Ксероз - причини появи і лікування надмірної сухості шкіри

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Ксероз - причини появи і лікування надмірної сухості шкіри

Содержание:

➦ Що таке ксероз?

➦ Ксероз шкіри: ознаки та симптоми

➦ Причини появи ксероза

➦ Ксероз шкіри у дітей

➦ Лікування ксерозу

➦ Топ-5 кращіх зволожувальних засобів для кожи в Фітомаркеті

➦ Профилактика сухості кожи?

➦ Коли звертатися до дерматолога

Шкірний ксероз - це медичний термін, що позначає різний ступінь сухості шкіри, включаючи аномальну. Назва походить від грецького слова «xero», що означає «сухий».

Суха шкіра - звичайне явище, особливо поширеним вважається віковий ксероз у літніх людей. Як правило, це незначна і тимчасова проблема, в певних випадках викликає дискомфорт. З віком утримувати вологу в шкірі стає все важче, оскільки втрачаються вода і жири, в слідстві з чим шкірні покриви стають сухими та грубими. Тому будь-яка шкіра, особливо зневоднена потребує зволоження.

Що таке ксероз?

Ксероз або суха шкіра - це частий стан, в основі якого лежить зниження рівня вологи у верхніх шарах шкірних покривів і, як результат, виникнення їх сухості. Кожен п'ятий житель нашої планети страждає від сухості шкіри. Розрізняють різні ступені вираженості ксерозу та варіанти перебігу, а також різні причини виникнення даної проблеми. Характерною локалізацією ксерозу є лікті, кисті, стопи, крім того, процес може поширюватися й на інші ділянки тіла, наприклад, живіт і спину.

Ксероз шкіри: ознаки та симптоми

Ксероз кожи: признаки и симптомы


Симптоми ксероза шкіри включають:

 • сверблячу, суху і лускату шкіру, більшою мірою на руках і ногах;
 • почуття сильної стягнутості шкіри, особливо після купання
 • білу шкіру, яка лущиться і відшаровується
 • червоні або рожеві подразненні шкірні покриви
 • дрібні тріщини на шкірі
 • розтріскану, огрубілу на дотик поверхню
 • відчуття дискомфорту: печіння, поколювання, легкий свербіж
 • потовщення та пігментацію шкірних покривів

Суха шкіра часто є попередником таких серйозних захворювань, як екзема, атопічний дерматит, піодермія, клінічна картина яких відрізняється наявністю гнійних кірочок, глибоких тріщин, сильного свербіння і больового синдрому.

Стадії розвитку

Залежно від прогресування ксероза виділяють 4 стадії:

Перша. Основний показник - зниження захисних властивостей шкіри. Серед симптомів виділяють сухості та стягнутості без вираженого дискомфорту. Після впливу підвищених температур і вітру на шкірі можуть проявлятися лусочки. На цій стадії ксероз усувають за допомогою зволожувальних засобів.

Друга. Сухості та стягнутості присутні на постійній основі, навіть після зволоження шкірних покривів. Спостерігається значний дискомфорт, дрібні зморшки та лущення. Чутливість шкіри стає більш помітною. Можуть з'являтися такі неприємні симптоми, як свербіж і печіння.

Третя. Є глибокі зморшки, лущення і зроговіння. Використання зволожуючих косметичних засобів не дає ніякого ефекту. Поверхня шкірних покривів стає грубою, жорсткою, шорсткою як луска. Нерідко розвивається запальний процес.

Четверта. Спостерігаються атрофічні зміни шкірних покривів. Шкіра виглядає зістарілою, можуть з'являтися виразки.

Причини появи ксероза

Причины появления ксероза

Суха шкіра виникає на тлі зменшеної кількості жирів на поверхні шкіри. Зазвичай це відбувається через вплив факторів зовнішнього середовища, а також з-за фізіологічних особливостей організму.

До сухості шкіри призводять:

♦ надмірне очищення або розтирання шкірних покривів

♦ пересихання шкіри у зв'язку з частим купанням

♦ надмірна сушка рушником

♦ проживання в приміщеннях з низькою вологістю

♦ перебування в місцевості з холодною і сухою зимою

♦ зневоднення або недостатнє вживання води

♦ тривалий вплив метеорологічних чинників (сонце, вітер, холод)

♦ незначне зволоження шкірних покривів

♦ неправильний догляд за шкірою (жорсткі мила та гелі для душу)

♦ захворювання органів і систем (недолік заліза при залізодефіцитній анемії, патологія щитоподібний залози, репродуктивні порушення).

♦ застосування лікарських препаратів (місцевих ретиноїдів)

♦ вікові періоди: новонароджені, діти 2-8 років, люди похилого віку старше 70 років

Групи ризику

Люди у віці більш схильні до розвитку сенільного ксерозу. Через зміни гормонального балансу, активність сальних і потових залоз падає, що в свою чергу провокує сухість шкіри. Для літніх людей старечий ксероз є поширеною проблемою. Діабет і супроводжувальні захворювання служать чинниками ризику, які підвищують ймовірність виникнення ксеродермії.

Ксероз шкіри у дітей

Ксероз кожи у детей


Нормальні шкірні покриви дитини гладкі та чисті. При ксерозі з'являються лущення, шкіра стає зморщеною, шорсткою, зростає ризик приєднання інфекційного процесу.

Найчастіше виникненню сухості шкіри сприяють зовнішні фактори навколишнього середовища, в деяких випадках ксероз може бути симптомом різних захворювань.

Атопічний дерматит - займає перше місце серед медичних проблем сухості дитячої шкіри. Немовлята після видалення казеозного мастила схильні до виникнення сухості шкіри, яка зберігається протягом перших 2-4 тижнів життя. Ксероз спостерігається також у дітей віком від 2 до 8 років, оскільки для цього періоду характерна низька активність сальних залоз і вироблення статевих гормонів.

Рекомендації батькам для запобігання виникнення сухості шкіри у дітей:

➦ не купати дитину протягом тривалого часу у ванні з марганцівкою.

➦ щоб не порушити захисний гідроліпідний шар шкіри немовляти, вода повинна бути м'якою, не високої температури

➦ використовувати делікатні засоби для купання

➦ вибирати одяг для дитини з дихаючої бавовняної тканини

➦ взуття має бути з натуральних матеріалів для запобігання виникненню підошовного ксерозу

➦ не треба дуже кутати малюка, щоб уникнути пітливості

➦ не піддавати дитину інсоляції, використовувати spf-креми для захисту від сонця

➦ зволожувати шкірні покриви дитини, особливо в області обличчя й шиї, ліктів, гомілок, рук

Лікування ксероза

Основним завданням терапії ксерозу є полегшення його симптоматики. Обов'язковим етапом лікування сухості шкіри в домашніх умовах служить регулярне зволоження шкірних покривів. Краще використовувати креми на масляній основі, ніж на водній, оскільки вони краще утримують вологу.

До методів лікування також відносять:

֍ застосування вітамінів

֍ правильний догляд

֍ рясне пиття

Дуже часто причиною ксерозу є нестача вітамінів і мікроелементів в раціоні харчування. Основними вітамінами, на дефіцит яких реагує шкіра, є: А, С, Е, В1, В7 і D. Недолік деяких мінералів (цинк, магній), колагену і жирних кислот Омега-3 і 6 також викликає сухість шкірних покривів.

Перегляньте свій раціон, додайте в нього продукти, багаті цими нутрієнтами або приймайте спеціальні вітамінні комплекси на шкіри, такі як:

Колаген + вітаміни А і С для шкіри MAXI SKIN Collagen Plus C and A від Country Life (США) - вітамінний комплекс, що містить вітаміни А і С, біоактивні колагенові пептиди й білок.

Молекулярна дієтична добавка Oxford BioLabs DRM4® для поліпшення стану шкіри Oxford BioLabs (Великобританія) - інноваційна розробка, в складі якої запатентований комплекс амінокислот (L-лейцин, L- изолейцин, L-валін, L-карнітину тартрат), мікроелементи й вітаміни, які грають важливу роль в збереженні здоров'я та молодості шкіри.

Перфектил Плюс Vitabiotics (Великобританія) - нутрідермальні капсули, що містять 11 вітамінів, 10 мікро- і макроелементів, а також Омега-3, лютеїн, коензим Q10, олію бурачника і зерен чорної смородини. Такий склад забезпечує оптимальний рівень зволоження і захисту шкіри протягом цілого дня.

Вітаміни для волосся, шкіри та нігтів веганський мармелад від Голден-Фарм (Україна) - бюджетна розробка українських фармацевтів з оптимальним вмістом вітамінів Е, С і В7 (біотину), які підтримують захисний бар'єр шкіри.

Підтримка водного балансу

Зволоженість шкіри залежить також від кількості рідини, що випивається. Не забувайте про це і намагайтеся вживати від 1,5 до 2 літрів води на день (в залежності від пори року, температури навколишнього повітря і т.д.).

Використання зволожуючої дерматокосметики

Шукайте засоби, що містять гліцерин, пірролідонкарбонову кислоту, сечовину (в концентрації до 10%) і молочну кислоту (в концентрації 5-10%). Також при сильному свербінні можна використовувати місцеві стероїдні препарати, такі як крем з 1% вмістом гідрокортизону. Потрібно враховувати, що продукти з найменуванням «лосьйон» замість «крем» містять менше поживних елементів. Крім того, лосьйони на водній основі можуть посилювати стан шкіри, викликаючи запалення.

Топ-5 кращіх зволожувальних засобів для кожи в Фітомаркеті

Інтенсив крем Фізіогель / Physiogel® 100 мл
Топікрем емульсія для тіла ультра-зволожувальна з дозатором 500 мл
Крем дерматологічний 250 мл ТМ Psorix (Псорикс)
Зволожуючий крем для тіла рН5 ТМ Еуцерін / Eucerin 450 мл
Зволожуючий лосьйон з 12% сечовини з м'яким кератолитическим ефектом Biotrade KERATOLIN 400 мл

Народні засоби у боротьбі зі сухістю шкіри

Гліцерин

Ефективним компонентом в боротьбі з ксерозом є гліцерин. Він володіє зволожувальними властивостями, живить глибокі шари шкіри, а також утворює захисний шар на поверхні.

Спосіб застосування:

1. Ретельно змащуємо поверхню гліцерином.

2. Витримуємо кілька годин.

3. Змиваємо водою кімнатної температури або відваром з трав.

4. Процедуру потрібно проводити 2-3 рази в тиждень.

Кокосова олія

Завдяки високому вмісту жирних кислот, кокосова олія є популярним засобом від сухості шкіри. Вітамін Е, який входить до складу олії, зберігає вологу в шкірних покривах, роблячи поверхню ніжною та шовковистою.

Спосіб застосування:

1. Масажними рухами, наносимо кокосову олію на шкіру для кращого проникнення.

2. Тримаємо 10 хвилин.

3. Змиваємо теплою водою.

4. Процедуру потрібно робити один раз в день.

Вівсяна каша

Вівсяна каша - натуральний інгредієнт, який володіє очисними та відлушуючими властивостями, усуває сухі і мертві клітини епідермісу, знімає запалення. Протеїн, що входить до складу каші, запобігає зниженню вологи в шкірних покривах.

Лечение ксероза


Спосіб застосування:

1. У ванну з теплою водою додати 1 чашку вівсяної каші і кілька крапель олії лаванди.

2. Приймати ванну протягом 15 хвилин

3. Обполоснути тіло чистою водою

4. Зволожити шкіру

Процедуру слід проводити один або 2 рази на тиждень.

Яблучний оцет

Даний засіб допомагає знизити сухість шкірних покривів шляхом нормалізації рН шкіри

Спосіб застосування:

1. 1 чашку яблучного оцту додаємо в наповнену ванну.

2. Приймаємо її 15-20 хвилин.

3. Обполіскуємо тіло теплою водою.

4. Наносимо живильний крем.

Залежно від ступеню сухості шкіри ванну з яблучним оцтом потрібно приймати від 1 разу на кілька днів.

Профілактика сухості шкіри

З віком настання сухості шкіри неминуче. Однак, щоб зменшити або усунути симптоматику ксерозу потрібно дотримуватися таких правил:

 • уникайте купання в дуже гарячій воді
 • приймайте ванни короткий проміжок часу
 • уникайте надмірного перебування в гідромасажному басейні
 • використовуйте щадні миючі засоби без ароматів, спирту або барвників
 • після прийому душу шкіру слід дбайливо витерти, без посиленого тертя
 • пийте багато води, щоб уникнути зневоднення
 • варто обмежити використання жорстких мильних засобів і вибирати м'які з додаванням олії
 • уникайте механічного впливу на уражені ділянці шкіри
 • використовуйте масляні лосьйони відразу після прийняття душу, а також взимку
 • використовуйте сонцезахисний крем
 • підвищуйте вологість повітря в будинку за допомогою зволожувача
 • харчуйтеся правильно.

Коли звертатися до дерматолога?

Лечение ксероза у дерматолога


Вам слід звернутися до дерматолога, якщо:

❗ шкіра сиплеться і сочиться

❗ великі ділянки шкіри піддаються лущенню

❗ спостерігається кільцеподібна висипка

❗ шкіра не поліпшуэться протягом декількох тижнів

❗ лікування не дає помітного результату, розвивається дифузний процес (поширення ксерозу по всьому тілу)

Дані симптоми можуть свідчити про наявність грибкової або бактеріальної інфекції, алергії, а також іншого шкірного захворювання. При тому, сильне розчісування сухої шкіри може загрожувати наслідками (інфікування).

Суха шкіра у людей молодого віку може бути викликана таким захворюванням, як атопічний дерматит. Надмірно шорстка та свербляча шкіра є особливістю зазначеного захворювання. Також проявами патології можуть бути пухирці та тверді лускаті ділянки. Тільки дерматолог може поставити достовірний діагноз. Якщо ж атопічний дерматит був виявлений, то план лікування буде значно відрізнятися від терапії ксероза шкіри.

Ксероз шкіри може бути симптомом інших станів, в тому числі:

✓ стригучого лишаю

✓ фолікулярного гіперкератозу

✓ псоріазу

Тому важливо не ігнорувати сухість шкіри, не допускати хронізації процесу. Якщо терапія проходить безрезультатно, терміново звертайтеся до лікаря з симптоматикою, яка вас турбує.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, задайте питання або напишіть відгук.


Джерела іформації:

1. Мордовець В.Н., Мордовцева В.В., Мордовцева В.В. Спадкові хвороби і вади розвитку шкіри. М .: Наука, 2004.

2. Шкірні та венеричні хвороби (довідник). Під ред. О.Л.Іванова. М .: Медицина, 2007.

3. Проценко Т.В., Проценко О.А. Синдром сухої шкіри в дерматології: механізми формування і лікувально-косметичний догляд. Україн. журн. дерматології, венерології, косметології. 2009 року; 3: 62-5.

4. Самців А.В., Барбіна В.В .. Дерматовенерологія: підручник для медичних вузів. СПб .: СпецЛит, 2008.

5. Мачарадзе Д.Ш. Ксероз шкіри: проблема дерматології. Cons. Med. Педіатрія (Додаток.). 2009 року;: 23-30.

6. Аравійська Є.Р., Соколовський Є.В. Сухість шкіри. Причини виникнення. Принципи корекції. 2002.

7. Тамразова О.Б. Особливості догляду за шкірою новонароджених дітей. Cons. Med. Педіатрія (Додаток.). 2014; 1: 77-82.

8. Cookson W. The immunogenetics of astma and eczema: a new focus on the epithelium. Nat Rev Immunol 2000; 4: 978-88.

9. Palmer K, Irvine A, Terron-Kwiatkows A, Zhao Y et al. Common less-of-function variants of the epidermal barrier protein filaggrin are a major predisposing factor for atopic dermatitis. Nat Genet 2006; 38: 441-6.

10. Volz A, Konge BP, Compton JG et al. Physical mapping of a functional cluster of epidermal differentiation gens on chromosome 1q21. Genomics1993; 18: 92-9.

11. Mischke D, Konge BP, Marcnholz I, Volz A. Genes encoding structural proteins of epidermal cornification and S100 calciumbinding proteins form a gene complex ( "epidermal differentiation") of human chromosome 1q21. Y Invest Dermatol 1996; 106: 989-92.

12. Smith FJD, Irvine AD, Terron-Kwiatkowski A. Loss-of-function mutation in the gene encoding filaggrin cause ichthyosis vulgaris. Nat Genet 2006; 38: 337-42.

13. Loden M, Maibach HI. Treatment of Dry Skin Syndrome. Springer-Verlag Berlin Heidelberg, 2012.https://fitomarket.com.ua/ua/vitaminy-i-vitaminno-mineralnye-kompleksy-1/vitaminyi-dlya-kozhi/

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре