулярні відвідування лікаря залежать від тяжкості процесу, в середньому рекомендовано водити дитину на огляд 1 раз на 6 місяців.

Відповіді на найпоширеніші питання 

Як швидко проходить атопічний дерматит у дітей? 

Атопічний дерматит у кожної дитини розвивається та проходить індивідуально. В одних дітей симптоматика повністю зникає, в інших рецидивує протягом усього життя. Чим раніше починається атопічний дерматит і чим важчий його перебіг, тим більший ризик виникнення хронічного атопічного дерматиту з періодами ремісії та рецидивів. Тому точно відповісти, коли пройде дерматит неможливо.

До якого лікаря звернутися за допомогою? 

Насамперед для огляду дитини з атопічним дерматитом необхідно звернутися за допомогою до педіатра, що лікує, знадобиться також консультація суміжних фахівців (алерголога-імунолога, дерматолога, дієтолога, лора, психоневролога, гастроентеролога, ендокринолога, генетика).

Чи можуть інші діти захворіти на атопічний дерматит від моєї дитини? 

Атопічний дерматит - абсолютно незаразне захворювання, оскільки є генетично обумовленим.

Чи може стрес спричинити атопічний дерматит? 

Стресс є одним із пускових механізмів у розвитку атопічного дерматиту, тому важливо захистити дитину від впливу стресових факторів.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.


Джерела інформації:

1. Akdis CA, Agache I, editors. Global atlas of allergy. Zurich: EAACI; 2014. 388 p.

2. Weidinger S, Novak N. Atopic dermatitis. Lancet. 2016;387 (10023):1109–1122. doi: 10.1016/s0140-6736(15)00149-x.

3. Eichenfield LF, Tom WL, Berger TG, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 2. Management and treatment of atopic dermatitis with topical therapies. J Am Acad Dermatol. 2014;71(1):116–132. doi:10.1016/j.jaad.2014.03.023.

4. Sidbury R, Davis DM, Cohen DE, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 3. Management and treatment with phototherapy and systemic agents. J Am Acad Dermatol. 2014;71(2):327–349. doi:10.1016/j.jaad.2014.03.030.

5. Eichenfield LF, Tom WL, Chamlin SL, et al. Guidelines of care for the management of atopic dermatitis: section 1. Diagnosis and assessment of atopic dermatitis. J Am Acad Dermatol. 2014; 70(2):338–351. doi:10.1016/j.jaad.2013.10.010.

6. Akdis CA, Akdis M, Bieber T, et al. Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, Asthma and Immunology/PRACTALL Consensus Report. Allergy. 2006;61(8):969–987. doi: 10.1111/j.1398-9995.2006.01153.x.

7. Алергія у дітей: від теорії – до практики. / За ред. Намазової-Баранової Л.С. - М: Союз педіатрів Росії; 2010-2011. 668 с. [Allergiya u detei: ot teorii - k praktike. Ed by L.S. Намазова-Баранова. Москва: Soyuz pediatrov Rossii; 2010 - 2011. 668 p. (In Russ).]

8. Miller DW, Koch SB, Yentzer BA, et al. An over-the-counter moisturizer is as clinically effective as, and more cost-effective than, prescription barrier creams in the treatment of children with mild-tomoderate atopic dermatitis: a randomized, controlled trial. J Drugs Dermatol. 2011;10(5):531–537.

9. Grimalt R, Mengeaud V, Cambazard F. The steroid-sparing effect of an emollient therapy in infants with atopic dermatitis: a randomized controlled study. Dermatology. 2007;214(1):61–67. doi: 10.1159/000096915.

10. Eschler DC, Klein PA. An evidence-based review of the efficacy of topical antihistamines in the relief of pruritus. J Drugs Dermatol. 2010;9(8):992–997.

11. Ersser SJ, Cowdell F, Latter S, et al. Psychological and educational interventions for atopic eczema in children. Cochrane Database Syst Rev. 2014;(1):CD004054. doi: 10.1002/14651858.CD004054.pub3.

12. Ng SY, Begum S, Chong SY. Does order of application of emollient and topical corticosteroids make a difference in the severity of atopic eczema in children? Pediatr Dermatol. 2016;33(2):160–164. doi: 10.1111/pde.12758.

13. Svensson A, Chambers C, Ganemo A, Mitchell SA. A systematic review of tacrolimus ointment compared with corticosteroids in the treatment of atopic dermatitis. Curr Med Res Opin. 2011; 27(7):1395–1406. doi: 10.1185/03007995.2011.582483.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре