Псоріаз на голові: що це, як виглядає і як лікувати

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Псоріаз на голові: що це, як виглядає і як лікувати

Зміст:

➦ Що таке псоріаз або лускатий лишай

➦ Причини появи псоріазу на голові

➦ Симптоми псоріазу волосистої частини голови

➦ Стадії розвитку псоріазу

➦ Стадії захворювання за ступенем ураження

➦ Кращі засоби від псоріазу в Фітомаркет

➦ Як вилікувати псоріаз на голові

    ➦ Медикаментозна терапія

    ➦ Немедикаментозне лікування

    ➦ Експериментальні методи

   ➦ Особливості лікування псоріазу в дітей і підлітків

➦ Як лікувати псоріаз на голові в домашніх умовах

    ➦ Лікування псоріазу народними засобами

➦ Яка продукція краще

➦ Поширені запитання

У сучасному світі існує безліч медико-соціальних проблем, які виникають непередбачено і мають специфічне протікання, однією з них є хвороба цивілізації - псоріаз. Дане захворювання зустрічається в 1,5 - 2% мешканців прогресивних країн, поширюється однаково як серед чоловіків, так і серед жінок, проявляється в незалежності від віку пацієнта.

Що таке псоріаз або лускатий лишай?

Що таке псоріаз або лускатий лишай


Псоріаз або лускатий лишай - це генетично детермінована патологія шкіри, в основі якої лежить хронічний рецидивний запальний процес шкірних покривів (порушення дозрівання кератиноцитів), викликаний впливом тригерних факторів. Локалізація висипань вкрай багатогранна, місце розташування вогнищ псоріазу може зустрічатися як на слизовій оболонці рота, так і на шкірі голови, розгинальних поверхнях кінцівок, нігтях або по всьому тілу.

Оскільки псоріаз - системне захворювання, ураження також буде характерно для серцево-судинної, нервової, опорно-рухової та інших систем. Крім того, маніфестація захворювання в 80% випадків на початкових стадіях полягає в ураженні волосистої частини голови, тому в даній статті хочемо приділити особливу увагу саме зазначеної локалізації псоріазу.

Причини появи псоріазу на голові

Існує 2 типу появи псоріазу: ранній і пізній. Ранній тип - генетично обумовлений, вагому роль тут відіграє спадковість. Відомо, що наявність захворювання у одного з батьків збільшує ризик псоріазу в дитини на 14%, а при псоріазі в обох батьків - на 40%.

Розрізняють більше 100 чинників виникнення лускатого лишаю, найпоширеніші серед них:

 • генетичні
 • вірусні
 • інфекційні (тонзиліт) і алергічні
 • стресові (психосоматика)
 • ендокринні
 • порушення обміну (ліпідного, ферментного)
 • імунні порушення.

Симптоми псоріазу волосистої частини голови

Симптоми псоріазу волосистої частини голови

Характерним елементом для псоріазу є симетричне плоске піднесення над поверхнею шкіри з рівними округлими межами й підвищеної шорсткістю в поєднанні з великою кількістю сріблястих лусочок, що легко видаляються. Розмір висипань може коливатися від 1 мм до 2 см, в зв'язку з чим плями часто зливаються і формують різні за конфігурацією бляшки, які здатні досягати 10 см, а то й 20 см.

Частим явищем при псоріазі буває так звана «псориатическая корона» - перехід новоутворень на гладку шкіру шиї або скроневі області по лінії росту волосся. Вираженим симптомом, що поширюється серед хворих на псоріаз волосистої частини голови, є свербіж.

Псоріаз визначають за трьома провідними симптомами (псоріатична тріада):

 1. «Стеаринові плями» - псоріатичну бляшку зіскоблюють за допомогою предметного скла, внаслідок чого лусочки стоншуються, що підсилює білосніжний колір поверхні та нагадує краплю застиглого стеарину.
 2. «Термінальна плівка» - при подальшому зіскоблюванні буде спостерігатися рівна напівпрозора поверхня.
 3. «Кров'яна роса» - наявність незначних крапельок крові при зіскоблюванні.

Стадії розвитку псоріазу

Псоріатичний процес складається з 3 наступних стадій:

 • I   прогресуючої
 • II  стаціонарної
 • III регресуючою

Прогресуюча стадія

Характерна утворенням збільшених в діаметрі нових папул. Процес лущення не поширюється на здорові ділянки шкіри, при цьому залишає по периферії бляшок вузьку рожеву смужку. Основним симптомом серед хворих є свербіння. Також, для прогресуючої або гострої стадії псоріазу характерна наявність феномена Кебнера - утворення нових папул через 7 днів після травмування шкіри. Присутня псориатична тріада симптомів.

Cтаціонарна

У цій стадії відсутня поява нових елементів висипання, прояв свербіння зменшується або зникає зовсім. Діагностувати псоріатичну тріаду проблематично, а симптом Кебнера негативний.

Регресуюча

При регресуючий стадії лущення зменшується, бляшки зникають, але утворюються гіпопігментовані плями. Псоріатична симптоматика не виявляється. Варто відзначити, що навіть після стадії регресії залишаються «чергові бляшки» в області волосистої частини голови, колін і ліктів.

Стадії захворювання за ступенем ураження

Стадии заболевания по степени поражения


Залежно від площі ураження, розрізняють 3 стадії псоріазу:

✔ легка - площа ураження менше 3%

✔ середня - поширеність папулезних висипань становить від 3 до 10%

✔ важка - вогнища ураження локалізовані більш ніж на 10% шкіри.

Кращі засоби від псоріазу в Фітомаркет

Псорікс шампунь кератолітичний 250 мл ТМ Psorix (Псорікс)
Набір Дегтярний 3в1
Олія нафталанова, 10 млл
Крем дерматологічний 250 мл ТМ Psorix (Псорікс)

Як вилікувати псоріаз на голові

Існують різноманітні комбіновані методи медикаментозного та немедикаментозного лікування псоріазу, спрямовані на мінімізацію осередків ураження, поліпшення якості життя пацієнта, зменшення випадків виникнення рецидивів.

Лікування псоріазу залежить від ступеня ураження шкіри, форми і віку хворого. При наявності додаткових патологій органів і систем проводять їх корекцію. Пацієнтам призначають дієту з обмеженим вживанням солі, жирних і багатих швидкими вуглеводами продуктів.

Медикаментозна терапія

Ефективними засобами для системної терапії псоріазу є наступні:

десенсибілізуючі (30% розчин тіосульфату натрію),

седативні засоби (настій валеріани, транквілізатори),

антигістамінні препарати (лоратадин, телфаст),

сечогінні (гіпотіазид, торасемід),

вітаміни (А, В1, В12, В6, Е, С),

гепатопротектори (гепабене, карсил форте)

пірогенні препарати (пірогенал),

імуностимулюючі препарати (тактивін, нейропептиди).

При гострій поширеній формі псоріазу, а також при еритродермії призначають кортикостероїди короткої дії (тріамціналон).

При ураженні опорно-рухового апарату (суглобів) показані нестероїдні протизапальні препарати (диклофенак натрію, вольтарен, німесулід).

Для лікування ускладнених форм псоріазу використовують цитостатики (метатрексат, азатіоприн).

При важких формах псоріазу (індекс більше ніж 15 одиниць) до терапії приєднуються цитостатики, транквілізатори, ароматичні ретиноїди. В критично ускладнених епізодах псоріазу волосистої частини голови застосовують глюкокортикоїди.

У легких випадках псоріатичної хвороби (індекс PASI до 15 одиниць) використовують гипосенсибилизируючі препарати, дезінтоксикаційні та антигістамінні засоби, а також гепатопротектори.

