Свербіж шкіри - що викликає і як позбутися?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Свербіж шкіри - що викликає і як позбутися?

Зміст:

➦ Що таке свербіж шкіри та механізми розвитку

➦ Можливі причини появи свербежу

➦ Чим зняти свербіж шкіри?

     ➦ Найкращі товари в Фітомаркет для усунення свербежу

➦ Чи можливо попередити свербіж шкіри?

➦ Що не треба робити, якщо у вас свербіж?

➦ Коли звертатись за медичною допомогою?

Одним із найпоширеніших симптомів у дерматології є свербіж. Ця проблема має вагоме діагностичне значення у сфері, що стосується уражень шкіри, а й у визначенні різних соматичних патологій. Незважаючи на те, що в багатьох випадках свербіж шкіри проходить безслідно, дуже важливо вчасно виключити серйозні ураження психічного, органного і неврологічного характеру. Детальніше про свербіння шкіри розповімо нижче. 

Що таке свербіж шкіри та механізми розвитку? 

Що таке свербіж шкіри та механізми розвитку

Свербіж - суб'єктивне відчуття, викликане зовнішнім або внутрішнім родразником, в основі якого лежить рефлекс розчісування. Патогенез виникнення такого стану полягає у впливі дратівливих факторів на нервові закінчення С-волокон та на специфічні рецептори MrgprA3+, що знаходяться у шкірі. На ділянках шкіри, позбавлених епідермісу свербіж відсутний.

Важливу роль у виникненні свербіння має вплив медіаторів запалення. Їх існує величезна кількість, а найважливіший з них – гістамін. Підсилювати перебіг такого стану можуть різні психологічні фактори, наприклад, стрес. Наявність хронічного свербіння говорить про формування патологічного збудження в корі головного мозку, який провокує бажання почухатися.

Існує дві форми свербежу: фізіологічна та патологічна. Фізіологічна - це адекватна реакція організму на дію подразника. Патологічний свербіж виникає при зміні реактивності людського тіла. Свербіння також може проявлятися як локальне або генералізоване ураження шкіри. 

Можливі причини появи свербежу 

Можливі причини появи сверблячки

Етіологічних факторів виникнення сверблежу існує безліч. Нижче наведені найпоширеніші причини.  

Алергічні захворювання шкіри 

До захворювань шкіри алергічного генезу, що виявляються свербінням у різних місцях, відносять:

➦ атопічний дерматит

➦ алергічний контактний дерматит

➦ кропив'янку

Виникнення механізму алергічного свербежу обумовлено виділенням запальних медіаторів після контакту з тригером із подальшим розвитком алергічної реакції. Основні причини виникнення алергічних захворювань – вплив ліків, пилку, їжі, фізичних факторів, стресу, тісного одягу, укусів комах, наявність соматичних захворювань чи інфекційної патології. Супутні симптоми – червоні плями на шкірі, підвищена чутливість, луската та суха шкіра, набряки в області обличчя.

Суха шкіра 

Часто наявність сухої шкіри або ксерозу супроводжується вираженим свербінням через порушення бар'єрних властивостей епідермісу. Найбільше це помітно в області ліктів та колін. До причин виникнення надмірного лущення шкіри відносять спадкові стани (атопічний дерматит), а також вплив факторів довкілля (надмірної інсоляції, води, вітру, холоду). Крім легкої сверблячки часто ксероз супроводжується поколюванням і печінням. 

Старча шкіра 

Внаслідок вікових змін можуть свербіти ноги та спина, а також інші ділянки шкірних покривів. Це пов'язано з гормональною перебудовою організму, зниженням рівня основних ферментів Також на стан шкіри в старості впливає спосіб життя, хронічні хвороби в анамнезі та наявність шкідливих звичок. Стареча шкіра, як правило, характеризується відсутністю висипу. 

Паразитарні хвороби 

У цьому випадку свербіж формується, як реакція на виділення токсинів та алергенів паразитами.

Найпоширенішими серед них є:

➤ Гостриці - хробаки, що викликають свербіння в анальній ділянці.

➤ Кліщ Sarcoptes scabiei var hominis – збудник корости, яка виявляється через 4-6 тижнів надзвичайно сверблячою висипкою з крихітними лускатими пухирцями, переважно локалізованими на животі та між пальцями.

➤ Воша – комаха, яка викликає педикульоз, що характеризується сильним свербінням. Його причиною є речовини, що перебувають у слині та потрапляють на шкіру людини при укусі.

Психіатричні стани 

Так зване психогенне свербіння виникає на нервовому ґрунті без зовнішніх ознак прояву. Ще його називають тактильним галюцинозом. Цей стан притаманний особам старше 40 років, переважно жінкам, ніж чоловікам. Свербіж від нервів часто проявляється саме свербінням волосистої частини голови. Пацієнти скаржаться на повзання віртуальних мурашок у голові, укуси комах, які, за їхніми словами, і провокують свербіж. Такий хворий потребує негайної консультації психотерапевта. 

Інші причини 

Шкірні захворюванняСвербіж є частим симптомом хвороб шкіри, включаючи: 

✔ екзему - хронічне захворювання шкіри, що характеризується свербіннями лускатих горбіків

✔ псоріаз - аутоімунне захворювання, що викликає почервоніння і подразнення шкіри, зазвичай у вигляді бляшок

✔ дермографізм - піднятий, червоний, сверблячий висип, викликаний тиском на шкіру.

Інфекції. Свербіж можуть викликати деякі інфекційні захворювання, такі як вітряна віспа, кір, грибкові висипання.

Зовнішні подразники. Серед факторів навколишнього середовища свербіння шкіри здатні викликати рослини (отруйний плющ, отруйний дуб), комахи (комари, мухи, оводи тощо), різні хімічні речовини (барвники, парфумерія, мило), продукти харчування, що викликають харчову алергію.

Хвороби внутрішніх органів. Деяки захворювання можуть викликати генералізоване свербіння. При цьому шкіра найчастіше  виглядає нормально.

До них відносяться:

✔ закупорка жовчних проток

✔ цироз печінки

✔ анемія

✔ лейкемія

✔ захворювання щитовидної залози

✔ лімфома

✔ ниркова недостатність

✔ порушення нервової системи

Захворювання, що вражають нервову систему. Цукровий діабет, розсіяний склероз, оперізуючий лишай, невропатія також можуть стати причною шкіри, що свербить.

Лікарські препарати. Медикаменти часто викликають поширене свербіння. Серед них – протигрибкові ліки, антибіотики (особливо сульфаніламідні), болезаспокійливі засоби, що належать до категорії наркотиків, протисудомні препарати.

Вагітність. Деякі жінки відчувають свербіж під час виношування дитини. Зазвичай сверблячими місцями виступають груди, руки, область живота, спина, ноги. Іноді це пов'язано з захворюванням, яке раніше існувало (наприклад, з екземою), яке посилюється вагітністю.

Чим зняти свербіж шкіри? 

Чим зняти свербіж шкіри

Лікування свербежу повинно мати комплексний характер, оскільки існує безліч місцевих та системних причин для виникнення даної патології. Необхідний особливий підхід до терапії кожного такого стану. 

Лікування свербежу проводиться таким чином:

 • визначається основний фактор виникнення свербежу
 • визначаються шляхи для його  усунення
 • за необхідності, призначається етіотропна терапія
 • у запущених випадках проводиться додаткове обстеження.

Лікування спеціалізованими засобами 

Локальне свербіння усувається:

➦ місцевими антигістамінними препаратами

➦ місцевими стероїдами

➦ розчинами, що охолоджують (ментол, камфора)

➦ місцевими анестетиками

Якщо свербіж не проходить, для системного лікування використовують:

➦ антигістамінні засоби

седативні препарати

➦ транквілізатори

➦ топічні інгібітори кальциневрину

вітаміни групи В

➦ ентеросорбенти. 

Щоб прибрати свербіж, також застосовують методи фізіотерапії такі як фототерапія, черезшкірна нервова стимуляція, акупунктура та магнітотерапія. 

Найкращі товари в Фітомаркет для усунення свербежу

Псорікс набір 4в1 ТМ Psorix (Псорікс)

Псорикс серія (крем дерматологічний, шампунь, мило та лосьон) розроблена спеціально для догляду за шкірою при дерматозах у хронічній стадії, що супроводжуються явищами порушення кератинізації та проліфірації кератиноцитів та гіперкератозом: псоріаз, іхтіоз, телотична екзема, себорейний дерматит та інші. Особливо рекомендується при підвищеній сухості шкіри, лущенні та свербінні. Всі продукти лінійки зменшують свербіж та роздратування, надають імуномодулюючий ефект.

Кучику Вітряна віспа протисвербіжний гель 100 мл

Цей гель застосовують для полегшення симптомів свербіння при захворюванні вітрянкою. Він ефективно полегшуе перебіг хвороби у дітей, запобігая розчісуванню висипань. Компоненти гелю Кучику допомагають ефективно і головне швидко усунути свербіж, знизити ризик інфікування розчесаних ранок і запобігти появі шрамів на шкірі дитини. До складу гелю входять натуральні інгредієнти такі як зерна вівса, листя алое, календула, ромашка, олії макадамі та лаванди. Він має широкий спектр дії: відновлює ліпідний баланс шкіри, зменшує запалення, надає антимікробний і антисептичний ефекти.

УреяПлюс зволожувальний лосьйон для тіла для сухої шкіри 10% ТМ Еуцерін / Eucerin 250 мл

Насичений зволожуючий лосьйон для тіла УреяПлюс для дуже сухої шкіри ТМ Еуцерин спеціально розроблений для жінок, які страждають на сухість шкіри, внаслідок чого часто виникає свербіж і подразнення. Компоненти засобу не лише самостійно зволожують шкіру, але налаштовують усі обмінні процеси таким чином, щоб шкіра не втрачала необхідну вологу. Сечовина та природні зволожуючі фактори (ПЗФ) пов'язують та утримують вологу. Церамид-3 у складі засобу зберігає шкіру зволоженою, бархатистою та чудово м'якою. Гліко-гліцерол відновлює природну систему постачання шкіри вологою у глибоких шарах епідермісу.

Лікування народними засобами 

Засоби народної медицини зможуть лише полегшити симптоми свербежу, а для повного усунення необхідний прийом відповідних препаратів.  

Ось кілька домашніх засобів, які зможуть угамувати неприємні сверблячі відчуття:

Алое віра від свербіння шкіри. Прекрасно знімає запалення, має протигрибковий та антибактеріальний ефекти. Для використання необхідно розрізати лист алое навпіл, гель нанести на ділянку, де свербить шкіра (не наносити на роздратовану шкіру), залишити на 15 хвилин до повного всмоктування.

Прополіс. Має протизапальну та загоювальну дії. Застосовують мазь прополісу, яку наносять на тіло, що свербить. Після цього місце фіксують марлевою пов'язкою на 10 хвилин.

Муміє. Має регенеруючі властивості. Для лікування 2% розчином муміє слід просочити бинт або марлю, накласти компрес на місце, що свербить, витримати 15-20 хвилин.

Чи можливо попередити свербіж шкіри? 

Чи можна запобігти свербінню шкіри

Для профілактики свербежу необхідно дотримуватися таких правил:

 • Намагатися підтримувати прохолодну температуру в приміщенні.
 • Використовувати якісні засоби догляду за тілом.
 • Обережно очищати та зволожувати шкірні покриви.
 • Носити вільний одяг.
 • Відмовитися від використання синтетичних матеріалів.
 • Не купатися у водоймищах і не приймати часто ванну, оскільки це призводить до пересушування ніжних ділянок шкіри. 
 • Встановити в будинку зволожувач повітря.

Що не треба робити, якщо у вас свербіж? 

Чи можна запобігти свербінню шкіри

За наявності симптомів свербежу протипоказано:

 • Використовувати високоактивні засоби гігієни
 • Перебувати в гарячому приміщенні
 • Носити одяг із синтетичних тканин, що провокують шкіру, подразнюють, підвищують потовиділення
 • Пити каву та алкоголь у великих кількостях
 • Піддаватися впливу стресових факторів

Коли звертатися за медичною допомогою? 

Коли звертатися за медичною допомогою

Звернутися до лікаря за допомогою необхідно в тому випадку, якщо сверблячка:

➤ негативно впливає на все ваше тіло, особливо на чутливі ділянки, значно знижуючи якість життя;

➤ відбувається поряд з іншими змінами, такими як оніміння шкіри, втома, поганий сон, втрата ваги, порушення роботи кишківника;

триває більше 2-х тижнів і не піддається терапії.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловте свою думку, запитайте чи напишіть відгук.

Використовувані джерела:

1. Bernhard J.D. Itch and pruritus. What are they, and how should itches be classified? // Dermatol. Ther. 2005; 18: 288.

2. Мерцалова І.Б. Кожний зуд. Лікуючий лікар. 2010; 10: 18-20.

3. Ikoma A. Neurobiology of pruritus. Nature Rev. // Neurosci. 2006; 7: 535–542

4. Andrew D., Craig A.D. Spinothalamic lamina I neurons selective sensitive до histamine: центральний neural path way for itch. Nature Rev. // Neuroscience. 2001;4(1):9–10.

5. Файзулліна Є.В., Давидов Ю.В., Кузнєцова Р.Г. Шкіра та нервова система: свербіж та біль. Практична медицина. Дерматовенерологія. 2014; 4(14): 12-17

6. Han L., Mo C., Liu Q., Weng H.-J., Cui Y., Tang Z., Kim Y., Dong H. A subpopulation of nociceptors specificalle linked to itch // Nature Neuroscience. 2013; 16: 174–182.

7. Metz M., Wahn U., Gieler U., Stock P., Schmitt J., Blume-Peytavi U. and Immunology. 2013;24(6):527–39.

8. Weisshaar E., Diepgen T.L., Luger T.A., Seeliger S., Witteler R., Stander S. Pruritus in pregnancy and childhood—до справжнього розгляду всіх специфічних diagnoses? Eur J Dermatol. 2005; 15: 320-331.

9. Kay J., Gawkrodger DJ, Mortimer MJ, Jaron A.G. The prevalence of childhood atopic eczema в загальної population // J. Am. Acad. Dermatol. 1994; 30: 35–39

10. World wide Variation in Prevalence of Symptoms of Asthma, Allergic Rhino conjunctivitis, and Atopic Eczema: ISAAC. The International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) Steering Committee // Lancet. 1998; 351: 1225–32

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре