Кислуватий присмак у роті: що може викликати і як із цим боротися?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Кислуватий присмак у роті: що може викликати і як із цим боротися?

Зміст:

➦ Симптоми та різновиди «відтінків» кислуватого присмаку

➦ Можливі причини виникнення кислого присмаку

➦ Діагностика

➦ Лікування та профілактика кислого присмаку в роті

➦ Висновок

➦ Відповіді на популярні запитання

Відчуття кислинки в роті може виникнути після прийому їжі або вранці в момент пробудження від сну. Але іноді цей симптом свідчить про серйозніші проблеми зі здоров'ям. У цій статті ви дізнаєтеся, через що виникає кислуватий присмак у роті і як його позбутися.


Симптоми та різновиди «відтінків» кислуватого присмаку 

Симптоми та різновиди «відтінків» кислуватого присмаку

Будь-які смакові розлади в медицині звуться дисгевзією. Присмак кислоти найчастіше відрізняється різними відтінками, через які можна встановити причину виникнення цього симптому. 

Кисло-гіркий

Цей післясмак часто пов'язаний з харчовою поведінкою та виникає через:

 • вживання перед сном великої кількості «поганої» їжі (жирної, смаженої, солоної) 
 • харчової нестерпності, алергії або гіперчутливості до певної їжі
 • прийом деяких ліків, наприклад, антибіотиків.

Кисло-солодкий

Цей присмак може говорити про:

 • порушення в роботі ЦНС
 • різні захворювання травного тракту
 • хімічне отруєння
 • проблеми стоматологічного характеру
 • підвищення цукру в крові внаслідок вживання солодкої їжі

Цей симптом нерідко виникає у курців при різкій відмові від куріння. Причиною є підвищення кількості патогенних мікробів у ротовій порожнині. 

Кисло-солоний

Це смакове перекручування може бути симптомом наступних проблем:

 • запалення в слинних залозах
 • ЛОР-захворювань
 • хвороби Шегрена (аутоімунне захворювання з ураженням залоз зовнішньої секреції)

Кисло-металевий

Причинами присмаку металу з кислотою в роті можуть бути:

 • хвороби ротової порожнини (карієс, пародонтит, гінгівіт)
 • початкова стадія діабету
 • гормональний дисбаланс у жінок (вагітність, менопауза)
 • малокрів'я
 • кровоточива виразка.

Можливі причини появи кислого присмаку 

Можливі причини появи кислого присмаку

Розглянемо докладніше про причини та механізми походження кислого смаку в роті.

Порушення в роботі ШКТ

Однією з найчастіших причин підвищеної кислотності в ротовій порожнині є так званий гастроезофагеальний рефлюк – порушення, при якому їжа надходить зі шлунка назад у стравохід. У нормі нижній стравохідний сфінктер перешкоджає виходу шлункового соку. Дисфункція сфінктера робить слину кислішою через неправильне блокування шлункового соку, викликаючи появу кислого присмаку. Гастроезофагеальний рефлюкс часто пов'язаний з вживанням занадто жирної або занадто гострої їжі, великої кількості цитрусових, алкоголю, кави або тютюну, а також виникатиме від нервів на тлі стресової ситуації.

Крім того, кисло в роті може бути з-за гастриту, грижі діафрагми, шлункової виразки та деяких інших порушень у роботі ШКТ.

Зневоднення 

Дегідратація організму внаслідок великого виведення рідини призводить до зниження вироблення слини. Таке захворювання має назву ксеростомії або синдрому сухості в роті та супроводжується сухістю, липкістю та відчуттям кислоти у ротовій порожнині.

Куріння 

Неприємний кислий відтінок у роті у курців пов'язаний з нікотином, що є у сигаретному димі. Він знижує смакову чутливість і призводить до дисгевзії, яка проявляється кислуватим або гірким присмаком.

Стоматологічні проблеми 

Погана гігієна рота, каміння, карієс та відкриті ясенні кишені, куди може потрапляти та прокисати їжа, також є причиною кислого смаку на зубах та у роті. 

Інфекції або хвороби 

Вірусні інфекції, включаючи ГРВІ, ангіну та гайморит, а також грибкові ураження (наприклад, молочниця та стоматит) здатні викликати кислий присмак на небі, горлі та корені язика. Це пов'язано з патогенними мікробами, які присутні в слині та слизу хворого. 

Медикаменти

Багато антибіотиків та антигістамінних препаратів здатне викликати появу кислинки в роті у вигляді побічного ефекту. Це пов'язано зі змінами в мікрофлорі слизової оболонки кишківника, стравоходу та ротової порожнини. 

Старий вік 

З віком чутливість смакових сосочків мовою порушується і може оманливо пропонувати нові відчуття, у тому числі й кислоти. 

Дефіцит цинку 

Цинк – мінерал, який входить до складу більш ніж 300 ферментів та гормонів, забезпечуючи проходження важливих життєвих процесів в організмі. Він регулює смакові сприйняття, тому наявність кислуватого присмаку в роті може свідчити про недостатнє надходження цинку в організм. Це може бути пов'язано як з нестачею його в раціоні, так і з поганою засвоюваністю на тлі похилого віку або внаслідок прийому деяких ліків (тіазидних діуретиків, каптоприлу, пеніциламіну та ін.)

Вагітність та інші стани жіночого організму 

Вагітність та інші стани жіночого організму

Гормональна перебудова організму, що виникає на тлі вагітності або менопаузи, також може стати причиною утворення кислого середовища у ротовій порожнині. Це пов'язано зі зміною рівня гормонів. Крім того, під час вагітності у жінки різко падає імунітет, може з'явитися печія, що супроводжується кислими відчуттями в роті.

Деякі інші причини появи кислуватого присмаку

До них відносять:

➤ травми, операції або пухлини на ділянках головного мозку, відповідальних за сприйняття смаку

➤ патології неврологічного характеру (деменція, параліч Белла, епілепсія, розсіяний склероз)

➤ променева терапія, що застосовується для лікування раку голови та шиї, яка здатна пошкодити тканини слини та викликати кислий присмак у роті

➤ забруднене довкілля (наприклад, свинцем)

➤ деякі не до кінця вивчені стани, такі як синдром кедрового горіха або синдром печіння в роті.

Діагностика 

Якщо людину серйозно непокоїть поява кислого відчуття в роті, особливо, якщо це довго не минає і супроводжується такими симптомами, як: білий наліт язика, печія, нудота, то не варто займатися самолікуванням, краще звернутися до фахівців: терапевта, гастроентеролога, стоматолога та ЛОРа. Тільки лікар зможе встановити правильний діагноз та визначити метод лікування даного стану.

Для виявлення фактора, що провокує утворення присмаку, застосовують такі методи діагностики:

➦ ультразвукове дослідження внутрішніх органів (УЗД)

➦ ендоскопія або зондування шлунка (ФГДС)

➦ рентген з комп'ютерною томографією

➦ огляд ротової порожнини у стоматолога та ЛОРа.

Лікування та профілактика кислого присмаку в роті? 

Лікування та профілактика кислого присмаку в роті

Профілактика та лікування такого варіанту дисгевзії безпосередньо залежить від її причини. 

Для того, щоб прибрати кислуватий присмак у роті в першу чергу потрібно:

Налагодити травлення. Не переїдайте на ніч, уникайте продуктів, що викликають роздратування шлунка і здатних привести до високого рівня кислотного рефлюксу, таких як: помідори, цитрусові, кофеїн, шоколад, газовані напої. Приймайте їжу невеликими порціями по 5-6 разів на день. Відмовтеся від копчених, солоних, жирних продуктів та алкоголю, а також зменште вживання кави, чаю, гіркої та кислої їжі.

Зволожувати. Споживання великої кількості води може допомогти нейтралізувати кисле середовище у роті. При нормальній вазі рекомендується пити 25-30 мл рідини на 1 кг маси тіла, в середньому це 1,5-2 літри рідини на день.

Стимулювати слиновиділення. Для підвищення вироблення слини та усунення неприємного кислого смаку, пов'язаного з сухістю в роті, можна використовувати жувальну гумку без цукру.

Приймати вітаміни та мінерали. Зміна раціону харчування, додавання полівітамінів та мінеральних комплексів у разі їх дефіциту може допомогти зняти кислотність у роті. Для усунення нестачі цинку рекомендується вводити в раціон горіхи (арахіс), бобові, кунжут, гарбузове насіння, какао.

Поміняти ліки. Після скасовування медикаментозного препарату смакові відчуття повинні нормалізуватися. Якщо необхідно використовувати терапію тривалий час, можна спробувати замінити лікарський засіб на альтернативний з менш вираженою «побочкою».

Відмовитися від алкоголю та тютюну. Встановлено, що вже через два тижні після відмови від куріння можна позбутися смакових спотворень та відновити нормальні відчуття у роті. Звичайне вживання алкоголю та сигарет може мати довгострокові негативні наслідки для загального здоров'я, і ​​кислий смак у роті це буде лише їх початком.

Забезпечити правильний догляд за порожниною рота. Необхідно ретельно стежити за зубами, чистити їх не менше двох разів на день по 2-5 хвилин, обполіскувати антибактеріальними рідинами, користуватися зубною ниткою та зубочисткою для очищення міжзубних проміжків. Відвідуйте стоматолога для регулярних оглядів, проводьте професійне чищення зубного ряду, а також вчасно усувайте всі проблеми із зубами та яснами.  

Висновок

Причин для кислого присмаку в роті може бути чимало. Смакові відчуття можуть повернутися до норми після того, як ви поміняли ліки, одужали після грипу, усунули молочницю, народили дитину, вилікували шлунок або кинули палити. Іноді досить просто збалансовано харчуватися, відповідально поставитися до гігієни зубів та вчасно відвідувати стоматолога.

Якщо ж ці рекомендації не допомогли, і постійно відчувається присмак кислоти в роті, варто звернутися до терапевта або вужчого спеціаліста, здати аналізи, пройти відповідну діагностику та отримати адекватне лікування.

Відповіді на популярні питання 

Чому з'являється кислий присмак у роті після їди?

Для початку варто переглянути свій щоденний раціон, оскільки причиною кислого відчуття може бути вживання дуже великої кількості кислих фруктів або овочів, а також солодощів.

Чому після солодкого кислий присмак у роті?

Кислий присмак після солодкого насамперед сигналізує про термінову необхідність змінити раціон харчування, виключивши з нього солону, гостру та смажену їжу.

Чи існують окремі продукти, що викликають кислий присмак у роті?

Такі відчуття завжди з'являються після вживання кислих продуктів. Це можуть бути лимони, апельсини та інші цитрусові, а також кислі ягоди, фрукти та овочі. Крім того, солона, гостра і смажена їжа, що подразнює шлунок, також може викликати появу присмаку кислоти в роті.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте чи відправте відгук.