Як вилікувати псоріаз на голові


Застосування місцевого лікування залежить від стадії лускатого лишаю:

➦ прогресуюча - 1 - 2% саліцилова мазь, кортикостероїдні креми та мазі

➦ стаціонарна - 5 - 10% нафталановая мазь, 3% саліцилова мазь, 2 - 5% сірчано-дегтярна мазь, ванни з відваром ромашки

➦ регресуюча - 3-5% саліцилова мазь, 10 - 20% нафталанова мазь, 5 - 10% сірчано-дегтярна мазь, псоркутан

Широко популярні при псоріазі волосистої частини голови ртутно - саліцилова мазь, лосьйон і шампунь Псорікс, Дегтярний бальзам, препарати з цинком. Також невід'ємною частиною лікування захворювання є теплі ванни 1 раз в 2-3 дня. При зимової формі псоріазу терапія заснована на застосуванні мазей в комбінації з опроміненням ультрафіолетовими променями.

Немедикаментозне лікування

Лікування псоріазу засновано не тільки на лікарських препаратах. Застосування методів фототерапії також сприяє швидкому одужанню та настанню ремісії.
Розрізняють такі види променевого впливу:

 • Фотохіміотерапія (ПУВА-терапія) - різновид фототерапії в комбінації з застосуванням фотосенсибилизаторів. Механізм полягає у впливі ультрафіолетового випромінювання на поверхню шкіри для лікування ускладнених форм псоріатичний хвороби.
 • Селективна терапія - більш ефективна при лікуванні ексудативних і простих форм псоріазу, коли спостерігається незначна кількість висипань. Курс терапії складається з 20-30 сеансів, результативність становить 80%.
 • Узкополосна терапія - використовується при наявності поверхневого псоріазу, промені не проникають в глибокі кулі шкіри, а мають лише поверхневу дію. Процедура спрямована на запобігання процесів злоякісного переродження клітин.
 • Лікування з використанням УФБ-променів вузького спектра - даний вид терапії значно скорочує виникнення побічних ефектів таких, як почервоніння та опіки. Курс процедури становить 20-30 сеансів, застосовується при ураженні виключно шкірних покривів.

Також позитивний вплив настає від санаторно-курортного лікування. Відомими джерелами зцілення є озеро Кунігунда, Кримське узбережжя, Чорне та Мертве моря.

Експериментальні методи

Вчені не зупиняються і продовжують пошуки нових ефективних методів лікування псоріазу, серед яких можна виділити наступні.

Плазмаферез

Спрощена процедура інтоксикації, сприяє очищенню плазми крові від патогенних компонентів і токсинів. Після однієї процедури, як правило, очищається до 30% крові. Дана маніпуляція використовується при важких і ускладнених випадках псоріазу. Курс плазмофореза проводиться в 3-6 сеансів, при цьому робиться перерва на один тиждень.

Механізм даної процедури полягає в наступному: певні мембрани фільтрують міжклітинну рідину і повертають її назад в кров'яне русло, при цьому максимально зберігаються корисні компоненти і знищуються патогенні токсичні речовини.

Кріотерапія або "лікування холодом"

Кріотерапія


Терапія захворювання обумовлена ​​впливом наднизьких градусів на організм. Різкий вплив холоду сприяє активізації імунної системи та стимуляції метаболізму в цілому. Дана процедура надає як комплексний ефект на весь організм, так і локальний, спрямований на вогнище ураження шкіри.

Важливо враховувати, що кріотерапія підходить не всім пацієнтам. Через анатомічні особливості розташування судин у деяких індивідів відбувається спазм, набряк і різке розширення судин, внаслідок чого порушується кровообіг. Крім того, деякі пацієнти можуть бути схильні до алергічних реакцій, таким як, холодова кропив'янка.

Вплив кріотерапії:

➦ підвищуються захисні сили організму

➦ поліпшуються процеси регенерації

➦ зникає негативна симптоматика: свербіж, печіння, лущення

➦ поліпшується обмін речовин в шкірних покривах

➦ подовжуються періоди ремісії

Імунобіологічні препарати

Це засоби на основі білка, що мають прямий вплив на імунну систему і запобігають появі супутніх захворювань. При наявності псориатического процесу організм піддається постійному поповненню внаслідок з надмірною кількістю TNF-білка. Дані препарати інгібують ефекти TNF-a, тому симптоми запального процесу при псоріазі зменшуються.

Адалімумаб (Хуміра) - відомий представник групи імунобіологічних препаратів, є штучним антитілом (білком), який взаємодіє з фактором некрозу пухлини (ФНП) і пригнічує його. Адекватну запальну, а також імунну відповідь забезпечує фактор некрозу пухлини TNF-a, який є природним цитокіном.

Озонотерапія

Новий результативний метод лікування псоріазу. Відомо, що озон володіє дезінтоксикаційними, протизапальними, антиагрегантними, імуномодулюючими діями. Переваги озонотерапії - простота використання, швидка ефективність, надійність, повна відсутність побічних ефектів.

Особливості лікування псоріазу в дітей та підлітків

Особенности лечения псориаза у детей и подростков


Варто зазначити, що у дітей псориатическая хвороба зустрічається рідше, ніж у дорослих. Поясненням є незначна ступінь виявлення псоріазу, часті поширені випадки регресу і значні періоди ремісії до 12 років.

Особливостями клінічної картини дитячого псоріазу служить часте ураження ділянок шкіри під волоссям. Дівчатка хворіють у 2 рази частіше, ніж хлопчики, що пов'язано з ендокринопатією, яка виникає в підлітковому віці. Для дітей характерна виражена картина патологічного процесу (значні запалення та різна ступінь сверблячки).

У дітей віком до 10 років прояв симптомів псоріазу відрізняється від дорослих. Локалізація висипань зустрічається в нетипових місцях таких, як обличче, потилиця, статеві органи або глибокі ділянки підшкірних складок. Пусковим механізмом виникнення хвороби найчастіше служить гостра інфекція (грип, пневмонія), психоемоційне напруження.

У більшості дітей перші ознаки уражень з'являються на волосистій частині голови і супроводжуються почервонінням, відшаруванням лусочок. Навіть у найважчих випадках псоріазу голови, випадання волосся не характерно.

Терапія дитячого псоріазу заснована на використанні лікарських мазей і кремів, у важких епізодах застосовують комбінацію з іншими препаратами. Такий підхід дозволяє зменшити негативний прояв хвороби і сприяє швидкому відновленню.

Як лікувати псоріаз на голові в домашніх умовах

Как лечить псориаз на голове в домашних условиях


У боротьбі з сухістю шкіри голови при псоріазі використовують різні базові креми, лосьйони, трав'яні шампуні, емульсії на водній основі, які не тільки знімають запальні процеси шкірних покривів, але й сприяють пом'якшенню симптоматики псоріазу.

Найбільш популярними засобами лікування псоріазу в домашніх умовах є креми, саліцилова мазь і спеціальні шампуні.

Креми

Використовують негормональні засоби на основі натуральних компонентів. Діючі речовини можуть бути різноманітні, найпоширеніші з них:

➤ цинк - швидко усуває сухість і запалення шкіри, має антисептичні властивості, чинить антибактеріальний ефект (крем Цінокап, Псорікс, Скін-ап)

вітамін Д - застосовується для лікування простих форм псоріатичний хвороби, знімає такі неприємні симптоми, як лущення та свербіж, також сприяє посиленню регенерації (крем Картолин)

сечовина і нафталан - надають тонізуючу і заспокійливу дію на шкірні покриви (олія нафталанова, крем Apsorzeta)

екстракти трав - володіють знезаражувальною властивістю, усувають гіперчутливість і загострення запального процесу (крем Псорілом)

флоралізін - сприяє швидкому відновленню, позбавляє від неприємних проявів псоріазу (крем Зорька)

сечовина і бджолиний віск - підходять для чутливої ​​шкіри, яка потребує зволоження та живлення, відновлює захисний бар'єр (засоби Топікрем, Емоліум).

Саліцилова мазь у боротьбі з псоріазом

Саліцилова кислота, що отримується з кори верби, є активним компонентом саліцилової мазі та володіє протизапальними і відновлювальними властивостями. Перевагою саліцилової мазі в порівнянні з гормональними препаратами, є відсутність побічних ефектів.

Позитивні властивості саліцилової мазі:

 • бореться із запаленнями - прибирає свербіж та почервоніння
 • антисептична дія - усуває патогенні мікроорганізми
 • кератопластичний ефект - запобігає виникненню гнійних вогнищ, сприяє процесу регенерації
 • руйнує рогову речовину - відшаровує кірки

Саліцилово-цинкова мазь також широко використовується при лікуванні псоріазу та є не менш ефективною.

Шампуні

Розрізняють такі види шампунів для лікування псоріазу голови:

➤ На основі березового дьогтю ( "Дегтярний", "Шампунь від бабусі Агафії»). Дьоготь сприяє м'якому очищенню шкіри від ороговілого шару, забруднень, усуває свербіння та печіння, володіє протигрибковими властивостями.

➤ Протигрибкові ( «Тербінакод», «Astraderm Extra», «Псорікс», «Кінська сила») - основна діюча речовина кетоконазол усуває розмноження грибкової інфекції та сприяє загоєнню ран на шкірних покривах.

➤ Засоби, що складаються з саліцилової кислоти, кетоконазолу, цинку (шампунь Psorilam). Даний спрей-шампунь усуває запальний процес, пом'якшує шкіру і надає антисептичну дію.

➤ Лікуючі (шампунь «Сульсена», «Лібрідерм рН-баланс»). Нормалізують виділення підшкірного сала, зміцнюють волосся, знімають запалення.

Також важливо пам'ятати, що для миття голови при псоріазі потрібно використовувати виключно теплу воду, а не гарячу. Необхідно мінімізувати застосування фена, бігуді та "праски".

Лікування псоріазу народними засобами

Лечение псориаза народными средствами


Лосьйони на основі чистотілу, алое вера, ромашки, яблучного оцту відмінно підійдуть для лікування псоріазу. Змочений розчином бинт прикладають до вогнищ ураження. Дана процедура зменшує запалення, вбиває патогенні мікроорганізми та покращує обмін речовин в шкірних покривах.

Також не менш ефективними є кефірні та грязьові маски, які також виступають частиною народної медицини. Такі маски додатково зволожують волосся, надають протизапальну дію, покращують кровообіг шкіри голови.

Яка продукція краще?

Для лікування псоріазу волосистої частини шкіри голови краще використовувати м'які, щадні засоби без ароматів. Регулярне очищення та зволоження - основа правильного догляду за волоссям і шкірними покривами при псоріазі. Важливо, щоб засоби сприяли нормалізації балансу поживних речовин, відновлювали уражені ділянки шкіри, підтримували pH шкіри голови, зволожували роговий шар епідермісу.

Всі зазначені ефекти та навіть більше, властиві продукції з інтернету магазину Фітомаркет. Тут можна підібрати не тільки найбільш підходящі для себе засоби і способи якісного догляду від псоріазу волосистої частини голови, а й отримати належну консультацію щодо препаратів, які підійдуть саме вам.

Поширені запитання

Чи можна вилікувати псоріаз цинковою маззю?

Цинкова мазь має протизапальну, антисептичну, обволікаючу дію, сприяє формуванню захисного шару на поверхні шкіри. Якщо щодня змащувати уражені ділянки цинковою маззю, то позитивний ефект настане швидко, але повністю вилікувати від псоріазу даний засіб не здатний, оскільки лікування повинно бути комплексним.

Чи можна вилікувати псоріаз голови перекисом водню?

Перекис водню шляхом вивільнення активного кисню, робить механічне очищення і позбавляє від токсичних речовин на пошкоджених шкірних покривах, але, як і в випадку з цинковою маззю, вилікувати псоріаз голови тільки за допомогою цього компонента не вийде.

Чи псоріаз заразний?

Псоріаз не передається, оскільки має неінфекційну природу, тому уникати контактів і спілкування з людьми хворими на цю недугу не варто.

Чи небезпечний псоріаз голови?

При відсутності своєчасного лікування, псоріаз може призвести до серйозних ускладнень і навіть до смерті. Не варто забувати, що псоріатичне ураження здатне поширюватися на глибокі шари шкіри, а також на інші органи й системи організму (нігті, серцево-судинну систему, опорно-руховий апарат та інше).

Як відрізнити псоріаз від дерматиту

Відомо, що себорейний дерматит волосистої частини голови ніколи не вражає гладку шкіру та характеризується відсутністю процесу інфільтрації, на відміну від себорейного псоріазу, який утворює «псоріатичну корону», переходячи на гладкі ділянки шкіри чола й шиї. Також звертає на себе увагу спадковий фактор виникнення псоріазу.


Основні джерела інформації:

1. Mordovtsev V.N., Mushet G.V., Al'banova V.I. Psoriaz. Patogenez, klinika, lechenie. Kishinev: Shtiintsa, 1991; 186. [Мордовець В.Н., Мушет Г.В., Альбанова В.І. Псоріаз. Патогенез, клініка, лікування. Кишинів: Штиинца 1991; 186.]

2. Kungurov N.V., Filimonkova N.N., Tuzankina I.A. Psoriaticheskaya bolezn '. Ekaterinburg: Izd-vo Ural'skogo universiteta, 2002; 193. [Кунгуров Н.В., Філімонкова М.М., Тузанкіна І.А. Псоріатична хвороба. Єкатеринбург: Изд-во Уральського університету 2002; 193.]

3. SchönM. P., BoehnckeW.H. Psoriasis. N EnglJMed 2005; 352 (18): 1899-1912.

4. Dubertret L. Psoriasis: evolution and revolution. Med Sci 2006; 22 (2): 164-171.

5. Luba K.M., Stulberg D.L. Chronic plaque psoriasis. Am Fam Phys 2006; 73: 636-646.

6. Kubanova A.A., Kubanov A.A., Nikolas Dzh. F. i dr. Immunnye mekhanizmy psoriaza. Novyestrategii biologicheskoyterapii Vestnik Dermatologii i Venerolologii 2010 року; 1: 35-47. [Кубанова А.А., Кубанов А.А., Ніколас Дж. Ф. та ін. Імунні механізми псоріазу. Нові стратегії біологічної терапії Укр дерматол Венероль 2010 року; 1: 35-47.]

7. Picardi A., Mazotti E., Gaetano P. et al. Stress, social support, emotional regulation, and exacerbation of diffuse plaque psoriasis. Psychosomatics 2005; 46: 556-564.

8. Holm S.J., Sanchers F., Carlen L.M., Mallbris L. Genetics of psoriasis. Acta Derm Venereol 2005; 85 (1): 2-8.

9. Veale D.J., Ritchlin C., FitzGerald O. Immunopathology of psoriasis and psoriatic arthritis. Ann Rheum Dis 2005; Suppl.2: 26-29.

10. Linets Yu.P., Kossinskiy V.P. Rol 'psikhosomaticheskogo podkhoda v preventivnoy meditsine i kachestvo zhizni. Issledovanie kachestva zhizni v meditsine. Mat-ly nauch. konf. SPb: 2000; 82-84. [Линец Ю.П., Коссінскій В.П. Роль психосоматичного підходу в превентивній медицині і якість життя. Дослідження якості життя в медицині. Мат-ли наук. конф. СПб: 2000; 82-84.]

Інші статті по темі

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре