Прищики на голові - причини появи, різновиди прищів і їх лікування

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Прищики на голові - причини появи, різновиди прищів і їх лікування

Зміст:

➦ Види прищів на шкірі голови та ступені тяжкості

➦ Причини появи прищів на голові в волоссі

➦ Профілактика

➦ Діагностика та лікування прищів на голові

➦ Дієта і прищі. Рекомендації з харчування від Фітомаркет

➦ Висновки

Прищики на голові або акне - це захворювання шкіри, основною причиною якого є гіперактивність сальних залоз з наступним затиканням лійок волосяних фолікулів і розвитком запального процесу. Проблема висипань на голові не рідкість, з нею стикаються люди всіх вікових груп, починаючи від підліткового контингенту і закінчуючи дорослим населенням. Як вилікувати прищі на голові в волоссі назавжди? Як уникнути виникнення висипу? Відповіді на ці питання ви знайдете в нашій статті.


Види прищів на шкірі голови та ступені тяжкості

Види прищів на шкірі голови та ступені тяжкості


Виділяють різні елементи висипань в області шкіри голови, серед них:

➦ Закриті комедони - незапалені підшкірні дрібні прищики - жировики, які виникають через затикання гирл проток сальних залоз їх же секретом і при цьому не мають тенденції до виходу назовні.

➦ Відкриті комедони або «чорні точки» - висипання, які запалюються через затикання гирл сальних залоз, але на відміну від закритих їх секрет лопається на поверхні з можливим формуванням сальних ниток.

➦ Папула - ізольований від навколишніх тканин елемент висипу розміром від 1 мм до 1 см, який височить над поверхнею шкіри без формування рубця.

➦ Пустула - гнійничкові висипання з рідиною, яка виступає над поверхнею шкіри. Може локалізуватися на лобі, потилиці, щоках і інших ділянках голови та тіла.

➦ Вузол - елемент висипу, як шишка, розміром понад 1 см, який формується з дерми та підшкірної жирової клітковини та, як правило, підноситься над поверхнею шкіри з наступним формуванням рубця.

➦ Кіста - відносно великий округлий елемент висипу, розміром 1-5 см з твердою консистенцією.

Виділяють 4 ступені тяжкості перебігу прищів (акне):

 1. Легка. На шкірі спостерігається менш як 10 комедонів розміром до 1 мм і менш як 10 папул діаметром до 5 мм.
 2. Середня. На поверхні шкіри розташовується від 10 до 25 комедонів, від 10 до 25 папул і невелика кількість пустул.
 3. Важка. На шкірі є від 25 до 50 вугрів, від 20 до 30 папул і пустул, а також до 5 синюватих вузлів, що болять. Для цього ступеню тяжкості характерним є виражене запалення шкірних покривів і наявність рубців.
 4. Дуже важка. Шкіра уражена більш ніж 50 комедонами, більш ніж 30 папулами та пустулами, є понад 5 великих хворобливих вузлів. Спостерігається сильний запальний процес волосяних покривів, рубці та нерівності.

Причини появи прищів на голові в волоссі

Причини появи прищів на голові в волоссі


Прищі на голові можуть бути викликані цілим рядом причин. Існує дві великі групи факторів виникнення висипань: внутрішні й зовнішні.

Внутрішні причини

Внутрішні причини виникнення прищів в голові безпосередньо пов'язані з деякими порушеннями у функціонуванні органів і систем організму.

Серед ендогенних факторів вагому роль відіграють фізіологічні зміни гормонального фону, які можуть послужити пусковим механізмом для виникнення прищів на голові в волоссі.

Це може бути:

➤ зміна гормонального фону у підлітків;

➤ вагітність;

➤ період перед менструацією;

Певна кількість гінекологічних патологій, таких як, полікістоз яєчників, ендометріоз, може супроводжуватися виникненням висипань на голові. Якщо вискочило багато прищів, підозра може пасти на ураження шлунково-кишкового тракту (гастрит, панкреатит, холецистит, дисбактеріоз). Вірусна інфекція та психоемоційне перенапруження також грають важливу роль в етіології виникнення висипу.

Зовнішні причини

До зовнішніх факторів виникнення прищів у волоссі відносять:

Нерегулярний і неправильний гігієнічний догляд

Рідкісне поверхневе миття голови викликає затикання сальних залоз і виникнення висипань.

Переохолодження

Падіння захисних сил організму на тлі низьких температур може супроводжуватися появою простудних прищів

Використання агресивних косметичних засобів

Дешеві фарби порушують функціонування верхніх шарів шкіри, підвищують виділення себума, створюють ідеальне середовище для утворення висипань. Також негативний вплив на шкіру голови має надмірне використання хлорованої води, невірно проведені косметичні маніпуляції, наприклад гоління лисої голови тупим лезом також може спровокувати виникнення висипань.

Головні убори з ненатуральних тканин

Шкіра потіє внаслідок чого протоки сальних залоз закупорюються через велич виділення підшкірного сала, як результат - висипання.

Надмірне перебування в солярії

Від спеки сушить шкіру, тому спрацьовує механізм компенсації, що провокує жирність голови та виникнення прищів.

Фолікуліт

Фолікуліт - гнійне запалення волосяного фолікула, викликане золотистим стафілококом, яке проявляється утворенням поверхневих вугрів і вузликів.

Виділяють два механізми розвитку фолікуліту:

1. Інфекція поширюється з пустули, що знаходиться в гирлі волосяного мішка в глибокі кулі фолікула, що супроводжується гіперемією та інфільтрацією, в деяких випадках може утворюватися абсцес з подальшим формуванням рубця.

2. Виникнення навколо фолікула маленьких болючих папул яскраво-рожевого кольору, з подальшим формуванням пустули.

Алергічна реакція

Алергія - спадково детермінована патологія. Відомо, що для розвитку алергічної реакції необхідний вплив алергенів (харчові продукти, пил, шерсть і інші), на які виробляються антитіла з подальшим розвитком запальної реакції та її проявів (прищі на голові).

Серед шкірних алергічних захворювань виділяють наступні:

 • Алергічний контактний дерматит - з'являється в місцях зіткнення шкіри з алергенною речовиною (шерсть тварин, косметика, побутова хімія), при цьому межі зони ураження не чіткі. Часто зустрічається у новонароджених і дітей старшого віку. Саме захворювання супроводжується гіперемією, прищами на голові в волоссі, в тому числі сверблячкою і лущенням.
 • Атопічний дерматит має схожу картину, але його локалізація відбувається не в місцях контакту шкіри з алергеном, а на характерних ділянках - область за вухами, шия, обличчя, з переходом на волосяну частину голови, ураження сверблять.
 • Кропив'янка - дрібні червоні прищі, локалізуються по різних дільницях тіла і навіть на голові в волоссі, які мають тенденцію до різкої появи та міграції.
 • Екзема - захворювання, обумовлене впливом алергену і стресового чинника, яке проявляється у вигляді сверблячих пухирців, сухих кірочок по всьому тілу і на голові, які мокнуть.

Педикульоз (воші)

Педикульоз (вошивість) - захворювання шкіри голови, викликане людською вошею. В процесі укусу воша виділяє слину, яка дратує шкірні покриви та викликає болячки на голові як прищі. Клінічна картина педикульозу також супроводжується свербінням шкіри голови в місці укусу, наявністю розчісів і білих гнид у волоссі.

Псоріаз

Псоріаз на голові - мультифакторіальне хронічне захворювання шкіри, яке проявляється прищиками на голові та лущенням, має генетичну схильність. Для клінічної картини псоріазу характерна поява на шкірі голови лусочок, що супроводжуються гіперемією і свербінням. Ураження можуть бути від поодиноких плям до масштабних зон. Як правило, псоріаз локалізується уздовж лінії росту волосся.

Профілактика

Профілактика


Щоб уникнути виникнення великих прищів на голові під волоссям, потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Зміна способу життя і правильний догляд. 
 • Використання косметичних продуктів для волосся, що не містять певних хімікатів і добавок.
 • Мінімальне використання шампунів і кондиціонерів, що містять комедогенні інгредієнти (сульфати, лаурет-4).
 • Зменшення впливу подразників на шкіру голови. 

Не забувайте мити волосся після тренування, стрижки, носіння головного убору та інших маніпуляцій, які можуть викликати потовиділення. Також важливо підтримувати чистоту в спальній зоні, в тому числі часто міняти наволочки, і вчасно знімати макіяж (щоб запобігти появі прищів близько волосся).

Профілактувати та усунути висипання на голові не просте завдання, проте можна вирішити. Підібрати якісний домашній догляд для розв'язання проблеми з прищами на голові в волоссі можна за допомогою спеціальних засобів, представлених у нашій тут.

 Шампунь-гель для душу Тербінакод / Terbinakod 2 в 1 Об'єм 200мл

Шампунь-гель для душу Тербінакод - універсальний засіб, що забезпечує належний догляд та якісну профілактику при запаленнях, себореї, лупі та мікозах волосистої частини голови. Шампунь містить м'які ПАР (лауреат сульфат натрію), які дбайливо очищають і знімають роздратування. У складі засобу немає барвників та агресивних консервантів.

Дія:

- усуває грибок

- зміцнює волосся від коренів до кінчиків

- надає протизапальну дію

- нормалізує клітинний метаболізм

- тонізує

- зміцнює захисний бар'єр шкіри

- нормалізує рН шкіри


 Набір Дігтярний 3в1

Даний набір створений з використанням натурального компонента – березового дьогтю, який допомагає позбавитися багатьох проблем зі шкірою, у тому числі і на голові, застосовується як супутній засіб при лікуванні шкірних дерматитів та псоріазу.

Дія::

- зменшує подразнення і свербіж шкіри

- сприяє відлущування ороговілих клітин

- підсушує та заспокоює пошкоджений епітелій

- покращує кровообіг і прискорює загоєння.

Рідке мило, шампунь і бальзам швидко гасять вже наявні вогнища дерматитів і запобігають розвитку нових запальних елементів, розм'якшують та зволожують епідерміс.

 Гребінець Majestic (Мажестик) Graphite універсальна для всіх типів волосся

Аксесуар забезпечує комплексний догляд за волоссям, очищує від нальоту агресивних доглядових засобів, позбавляє основних трихологічних проблем. Крім того, Гребінець Majestic здійснює стимулюючий масаж і пілінг голови, покращуючи кровообіг і харчування шкірних покривів. агресивні сульфати у коренів волосся.

Дія:

- ефективно усуває агресивні сульфати, що залишилися біля коріння волосся

- стимулює кровообіг, покращуючи ріст волосся

- забезпечує легке і комфортне розчісування

- робить волосся шовковистим, повітряним, об'ємними та повними сил, як після салонних процедур.

Діагностика і лікування прищів на голові

Щоб виявити внутрішні причини виникнення прищів на голові, необхідно призначити загальноклінічні дослідження, які включають:

• комплексний аналіз крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою;

• біохімію крові;

• загальний аналіз сечі;

• аналіз калу на яйця паразитів;

• УЗД внутрішніх органів (при наявності скарг);

• діагностику репродуктивного здоров'я у жінок і чоловіків, включаючи гормональну панель;

• діагностику гормонів щитовидної залози.

Тільки після того, як причина виникнення прищів на голові в волоссі відома, починається ретельне лікування головної патології профільними фахівцями.

Основою лікування прищів на шкірі голови є запобігання закупорюванню пір. Дуже важливо забезпечити належний догляд за шкірою голови. Для лікування прищів легкого та середнього ступеня тяжкості варто використовувати засоби з такими інгредієнтами, як:

✔ саліцилова кислота (Біоксін ДермаДжен АкваТермал Термальний Шампунь Інтенсивний 200 мл) - відлущує змертвілі клітини шкіри, запобігаючи закупорювання пір і виникнення прищів.

✔ гліколева кислота (Фітовал формула шампунь проти випадіння волосся 100 мл) - знімає запальний процес і вбиває мікобактерії.

✔ кетоконазол або циклопірокс (Кінська сила шампунь проти лупи з кетоконазолом 250 мл) - протигрибкові компоненти усувають лупу.

✔ лизат лактобактерій (Псорікс шампунь кератолітичний 250 мл ТМ Psorix) - делікатно очищає шкіру голови й волосся при порушенні кератинізації та диференціювання клітин епідермісу.

олія чайного дерева - антибактеріальні властивості допомагають в боротьбі з прищами.

олія жожоба - має протизапальну дію.

Використовуйте продукти на масляній основі в помірних кількостях, щоб не закупорювати пори. Якщо ви часто застосовуєте лаки для волосся, віск і глини, хорошим варіантом для миття голови стане безсульфатний шампунь, наприклад Без сульфатний м'який шампунь для чутливої ​​або подразненої шкіри голови Biotrade SEBOMAX 200 мл

Косметологія і медицина

Косметология и медицина


Популярною косметологічною процедурою лікування прищів на голові в волоссі є мезотерапія. Принцип дії: спеціальні «коктейлі», що містять комплекси вітамінів, мінералів, а також пептиди і амінокислоти вводять за допомогою тонких голок в шкіру голови. Така процедура допомагає швидко позбутися від небажаних висипань.

Також популярною процедурою в боротьбі з прищами є ультразвукова терапія - фонофорез в сукупності з лікарськими засобами. Таке лікування допомагає усунути запалення, зволожує шкіру, підсилює захисні властивості шкірних покривів.

Для людей з важкими формами прищів на голові використовують фотолікування, яке сприяє швидкому очищенню і регенерації шкіри голови.

Медикаментозні методи

Поговоріть зі своїм лікарем, якщо безрецептурні препарати не працюють, і прищі не проходять. Це може означати початок ускладнень, в такому випадку буде потрібно лікування за рецептом, щоб зменшити запальний процес.

В ускладнених або хронічних варіантах ваш лікар може порекомендувати:

 • місцеві антибіотики або стероїдні креми на шкіру (мазати точково)
 • антибіотики широкого спектра дії при наявності захворювань органів або систем;
 • гормонотерапія при порушеннях репродуктивної системи або патологіях щитовидної залози;
 • антигістамінні препарати (при наявності алергічної реакції)
 • ізотретиноїн при сильних вуграх, які не піддаються лікуванню антибіотикотерапією
 • ін'єкції стероїдів

Також лікування залежить від фактора виникнення прищів на голові. Якщо прищі викликані діяльністю грибка Malassezia, то призначають протигрибкову терапію: дисульфид селену в складі доглядових засобів, кетоконазол в складі фармацевтичних препаратів. При виникненні прищів внаслідок діяльності Propionibacterium acnes, призначають антибіотики (еритроміцин, оксацилін).

Народна медицина

Найпопулярнішим засобом народної медицини в лікуванні прищів на голові в волоссі є яблучний оцет. Він не тільки знімає подразнення шкірних покривів голови, але і додає волоссю красивого природного блиску. Для його використання 100 грамів оцту змішати з водою в рівних дозах. Нанести на проблемні ділянки голови. Ретельно промити волосся теплою водою або відваром з ромашки, календули, чистотілу, кропиви.

Олія чайного дерева також є популярним в лікуванні прищів на голові. Вона має протизапальну дію, живить волосся, забезпечує легке розчісування. Для досягнення потрібного ефекту достатньо додати лише кілька крапель олії в шампунь або маску для волосся.

Мед здавна використовувався як ефективний засіб в боротьбі із запаленнями в домашніх умовах, тому медово-корична маска стане незамінним помічником у боротьбі з прищами на голові. Для її приготування потрібно змішати пару чайних ложок кориці з двома столовими ложками меду. Маску нанести на шкіру голови, витримати 20 хвилин. Змити теплою водою з використанням шампуню.

Дієта і прищі. Рекомендації з харчування від Фітомаркет

Дієта і прищі


Американська академія дерматології не рекомендує зосереджуватися на дієті як єдиному способі лікування. Для позбавлення від прищів слід обмежити вживання вуглеводних, жирних, солоних продуктів і збільшити кількість продуктів багатих на:

вітамін А (морква, авокадо, риба, м'ясо)

вітамін Д (яйця, молоко, лосось)

+ омега-3 жирні кислоти (риба)

харчові волокна (вівсянка, соя, сочевиця, квасоля, рис)

антиоксиданти (чорниця, журавлина, малина, броколі)

цинк (квасоля, морепродукти, горіхи, яйця)

Рекомендовано випивати 1.5-2 л води в день, збагачувати свій раціон фруктами та овочами. Не варто забувати, що харчування має бути дробовим 3-5 рази на день маленькими порціями через однакові проміжки часу. Якщо ви помітили загострення після вживання певної їжі, можливо, вам варто виключити її зі свого раціону. Ведіть щоденник харчування, щоб відстежувати, що ви їсте і коли трапляються загострення.

Зі свого боку, фахівці Фітомаркет рекомендують як опорну дієту вибрати Середземноморську, яка передбачає вживання великої кількості овочів, фруктів і злакових. Таке харчування містить масу корисних мікронутрієнтів: вітамінів, мінералів і антиоксидантів, які сприяють оздоровленню шкірних покривів і підвищення захисних функцій епідермісу.

Висновки

Прищі на голові - запальне захворювання, яке доставляє виражений дискомфорт. Важливо своєчасно встановити причину виникнення і підібрати ефективне лікування, оскільки регулярні висипання на голові можуть бути не просто естетичною проблемою, а й сигналом про певні порушення в діяльності організму.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, поставте питання або напишіть відгук.

1. Birnkrant M.J., Papadopoulos A.J., Schwartz R.A., Lambert W.C. Pyoderma gangrenosum, acne conglobata, and IgA gammopathy // Int. J. Dermatol. - 2003. - Vol. 42, No 3. - Р. 213-216.

2. Jansen T., Burgdorf W.H., Plewig G. Pathogenesis and treatment of acne in childhood // Pediatr. Dermatol. - 1997. - Vol. 14, No 1. - Р. 17-21.

3.Bassi R. Is acne a psychosomatic disease? / Abstracts of the 9th Congress EADV. - Geneva, Switzerland. - 11-15 October, 2000. - P. 17.

4.Chivot M., Pawin H., Beylot C. et al. Acne scars: epidemiology, physiopathology, clinical features and treatment // Ann. Dermatol. Venereol. - 2006. - No 10. - Р. 813-824.

5. Datuashvili M. Psychotherapeutic strategies in acne treatment / Abstracts of the 10th Congress EADV. - Munich, Germany. - October 2001. - 15 (Suppl. 2), 1-103. - P. 256.

6.Eady E.A., Farmery M.R., Ross J.I. et al. Effects of benzoyl peroxide and erythromycin alone and in combination against antibiotic- sensitive and -resistant skin bacteria from acne patients // Br. J. Dermatol. - 1994. - Р. 331-336.

7.Farquhar C., Lee O., Toomath R. et al. Spironolactone versus placebo or in combination with steroids for hirsutism and / or acne // Cochrane Database Syst Rev. - 2003. - No 4.

8.Garner S.E., Eady E.A., Popescu C. Minocycline for acne vulgaris: efficacy and safety // Cochrane Database Syst Rev. - 2003. No 1.

9.Haider A., ​​Shaw J.C. Treatment of acne vulgaris // JAMA. - 2004. - No 11. - Р. 726-735 19.Russell J.J. Topical Therapy for Acne // American Family Physician. - 2000. - No 1. - Р. 13-15.

10.Magin P.J., Adams J., Pond C.D. et al. Topical and oral CAM in acne: a review of the empirical evidence and a consideration of its context // Complement Ther. Med. - 2006. - Vol. 14, No 1. - Р. 62-76.

11.Mallon E., Newton J.N., Klassen A. et al. The quality of life in acne: a comparison with general medical conditions using generic questionnaires // Br. J. Dermatol. - 1999. - No 4. - Р. 672-676.

12. Ochsendorf F. Systemic antibiotic therapy of acne vulgaris // J. Dtsch. Dermatol. Ges. - 2006. - Bd. 4, No 10. - S. 828-841.

Відповідаємо на запитання у коментарях

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре