Як правильно приймати цинк з максимальною користю та без шкоди

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Як правильно приймати цинк з максимальною користю та без шкоди
Зміст:

➦ У яких випадках приймають цинк?

➦ Чи можна покрити дефіцит цинку за допомогою продуктів

➦ Скільки цинку потрібно приймати

➦ Типи (форми) добавок цинку

➦ Безпека та побічні ефекти

➦ Які добавки з цинком найпопулярніші у Фітомаркет?

➦ Відповіді на популярні запитання

Про те, що цинк посилює імунітет, впливаючи на багато ланок імунної системи сьогодні відомо всім. Це незамінний мікроелемент, що бере участь більш ніж у 100 ферментативних реакціях, пригнічує реплікацію вірусів у клітині, тому часто призначається лікарями під час епідемій. А навіщо ще потрібний цей мікроелемент, кому і як правильно його приймати? Про це наша стаття.

У яких випадках приймають цинк? 

У яких випадках приймають цинк?

Цинк задіяний у багатьох життєво важливих процесах організму, а його дефіцит може мати серйозні наслідки для здоров'я.

Хронічний недолік мікроелемента знижує імунний захист, спричиняє затримку росту у дітей, наводить до погіршення потенції у чоловіків і до проблем з репродуктивною функцією в жінок, може стати причиною раннього клімаксу.

Свідченням дефіциту цинку є часті застудні захворювання, порушення смакових відчуттів та нюху, тьмяність і випадання волосся, ламкість та білі плями на нігтях, вугрі, дерматити, екземи, погана регенерація шкіри, втрата гостроти зору.

Останні події, пов'язані з коронавірусною пандемією, змусили вчених всього світу шукати різні шляхи захисту людства від згубного впливу вірусів, оскільки відомо, що антибіотики та інші ліки на них не діють. Був встановлений чіткий зв'язок між низьким рівнем цинку в організмі та тяжким перебігом вірусного захворювання. 

Згідно з науковими дослідженнями, пацієнти, які приймають цинк під час застуди, набагато легше переносять симптоми захворювання, одуження прискорюється вдвічі. Це пов'язано з тим, що цинк позбавляє віруси здатності розмножуватися і не дає їм проникати всередину клітини: знижує хемотаксис нейтрофілів, інгібує активність T-хелперів 17 і пригнічує експресію Toll-подібного рецептора-2 кератиноцитів. Щоб попередити поганий сценарій коронавірусної інфекції, лікарі прописують пацієнтам коктейль з цинку, селену та вітаміну Д.

Додатковий прийом цинку необхідний також наступним категоріям громадян:

  • Тим, хто має проблеми шлунково-кишкової системи, страждає на анорексію або переніс операцію на органах травлення.
  • Вегетаріанцям, оскільки головні джерела цинку — продукти тваринного походження. Більше того, веганам потрібно вживати цинку більше, ніж рекомендовано, тому що їх основне джерело білка - боби та зерна - містять речовини, що перешкоджають повному поглинанню цинку організмом. 
  • Чоловікам, які ведуть активне статеве життя, необхідно забезпечити себе додатковим прийомом цього нутрієнта, оскільки велика кількість цього компоненту виходить із чоловічого організму під час сім'явипорскування.
  • Чоловікам при великих фізичних навантаженнях, а також після сорока років, оскільки цинк відіграє важливу роль у виробленні гормонів, у т.ч. тестостерону, необхідного для нарощування м'язової маси та попередження  еректильної дисфункції.
  • Дітям старше шести місяців, які перебувають на грудному вигодовуванні. Це пов'язане з тим, що грудне молоко містить недостатню кількість цинку, на відміну молочних сумішей. Для покриття добової дози мікроелемента необхідний прикорм продуктами, що містять цинк (спеціальні м'ясні пюре).
  • Алкоголікам, оскільки встановлено, що ця речовина вимивається з організму алкоголем.

Крім того, потрібно враховувати, що деякі ліки, сполуки та продукти харчування можуть уповільнювати всмоктування цинку в тонкому кишечнику, призводячи до його дефіциту, а саме:

  • прийом лікарських засобів із групи глюкокортикоїдів чи протизаплідних засобів
  • вітамін В9 у великій кількості
  • продукти з високим вмістом селену
  • вживання соєвого білка

Нестача мікроелемента може виникати також при деяких запальних захворюваннях кишечника, порушеннях роботи печінки та щитовидної залози, глистних інвазіях, тривалих низькобілкових дієтах, при вагітності, у період лактації та при стресах.

Чи можна покрити дефіцит цинку за допомогою продуктів? 

Чи можна покрити дефіцит цинку за допомогою продуктів?

Натуральні вітаміни та мікроелементи з їжі – найкращий шлях їх надходження до організму. Здоровий індивід з різноманітним харчуванням не потребує додаткового прийому цинку, оскільки цей мікроелемент міститься в багатьох цілком доступних продуктах.

На жаль, у раціоні сучасної людини, особливо жителя великого мегаполісу, переважає багато простих вуглеводів, тваринних жирів, нітратів, пестицидів, шкідливих консервантів, барвників, а от вітамінів, макро- та мікроелементів, ненасичених жирів, клітковини та антиоксидантів – мало. Таким чином, спостерігається постійна нестача деяких мікронутрієнтів, у тому числі й цинку.

Щоб бути впевненим у достатньому споживанні цього елемента необхідно, щоб у раціоні були:

➦ Морепродукти. Рекордсменом за вмістом цинку є устриці (61 мг на 100 г продукту). Також багато цього елемента знаходиться в крабах, креветках, мідіях.

➦ М'ясо, субпродукти, курка, індичка. Відомо, що курячий бульйон є основою лікувального харчування, недарма його називають «єврейським пеніциліном». Користь бульйону безпосередньо пов'язана з високим вмістом цинку, який допомагає організму швидше впоратися з хворобою.

➦ Нут, квасоля та інші бобові. Містять значну кількість мікроелементу, що особливо важливо для вегетаріанців. Однак слід мати на увазі, що бобові містять фітати, що перешкоджають засвоєнню цинку, тому менш кращі, ніж продукти тваринного походження. Для підвищення біодоступності мікроелементу бобові слід замочувати, пророщувати, ферментувати.

➦ Гарбузове насіння (а також насіння кунжуту, коноплі, льону) та горіхи (кешью, мигдаль, арахіс). Намагайтеся щодня вживати жменю насіння або горіхів, щоб наситити організм цинком.

Какао та чорний шоколад (70–85%). Дуже багаті на цинк: у 100- грамової плитки його аж 30% денної норми.

Молочні продукти. Можуть поповнити організм цинком. Наприклад, в 100 г сиру чеддер його міститься близько 28% добової норми, а в склянці жирного молока - близько 9%.

Яйця. Одне з відмінних джерел важливих нутрієнтів, у тому числі цинку. В одному великому яйці його близько 5% денної норми.

➦ Пшениця, кіноа, рис, овес, а також овочі та фрукти. Також містят цинк, але в набагато менших кількостях. До того ж в зернових, як і в бобових є фітати, що знижують його засвоюваність, причому, в рафінованих продуктах їх більше.

Як бачимо, список продуктів, що містять цинк, досить великий, і, за бажання, можна сформувати раціон харчування, що містить необхідну добову дозу цього важливого нутрієнта.

Скільки цинку потрібно приймати 

Скільки цинку потрібно приймати

Добова норма цинку в організмі залежить від статі та віку людини та становить від 10 до 30 мг на день. Верхня безпечна доза на добу не повинна перевищувати 45 мг для дорослих і 28 мг — для дітей. 

Мінімальна денна норма мікроелемента для дорослих чоловіків становить не менше 11 мг, в період активного статевого життя - від 30 до 70 мг. Жінкам необхідно 10-20 мг щодня, під час вагітності та при годівлі грудьми цинку потрібно більше, а максимальна доза – 30 мг на день.

Радою з харчових продуктів та харчування (FNB) Інституту медицини національних академій США добова норма для немовлят віком від 0 до 6 місяців еквівалентна середньому споживанню його здоровими немовлятами, які перебувають на грудному вигодовуванні.

Мінімальна добова норма цинку

Вік

Чоловік

Жінка

Вагітність

Годування грудьми

0-6 місяців

2 мг *

2 мг *

7-12 місяців

3 мг

3 мг

1– 3 роки

3 мг

3 мг

4-8 років

5 мг

5 мг

9–13 років

8 мг

8 мг


14–18 років

11 мг

9 мг

12 мг

13 мг

19+ років

11 мг

8 мг


11 мг

12 мг

* Адекватне споживання (AI)

Визначити кількість цинку в організмі можна за допомогою аналізу сечі.

З чим приймати цинк для кращого засвоєння

Покращують засвоєння цинку вітаміни А, С, В2, В6. Хелатні форми цинку можна приймати під час їжі, решту — за годину до або через годину після їди.

Типи (форми)добавок цинку 

Цинк продається у формі капсул, таблеток, драже, жувальних пастилок, може входити до складу спреїв та мазей. В даний час у препаратах та дієтичних добавках використовуються різні сполуки цинку. У чому їхня відмінність? Розглянемо особливості найпоширеніших форм.


Типи (форми)добавок цинку

✔  Глюконат цинку. Один з найпопулярніших варіантів представлення мікроелемента. Вдало поєднує в собі гарну засвоюваність (60,9%), безпеку та відносно низьку вартість. Відпускається без рецепта. Часто використовується у засобах від застуди – пастилках та спреях для носа, а також у мазях. Для отримання 50 мг елементарного цинку, слід приймати 385 мг цинку глюконату.

✔ Ацетат цинку. Також відомий як дигідрат солі цинку. Добре засвоюється (60,9%). Його часто додають у льодяники від горла, щоб зменшити симптоми застуди та прискорити одужання, він входить до складу багатьох мазей для лікування акне, а також випускається у вигляді біодобавок.

✔ Сульфат цинку. Водорозчинна форма мікроелемента. Відрізняється низькою біодоступністю (48%). Найчастіше призначається для вирішення шкірних проблем, оскільки доведена його ефективність у боротьбі з вугровим висипом та акне. Прийом внутрішньо може викликати блювання, печію, діарею, біль у животі. Для отримання 50 мг елементарного цинку слід приймати 220 мг сульфату цинку. Не рекомендується без призначення лікаря.

✔ Піколінат цинку. Органічна сполука з пиколиновой кислотою. Має високу бідоступність (60,9%). Деякі дослідження показують, що ця форма засвоюється організмом найкраще, до того ж найбільш безпечна, тому може бути рекомендована вагітним жінкам та людям похилого віку.

✔ Монометіонін цинку. Хелатна сполука мінералу з амінокислотою метіонін. Має хорошу засвоюваність (58%). Використовується при виробництві протизастудних пастилок та дієтичних добавок. Щоб отримати 50 мг елементарного цинку, слід приймати 238 мг монометіоніну цинку.

✔ Цитрат цинку. Органічна сполука з лимонною кислотою високої засвоюваності (61%). Легко переноситься, не викликає побічних ефектів і, до того ж має більш привабливий смак. Приймаючи 146 мг цитрату цинку організм отримує 50 мг елементарного цинку.

Представлені форми цинку мають різний вплив на організм, різну засвоюваність, яка залежить, у тому числі, від індивідуальних особливостей організму, харчового раціону, прийому інших біодобавок. Головною перевагою глюконату цинку є його фінансова доступність, піколінату цинку – відмінна засвоюваність та безпека, а цитрата цинку – висока біодоступність та приємний смак. Приймати препарати цинку найкраще через 1-2 години після їди.

Безпека та побічні ефекти 

Безпека та побічні ефекти

Великі дози цинку можуть викликати нудоту, блювання, діарею, втрату апетиту, спазми в шлунку та головний біль. Встановлено також, що хронічно високі дози цинку негативно впливають деякі аспекти фізіології сечовипускання. Передозування негативно впливає на функцію серця, кровоносної системи та печінки. Слід пам'ятати, що дешеві солі цинку (сульфід і оксид) мають сторонні домішки, які можуть викликати побічні ефекти. До найбезпечніших форм відносяться хелатні форми (гліцинат, монометіонін), а також піколінат та цитрат. Не варто застосовувати назальні спреї, що містять цинк, тому що вони можуть викликати втрату нюху.

З чим не можна приймати цинк 

Незважаючи на те, що цинк міститься в багатьох продуктах харчування, може виникнути його нестача в організмі через низьку засвоюваність. Такий  ефект спостерігається через несумісність нутрієнта з деякими іншими мікроелементами. Біодоступність цинку знижують кальцій, залізо, магній, фолієва кислота, мідь і вітамін B9. Не слід його поєднувати з дуже солоними та солодкими продуктами.

Як вже було сказано вище, на всмоктуваність цинку впливає присутність фітатів, які містяться в рослинній їжі, найбільше в зернових та бобових, у тому числі сирих неферментованих какао-бобах та какао-порошку, кавових зернах, а також у насінні та горіхах. Вони утворюють нерозчинні сполуки з мінеральними речовинами, перешкоджаючи їх всмоктування у кишечнику. Таким чином, вживаючи горіхи або шоколад як джерело цинку, майте на увазі, що в цих продуктах він представлений у меншій біодоступності, ніж, наприклад, у м'ясі або морепродуктах.

На відсоток засвоюваності мікроелементу впливає кореляція застосування з іншими видами добавок. Враховуйте це та поділяйте прийом препаратів у часі, а також вивчайте склади вітамінно-мінеральних комплексів.

Ризики

Ризик отруєння цинком може виникнути на тлі передозування, виражається нудотою та блюванням. Встановлено, що у 50% здорових людей такий симптом спостерігається при вживанні 150 мл мікроелемента на добу, в інших він виникає при прийомі 225 мл цинку на добу. При безперервному блюванні на тлі передозування мікроелемента слід звернутися за медичною допомогою. В одному клінічному випадку сильна нудота і блювання протягом 30 хвилин виникла після прийому 4 г глюконату цинку (570 мг елементарного цинку). Споживання 150–450 мг цинку може призвести до зниження статусу міді в організмі, зміни рівня заліза, погіршення імунної функції.

Які добавки з цинком найпопулярніші на Фітомаркет?

Найбільш затребуваними у споживача є хелатні форми цинку (тобто його сполука з амінокислотою), а також піколінат та цитрат. Цинк піколінат отримують в результаті об'єднання цинку з піколінової кислоти, а цитрат - з сіллю лимонної кислоти. Такий цинк має високу біодоступність і хороші смакові якості. Перевагою вітчизняних препаратів є приваблива ціна.

Піколинат цинку таблетки 25 мг №100 ТМ Кантрі Лайф / Country Life
Цинку піколинат 300 мг таблетки №90
Цинк Піколинат 50мг Bluebonnet Nutrition 100 гелевих капсул
Цинк Цитрат Плюс №60 ТМ Ванситон / Vansiton

Відповіді на популярні питання 

Як приймати цинк для бороди? 

З урахуванням того, що молекула тестостерону складається на 1\3 з цинку, а основний вплив на ріст волосся у чоловічому організмі робить саме тестостерон, то для прискорення росту бороди можна приймати цинк у складі шампунів, вітамінних комплексів, спреїв та мазей. Але перед використанням будь-якого продукту слід проконсультуватися з лікарем.

Як приймати цинк для шкіри?

Численні дослідження показали користь продуктів цинку для здоров'я шкіри. Цинк для шкіри вживають як внутрішньо у вигляді дієтичних добавок від 1 до 3 місяців за призначенням дерматолога, так і у складі мазей і лосьйонів.

Як пити цинк при застуді

Краще використовувати препарати у вигляді пастилок для розсмоктування, розділивши прийом на кілька разів на день. Дозування не повинно перевищувати гранично допустимих. Дітям 1–3 років прийом цинку становить до 7 мг, 4–8 років – 12 мг, 9–13 років – 23 мг, 14–18 років – 34 мг.

Як часто приймати цинк?

Приймати цинк найкраще курсами протягом 1 місяця. Повторний прийом - 2-3 рази на рік.

Як довго можна приймати цинк?

Відповідь на це питання може дати тільки лікар, виходячи з ваших аналізів. Пам'ятайте, що вводити цинк у свій раціон без рекомендації лікаря неприпустимо.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловте свою думку, запитайте чи напишіть відгук.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре