Гусяча шкіра - що це, причини появи й способи лікування

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Гусяча шкіра - що це, причини появи й способи лікування

Зміст:

➦ Що таке гусяча шкіра?

➦ Чому в людини з'являється цей гіперкератоз?

➦ Гусяча шкіра в дитини

➦ Кращі засоби від гусячої шкіри від Фітомаркет

➦ Симптоми фолікулярного гіперкератозу

➦ Як позбутися гусячої шкіри?

     ➦ Косметичні засоби

     ➦ Домашні засоби

➦ Чи небезпечний гіперкератоз?

➦ Відповіді на часті питання

Гусяча шкіра або фолікулярний гіперкератоз - генералізоване захворювання, яке досить складно виявити при первинному фізичному огляді. Поширеність цієї недуги серед населення становить 44%, частіше зустрічається в дівчинок - підлітків. Відомо, що гусяча шкіра – спадкоємна патологія, що передається за аутосомно-домінантному типу зі змінної пенетрантністю.


Що таке гусяча шкіра?

Что такое гусиная кожа?


Гусяча шкіра (Hyperkeratosis Pilaris) - це дерматоз, який виникає внаслідок порушення процесів регенерації рогового шару эпидермису й проявляється виникненням великої кількості папул у сукупності з періфоллікулярною еритемою різного ступеня виразності. Для цього доброякісного захворювання характерна локалізація в області розгинальної поверхні рук і ніг, сідниць, колін, також висипання можуть зустрічатися по всьому тілу, навіть під очима, в області шиї й на нижньому повіку.

Чому в людини з'являється цей гіперкератоз?

Чому в людини з'являється цей гіперкератоз

Фолікулярний гіперкератоз виникає в результаті надмірного стовщення рогового шару эпидермису через пренадлишок кератину - білка, що забезпечує захисну функцію шкіри. Кератин формує пробку з поверхневих лусочок, яка у свою чергу закупорює устя волосяного фолікула й сприяє виникненню асептичного запального процесу. У результаті з'являються горбики й плями огрубілої шкіри.

Як уже говорилося раніше, хвороба передається в спадок, але існує низка триггерных факторів, які здатні запустити механізм фолікулярного гіперкератозу.

Серед них виділяють наступні:

  • порушення гормонального балансу у зв'язку з пубертатним періодом, або прийомом гормональних препаратів
  • нервова перенапруга (психосоматичний фактор)
  • надмірні фізичні навантаження
  • неправильний спосіб життя (наявність шкідливих звичок таких, як паління, приймання алкоголю, незбалансоване харчування).

Існують різні этиологичні фактори виникнення захворювання, а саме:

  • гіповітаміноз (недолік вітамінів А, С, В, Е, К);
  • захворювання щитоподібної залози;
  • інфекційні ураження – туберкульоз, гепатит, СНІД і інші;
  • ревматологичні захворювання;
  • травматичний вплив (опіки, радіація, тісний одяг, епіляція)

Гусяча шкіра в дитини

Гусяча шкіра в дитини


Виникнення гусячої шкіри в дитини характерно для віку від одного до трьох років. Найчастіше уражаються передпліччя, задня частина стегон, попа, лікті й коліна. У дітей із самого народження фолікулярний гіперкератоз виникає рідко через анатомічні особливості будови шкіри (шкіра тонка й ніжна). Не самою характерною локалізацією пупирців є обличчя, щоки, спина й живіт. Офарблення папул може бути різний: від блідо-рожевих відтінків до неприємних яскраво-червоних. Звичайно симптоматика захворювання отсутствует, але при наявності алергії в маляти, можливе виникнення сверблячки.

Лікуванням проблеми гусячої шкіри займаються дерматолог і педіатр, у деяких випадках - аллерголог. Терапія залежить від причини виникнення захворювання: при алергійному кератозі - призначають антигістамінні препарати + усунення впливу алергену, а при наявності супутньої патології (ендокринного захворювання, гіповітамінозу) основним завданням буде її ліквідація. Також чимало важливим є правильний догляд за шкірними покривами – регулярна гігієна, використання зм'якшуючих засобів, що не містять спирту, легкий масаж за допомогою масажної рукавички.

Рекомендації з догляду за дитиною з гусячою шкірою:

➦ для виключення ефекту мацерації, слід одягати дитину в «дихаючі» тканини, одяг повинний бути вільний й відповідати погоді;

➦ влітку застосовувати крем з spf захистом від негативного впливу сонячних променів

➦ ретельно купати дитину, використовуючи губки, які добре відлущують огрубілий шар шкіри.

Кращі засоби від гусячої шкіри від Фітомаркет

Топікрем АТ пом'якшувальний бальзам для обличчя та тіла 75 мл
AI лосьйон Фізіогель / Physiogel® 200 мл
Відлущуючий тонік з комбінацією азелаїнової, гліколевої та саліцилової кислот Пілінг ефект Biotrade PURE S 60 мл
Вітаміни для жінок Opti Women (Опті-Вумен) ТМ Optimum Nutrition капсули №120

Симптоми фолікулярного гіперкератозу

Симптоми фолікулярного гіперкератозу


«Гусяча шкіра» є основним симптомом фолікулярного гіперкератозу, який супроводжується підвищеним огрубінням шкірних покривів, лущенням, у деяких випадках сверблячкою.

На вид лускаті утвори нагадують дрібний червонуватий, іноді жовтий висип. Горбики спостерігаються в основі волосяних фолікулів з наступним утворенням червоної облямівки навколо кожної рогової структури. Папули можуть зберігатися протягом багатьох років, найчастіше їх розмір досягає 1 мм.

Симптоматика гусячої шкіри:

+  безболісні дрібні утворення, як правило, на плечах, ліктях або колінах;

+  огрубіла, суха, збезводнена шкіра, що іноді свербить;

+  сезонне загострення процесу при низької вологості й високій температурі повітря;

Як позбутися гусячої шкіри?

Як позбутися гусячої шкіри?


Відомо, що з віком можливе поліпшення симптоматики гіперкератозу (вікові поліпшення, як правило, наступають в 16 років), але не варто чекати, що захворювання пройде самостійно, важливо застосовувати міри для зменшення проявів гусячої шкіри. У зв'язку із хронічним перебігом фолікулярного гіперкератозу терапія підтримується тривалий проміжок часу.

Основними завданнями лікування є:

а)   поліпшення загального стану шкірних покривів
б)   профілактика виникнення шкірних інфекцій і запальних процесів
в)   усунення косметичного дефекту.

Максимальний ефект від терапії можливий при дотриманні наступних правил:

✔ нормалізація раціону харчування (включити вживання великої кількості овочів і фруктів, нежирного м'яса й риби, дотримання достатнього водного балансу);

✔ відмова від шкідливих звичок;

✔ здоровий, повноцінний сон;

✔ активні фізичні навантаження;

✔ оптимізація вологості повітря в будинку.

Косметичні засоби

Розповсюджені засоби для лікування гусячої шкіри:

1. Вітамінні комплекси, що містять вітаміни А, В, С, Д, а також магній, кальцій, мідь і інші мікроелементи. Це можуть бути такі препарати, як "Витаминно - мінеральний комплекс від Кантрі Лайф для чоловіків і жінок", Вітаміни "Opti Women" і "Opti Men". Дані комплекси не тільки поліпшують самопочуття, але й підтримують енергетичний метаболізм, сприяють поліпшенню якості шкірних покривів.

2. Зовнішні засоби, що містять, саліцилову, азелаїнову й гліколеву кислоти. До них належить "Відлущуючий тонік Пілінг ефект Biotrade PURE", який забезпечує дбайливе очищення шкіри, вирівнює її тон, стимулює коллагеногенез.

3. Препарати, у складі яких є сечовина. Одним із кращих засобів цієї категорії є "Топікрем ультразволожуючий крем", що сприяє зм'якшенню шкіри й відновленню захисного шару.

4. У випадку приєднання грибкової інфекції призначають протигрибкові препарати. Так, "Гермицид протигрибковий комплекс" забезпечує антибактеріальну, протигрибкову дії, містить безліч біологічно активних речовин, необхідних для нормальної життєдіяльності організму людини.

5. При вираженому запаленні можна використовувати місцеві стероїди такі, як "Триамцинолона Ацетонид 0,1%" або "Дезонид 0,05%".

Крім того, слід усунути фактори, які сушать шкіру: тривале приймання гарячого душу або використання твердих уходових засобів.


Домашні засоби

Как избавиться от гусиной кожи?


Для усунення симптоматики гусячої шкіри в домашніх умовах рекомендують використовувати крохмальні ванни. У воді кімнатної температури розчиняють 500 г крохмалю, отриманий розчин транспортують у ванну з теплою водою. Купання в такій ванні повинне становити не менше однієї години.

Використання картопляного компресу сприяє регенерації верхнього шару эпидермиса, підтягує шкіру й бореться із запаленням. Картопляну суміш слід помістити на марлю, а потім нанести на уражену ділянку, тримати потрібно близько однієї години. Процедуру повторюють ще 2 рази протягом  дня до настання поліпшення стану шкірних покривів.

Масляні маски також є ефективними при лікуванні гусячої шкіри. Суміш із оливковою й соняшниковою олією нагрівають і поміщають у термос, туди ж додають мелені волоські горіхи, потім настоюють добу й наносять на уражені ділянки. Лусочки відшаровуються й шкіра здобуває гарний здоровий вигляд.

Чи небезпечний гіперкератоз?

Фолікулярний гіперкератоз - це доброякісне захворювання, тому не є небезпечним. Тільки в рідких випадках, коли патологія ускладнюється шкірним інфікуванням, гусяча шкіра може супроводжуватися розвитком запального процесу. Випадки малігнізації процесу зустрічаються рідко.

Висновки:

Фолікулярний гіперкератоз (КП) - розповсюджене спадкоємне захворювання, яке характеризується невеликими папулами з можливим придбанням навколишньої еритеми. Маленькі горбики надають шкірі крапковий вигляд, що нагадує покриви гусака. Захворювання локализируется на різних ділянках організму, але найчастіше це розгинальні поверхні верхніх і нижніх кінцівок.

Кератоз найчастіше протікає бессимптомно, але в деяких випадках горбики можуть чесатися, діагностуючи гусячу шкіру. Клініцист повинен знати про зв'язок патології з такими захворюваннями, як атрофический кератоз, звичайний іхтіоз для призначення правильної стратегії лікування. Незважаючи на періоди ремісії, своєчасна діагностика й терапія цієї недуги є необхідними, щоб усунути негативні прояви захворювання.

Відповіді на часті питання

Гусяча шкіра — це захворювання?

Гусяча шкіра — це дерматологічне захворювання, яке проявляється в надлишковому зроговінні шкіри. Через порушення процесів регенерації шкірних покривів характерне блискавичне утворення нових клітин, при цьому старі клітки не встигають відшаровуватися, у наслідок чого відбувається закупорка й формування фолікулярних бляшок.

Який лікар лікує гусячу шкіру?

Постановкою діагнозу, лікуванням, а також профілактикою гусячої шкіри займається лікар дерматолог, у деяких випадках необхідна допомога таких фахівців, як аллерголог, ендокринолог, дієтолог, педіатр (при виникненні захворювання в дітей).

Чому гусяча шкіра тільки місцями?

По всій поверхні шкіри людини розташовано безліч волосяних фолікулів. Кожний фолікул виконує функцію м'яза й піднімає волосся. При скороченні таких м'язів на поверхні шкіри утворюються пупирці, виразність процесу залежить від кількості фолікулів та кератиноцитів у певній області, локалізація кератозу частіше зустрічається в місцях, що піддаються більш сильному подразненню механічними факторами або факторами зовнішнього середовища.

Мурашки на шкірі — це гусяча шкіра?

У народному лексиконі прийнято вживати словосполучення мурашки на шкірі, що і є позначенням терміну гусяча шкіра або фолікулярний гіперкератоз.  

 

Основні джерела інформації

1. Arnold AW, Buechner SA. Keratosis pilaris and keratosis pilaris atrophicans faciei [in German]. J Dtsch Dermatol Ges. 2006;4:319-323.
2. Mevorah B, Marazzi A, Frenk E. The prevalence of accentuated palmoplantar markings and keratosis pilaris in atopic dermatitis, autosomal dominant ichthyosis and control dermatological patients. Br J Dermatol. 1985;112:679-685.
3. Forman L. Keratosis pilaris. Br J Dermatol. 1954;66: 279-282
4. Poskitt L, Wilkinson JD. Natural history of keratosis pilaris. Br J Dermatol. 1994;130:711-713.
5. Marqueling AL, Gilliam AE, Prendiville J, et al. Keratosis pilaris rubra: a common but underrecognized condition. Arch Dermatol. 2006;142:1611-1616.
6. Oranje AP, van Osch LD, Oosterwijk JC. Keratosis pilaris atrophicans. one heterogeneous disease or a symptom in different clinical entities? Arch Dermatol. 1994;130:
500-502.
7. Barth JH, Wojnarowska F, Dawber RP. Is keratosis pilaris another androgen-dependent dermatosis? Clin Exp Dermatol. 1988;13:240-241.
8. Jackson JB, Touma SC, Norton AB. Keratosis pilaris in pregnancy: an unrecognized dematosis of pregnancy? W V Med J. 2004;100:26-28.
9. Sallakachart P, Nakjang Y. Keratosis pilaris: a clinicohistopathologic study. J Med Assoc Thai. 1987;70: 386-389.
10. Coombs FP, Butterworth T. Atypical keratosis pilaris. Arch Derm Syphilol. 1950;62:305-313.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, задайте питання або напишіть відгук.