Постакне: як ефективно боротися та відновлювати шкіру

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Постакне: як ефективно боротися та відновлювати шкіру

Зміст:

➦ Що означає постакне і чому важливо з ним боротися?

➦ Причини постакне

➦ Типи постакне

➦ Методи лікування та догляду

➦ Профілактика постакне

➦ Що зазвичай рекомендують дерматологи?

Досить часто після лікування прищів на шкірі залишаються різні сліди у вигляді плям, вм'ятин, горбів і навіть шрамів, так звані постакне. Деякі з них згодом зникають, але є такі, що залишаються надовго. Від чого виникають постакне, чи можна їх позбутися домашніми засобами та які методи від слідів прищів найефективніші? Про це наша стаття Фітоблогу.


Що означає постакне та чому важливо з ним боротися?

Що означає постакне і чому важливо з ним боротися?

Постакне – це ускладнення, пов'язані з акне, що виражається у вигляді плям, рубців та інших вад шкіри, які згодом виникають у місцях розвитку запального процесу. Вони можуть зберігатися до 5 років і більше. Як показує практика, усунути постакне буває складніше, ніж самі акне.

Попри те, що такі дефекти шкіри є безпечними для здоров'я, як показують дослідження, вони викликають у людини невдоволення своїм зовнішнім виглядом і заважають соціальній активності.

Крім того, відсутність терапії, самолікування або неправильне лікування постакне підвищує ризик ускладнень, які можуть виражатися:

✓ набряками

✓ формуванням нових, глибших рубців

✓ вторинним інфікуванням

✓ розширенням судин

✓ депігментацією та гіперпігментацією

✓ загостренням герпетичної інфекції

✓ алергічним дерматитом

✓ бешиховими запаленнями.

Причини постакне

Причини постакне

Головною і найсерйознішою причиною розвитку постакне є акне з множинними ускладненнями. Це дуже поширене шкірне захворювання, що супроводжується вугровим висипом, локалізованим найчастіше на обличчі, щоках, а також на спині. У 30% випадків воно протікає у важкій та гострій формі, що потребує спеціалізованого лікування.

Загоєння шкіри – процес, який потребує часу та певних ресурсів організму, і у разі дисбалансу мікробіоти шкіри може залишати незворотні сліди. Неправильно усунений запальний процес стає результатом утворення рубців і слідів постакне.

Тип формованого рубця залежить від різних факторів, включаючи тяжкість запалення, здатність епідермісу відновлюватися, тип шкіри та генетику. Розглянемо внутрішні та зовнішні фактори, які можуть впливати на виникнення та види постакне.

Внутрішні фактори

Гормональні зміни

Постакне у вигляді гіперпігментації та рубців часто зустрічається у жінок і підлітків і пов'язаний зі зміною гормонального фону. Дисбаланс деяких гормонів у певні періоди життя впливає на нормальну роботу сальних залоз, викликаючи їхню гіперплазію і, як результат, складний перебіг акне. При тяжкій формі, навіть без фізичного впливу, запалення може вирішуватися рубцевими змінами. Такий же ефект виникає у людей, які перебувають у стресі, оскільки гормон кортизол підвищує вироблення себуму.

Як показують дослідження, у чоловіків наслідки акне серйозніші, ніж у жінок, а в надлишковій секреції шкірного сала винен гормон тестостерон. Жировий секрет затримується в протоках, що призводить до тривалого запального процесу, який знижує відновлювальні здібності шкіри.

Генетична схильність

Одним із важливих факторів розвитку постакне є генетика. За наявності вугрового висипу та його наслідків у близьких родичів ймовірність утворення рубців і псевдоатрофії підвищується.

Жирна від природи шкіра має тенденцію виробляти більше шкірного сала, що може призвести до більшої обструкції пір, збільшуючи ризик виникнення постакне.

Люди з чутливою шкірою від природи, як правило, реагують на запалення, пов'язане з прищами. Почервоніння, спричинене збільшенням та розширенням кровоносних судин в області акне, може затриматися, сприяючи розвитку постпламентальної еритеми.

При схильності шкіри до утворення судинних зірочок, можуть виникнути такі наслідки акне, як застійні плями (червоного, фіолетового та синього кольорів).

Науково встановлено, що на схильність до постакне впливає колір шкіри. Зокрема, у людей африканського, азійського, латиноамериканського чи індійського походження після запального процесу з більшою ймовірністю розвиваються пігментовані плями, шрами макулярні та гіпертрофічні рубці. Це пов'язано зі збільшенням пігментних клітин через підвищену чутливість меланоцитів (клітин, що утворюють шкірний пігмент) там, де виникло запалення.

Зовнішні фактори

Неправильний догляд за шкірою

Неправильний догляд за шкірою, схильною до утворення акне, є одним з головних провокаційних факторів розвитку постакне. Самостійне усунення проблеми шляхом видавлювання та травмування акне часто призводить до небажаних наслідків.

На думку дерматологів основними причинами появи рубців і плям постакне є:

✓ Неправильне видавлювання прищів. При цьому порушується цілісність поверхні шкіри та фолікула. Вміст прищу (запальний інфільтрат) виходить не назовні, а потрапляє в глибші шари шкіри, викликаючи тим самим серйозніші рубцеві зміни.

✓ Припікання прищів агресивними засобами (концентрований спиртовий розчин, йод). Таке лікування здатне викликати появу опіку на місці запального елемента, який після себе залишає додаткові зміни на поверхні шкіри.

✓ Звичка розколупувати прищі (психогенна ексфоліація). У цьому випадку після маленького прищика, який міг би пройти сам собою, залишається помітна вм'ятина.

Вплив довкілля

Серед факторів, що негативно впливають на стан проблемної шкіри та відіграють ключову роль у прогресуванні акне та розвитку постакне, експерти називають також забруднення повітря та вплив сонячного світла. Шкідливі речовини з навколишнього середовища активізують окислювальний стрес у дермі, порушуючи природний захист шкіри та провокуючи запальні процеси. Також доведено, що UV-випромінювання знижує бар'єр шкіри та виснажує антиоксидантні ресурси клітин.


Типи постакне

Типи постакне

Види постакне залежать від багатьох критеріїв, зокрема:

  • рівня виразності акне: чим важче його стадія і запалення, тим глибше будуть постакне;
  • типу шкіри, товщини та кольору;
  • якості догляду за шкірою (режим, використовувані продукти, захист від сонця тощо);
  • віку, оскільки вікова шкіра гоїться довше;
  • харчування: наявності в раціоні білків, певних вітамінів, мінерали та мікроелементів, необхідних для гарного загоєння вугрів.

Серед найбільш відомих типів постакне можна назвати такі.

Пігментація

Коричневі або чорні плями, так звані пігментні, часто виникають при видавлюванні прищів і впливі на шкіру сонця в період загоєння. Це пов'язане з підвищеним виробництвом меланіну у відповідь на запальну реакцію. Меланоцити активують клітини, що виробляють меланін, що призводить до значного вивільнення меланосом (пігментних гранул). Цей тип постакне може торкнутися всіх типів шкіри, але частіше зустрічається у людей зі змішаною та темною шкірою (фототипи IV–VI).

Рубці

Процес загоєння акне може відбуватися з формуванням рубцевої тканини. Таке часто відбувається після червоних прищів, які розташовані під шкірою, а також після інфікованих білих прищів.

Виділяють кілька видів рубців:

➤ Атрофічні. З'являються при пошкодженні верхніх та глибших шарів шкіри. Недостатнє вироблення колагену при загоєнні запального елемента призводить до втрати тканини в глибину, шкіра втягується всередину, створюючи вигляд втиснутої точки.

➤ Гіпертрофічні. Шрами червоного кольору, виступають над поверхнею шкіри, мають форму піднятих шишок. Їх розвиток пов'язаний з підвищеним виробленням колагену.

➤ Нормотрофічні. Знаходяться на одному рівні зі шкірою. В такому випадку загоєння тканин відбувається в умовах нормального вироблення колагену.

➤ Келоїдні. Утворення сполучної тканини, які виходять за межі початкової рани. Рубці можуть мати різне забарвлення: синюшне, червоне, рожеве. Залежно від випадку можуть іноді сильно свербіти та бути болючими.

Розширені пори

Підвищене вироблення себуму, до якого приєднуються відмерлі клітини, залишки косметичних засобів, різні забруднення, призводить до надмірного розвитку рогового шару, закорковування пір та їх розширення. Саме таке явище спостерігається, коли великі чорні крапки занадто довго залишаються на шкірі: навіть після їх видалення у дерматолога, пора може залишатися розширеною протягом тривалого часу та надавати візуального вигляду дірки.

Розширенню пір сприяє надмірне вироблення гормонів, жирний тип шкіри, втрата шкірою колагену, нестача вітамінів, мікроелементів та води, а також поганий догляд, вплив навколишнього середовища та шкідливі звички.

Застійні плями

Постзапальна еритема, що являє собою стійкі рожево-червоні або синюшні плоскі плями, з'являється після запальних прищів і свідчить про наявність судинних змін шкіри. Часто вона є наслідком неправильного впливу на запальний осередок, що викликає травмування судини, або запалення в більш глибоких шарах шкіри.

Порушення мікроциркуляції та розширення кровоносних капілярів в ураженій зоні призводить до появи плям, що довго не проходять. На відміну від рубців, ці сліди мають тимчасовий характер і зазвичай зникають спонтанно, не залишаючи шрамів за кілька місяців (від 3 до 24 місяців). Але іноді це триває кілька років. Швидкість зникнення залежить від типу шкіри, генетики, догляду, відношення до сонця та інших факторів.

Методи лікування та догляду

Методи лікування та догляду

Прибрати сліди від акне буває непросто. На це можуть піти роки. Багато залежить від складності проблеми та підібраного лікування. Люди, які стикаються з постакне, повинні розуміти, що неправильне самолікування може лише погіршити стан. Для початку слід отримати консультацію у дерматолога. Після оцінки шкіри, аналізів та інших фактів лікар встановлює діагноз та призначає лікування, індивідуальне для конкретного пацієнта. Це може бути як домашня терапія, так і професійні процедури.

Домашні засоби та рецепти

Видалити рубцеві зміни в домашніх умовах без спеціальних засобів і знань досить складно, але впоратися з легкими наслідками прищів можна. Для цього використовуються щадні пілінги, м'які скраби, засоби для освітлення пігментованих ділянок та вирівнювання шкіри. Такі процедури краще проводити ввечері, після чого використовувати зволожувальні засоби, а вранці обов'язково наносити УФ-захист.

У домашньому догляді можна застосовувати гідрокислоти (АХА кислоти) в концентрації не вище 10-20% (гліколева, молочна, яблучна, лимонна, винна кислота), засоби з ферментами, які м'яко відлущують та пілінгують шкіру. Кожна з кислот має свою дію, але всі вони стимулюють оновлення епідермісу, допомагають освітлити та вирівняти шкіру, покращити її.

Саліцилова кислота здатна вилікувати свіжі постакне буквально 5-7 днів. Вона має потужну протизапальну, кератолітичну та кератопластичну дію. Деякі застосовують для усунення рубців від постакне гепаринову мазь. Однак, попри те, що вона ефективна проти будь-яких гематом та синців, дерматологи не рекомендують мазати її на обличчя. Крім того, фахівці застерігають від застосування грубих пілінгів, що травмують, наприклад, на основі солі.

Народні засоби від постакне: рецепти домашніх масок

Маска відбілююча, білково-лимонна

Змішайте 1 яєчний білок із 2 чайними ложками соку лимона. Маску наносити точково або тонким шаром розподіліть по всьому обличчю, а через 15 хвилин змийте прохолодною водою.

Томатна маска для освітлення обличчя

1–2 стиглі червоні помідори обдати окропом, щоб зняти шкірку. Розім'яти томати вилкою або перетворити на однорідну масу в блендері. Додати кілька крапель олій чайного дерева та жожоба. Перемішати. Нанести маску на все обличчя, залишити на 15 хвилин, а потім змити суміш теплою водою.

Маска на основі перекису водню

Поєднати перекис водню з яєчним жовтком або звичайним сиром і нанести маску на 10-15 хвилин.

Маска для вирівнювання тону шкіри з ефірними оліями

По 4 – 5 крапель ефірних олій лаванди та неролі з'єднати в рівних пропорціях і використовувати для точкового нанесення на проблемні ділянки шкіри обличчя по 1 – 2 рази на день.

Маски на основі білої або блакитної глини

Очищають, надають протизапальну, регенеруючу та біостимулюючу дію, стимулюють процеси оновлення клітин.

Розвести глину дистильованою чи мінеральною водою, перемішати до отримання однорідної маси. Додати кілька крапель свіжого лимонного соку та ефірної олії (чайного дерева або розмарину). Нанести спочатку перший шар тонкою кулею на обличчя, а другий — точково на проблемні ділянки шкіри. Витримати маску на шкірі 15-20 хвилин, після чого змити теплою водою. Повторювати процедуру бажано раз на 3–4 дні протягом місяця.

Професійні процедури

Щоб позбавитися слідів вугрів, сучасна дерматологія пропонує різноманітні методи. Кожен з них має свої переваги та недоліки. Дослідження показують, що найкращі результати можна досягти з допомогою синергії лікування.

Імпульсне світло

Не інвазивний, не абляційний метод лікування постакне з використанням імпульсів світла високої інтенсивності. Впливаючи на меланін, імпульсне світло допомагає прибрати гіперпігментацію.

Хімічний пілінг

Процедура полягає в нанесенні на шкіру хімічної речовини (гліколевої, саліцилової, трихлороцтової кислоти та ін.) у різних концентраціях, щоб викликати контрольоване лущення епідермісу, а разом із ним і слідів, залишених прищами. Стимулює оновлення шкірного покриву, посилює вироблення колагену та еластину, які відповідають за пружність, структуру шкіри.

З урахуванням глибини впливу виділяють 3 види пілінгів:

Поверхневий. Торкається тільки верхніх шарів шкіри та розчиняє ороговілі частинки. Його використовують переважно для усунення гіперпігментації, розширених пір, щоб вирівняти шкіру при невиражених проблемах.

Середній. Дає більший ефект, оскільки досягає середніх шарів шкіри залежно від концентрації кислоти. Після розчинення верхнього рогового шару утворюється ділянка некрозу. Шкіра у сфері роботи темніє, формується скоринка, яка з часом відпадає.

Глибокий. Помітно зменшує виразність рубців, розширених пір та інших проблем. Глибокий пілінг (феноловий) через травматичність і тривалу реабілітацію практично не використовується і можна порівняти з пластичною операцією. Його проводять під наркозом за умов стаціонару. Процедуру пілінгу бажано проводити восени чи взимку, щоб не посилити гіперпігментацію.

Мікродермабразія

Діє як механічне мікрошліфування шкіри, видаляючи поверхневий шар шкіри та змушуючи епідерміс відновлюватися. Процедура проводиться під місцевою або загальною анестезією, результат досягається через тиждень. Після дермабразії не можна перебувати на сонці протягом як мінімум 2 місяців.

Мікроігольчастий RF-ліфтинг

Апаратна методика лікування за допомогою найтонших голок, які виступають провідниками енергії струму на певну глибину – залежно від мети процедури. Енергія, що надходить, призводить до розігріву тканин і руйнування старого колагену, запускаючи утворення нового. 

Лазер

Низькоенергетична пігментна лазерна терапія знищує гіперпофарбовані клітини шкіри за допомогою високоенергетичного світла.

Залежно від типу постакне можуть використовуватися такі види техніки:

● Судинний лазер. Показаний при червоних пігментних плямах без рельєфу.

● Фракційний лазер. Коригує великі та неглибокі рубці за кілька сеансів.

● Абляційний лазер. Призначений для піднятих та шнуроподібних рубців. Включає спалювання шкіри під анестезією для оновлення шкірної тканини і її розгладжування шкіри. Передбачає не менше одного тижня перерви у роботі та соціальній ізоляції.

Лазерне шліфування СО2

Один із найефективніших методів у боротьбі з естетичними дефектами, у тому числі рубцевих змін та постакне. Прийшов на зміну класичним хімічним пілінгам та показує відмінний результат. Полягає у застосуванні вуглекислого газу та лазера. Процедура стимулює зростання колагенових волокон, загоєння та формування нових клітин епідермісу. Шкіра стає гладкою, пружною, вирівнюється її рельєф. При невеликих рубцях може бути достатньо однієї процедури. Якщо є виражені наслідки вугрової хвороби, то, щоб згладити вади, потрібно кілька сеансів.

Філери (шкірні наповнювачі)

Використовують за наявності косметичних, естетичних недоліків. Уколи гіалуронової кислоти допомагають заповнити ямочки - легкі порожнисті атрофічні рубці, які є найпоширенішими.

Ін'єкція кортикостероїдів

Така процедура дає результати при піднятих рубцях келоїдного типу і передбачає зменшення їх обсягу перед згладжуванням абляційним лазером.

Хірургія

Хірургічне втручання призначене для глибоких та вузьких шрамів, воно потребує як мінімум тижня соціальної ізоляції та має супроводжуватися сеансами лазерної обробки поверхні шкіри.

Косметичні препарати

Косметичні препарати, що використовуються для зменшення наслідків акне, націлені як на запалення, так і на відновлення та підтримання шкірного бар'єра.

Для боротьби з постакне допомагають засоби, що містять у своєму складі такі активні агенти:

 Азелаїнова кислота. Має антиоксидантну та протизапальну активність. Дослідження показали, що азелаїнова кислота пригнічує секрецію прозапальних цитокінів, таких, як інтерлейкіни IL-1β та IL-6, а також фактор транскрипції TNF-α. Крім того, сприяє регуляції калікреїну-5 (серинової протеази) в епідермальних кератиноцитах, що, своєю чергою, знижує рівень кателіцидинів (антимикробних пептидів), зменшуючи запальні процеси.

► Саліцилова кислота (BHA-кислота). Оновлює верхній шар епідермісу, відбілює застійні плями, вирівнює рубці.

► Центелла азіатська. Має відновлюючі властивості та протизапальну активність завдяки наявності мадекассозиду та азіатикозиду у складі, добре підвищує рівень зволоженості шкіри.

► Кераміди (цераміди). Природно присутні в шкірі та становлять 50% шкірного бар'єра. Кераміди в препаратах стимулюють регенерацію шкіри, відновлюють ліпідний шар епідермісу, підтримують зчеплення різних елементів шкіри та утворюють захисний шар.

► Ніацинамід. Збільшує синтез церамідів, вільних жирних кислот і холестерину, які містяться в міжклітинних просторах рогового шару, забезпечуючи хороший рівень гідратації, має протизапальні властивості.

► Ретиноїди ( ретинол та його похідні). Здатні зменшити гіперпігментацію, зокрема, за рахунок збільшення проліферації та диференціювання клітин (скорочення циклу регенерації клітин) та зниження експресії тирозинази. Однак можуть викликати побічні ефекти (почервоніння, сухість та подразнення) та підвищену чутливість до сонця.

► Вітамін С. Надає прямий вплив на гіперпігментацію, регулюючи дію меланоцитів. Похідні вітаміну С у складі засобів реагують з іонами міді, знижуючи її активність та блокуючи шлях синтезу меланіну. Крім того, вітамін С відомий своїми антиоксидантними властивостями.

► Пантенол. Косметичний інгредієнт, провітамін B5, що має здатність поглинати та утримувати вологу з повітря, збільшуючи вміст води у роговому шарі. Клінічні дослідження повідомляють про цілющий потенціал пантенолу шляхом стимуляції росту клітин, що призводить до скорочення часу загоєння.

Гель для ремоделювання рубців Кelokod призначений для зменшення деформації шкіри, ремоделювання та освітлення рубців, зменшення пігментації постакне. Речовини, що входять до складу препарату, посилюють синтез колагену, еластину, глікозаміногліканів та гіалуронової кислоти, головних цеглинок для «побудови» нашої шкіри. У процесі загоєння нові колагенові та еластичні волокна стають орієнтованими горизонтально, у результаті виникає ефект розгладжування. Застосування препарату протягом 1-1,5 місяців нормалізує кератинізацію, пігментацію та вирівнює мікрорельєф шкіри, дає помітний ефект.

Препарати серії пройшли усі необхідні лабораторні дослідження. Мають позитивний досвід застосування на кафедрах дерматології низки медустанов України. Ефективність використання препаратів підтверджена клінічними випробуваннями.

Фініш контроль гель Стоп Демодекс/Stop Demodex® - профілактичний косметичний засіб для догляду за проблемною шкірою, використовується для усунення таких дефектів шкіри: атрофічні рубці, гіпертрофічні рубці застійні плями, гіперпігментація.

AXA кислоти, що входять до складу препарату, впливають на фібробласти, посилюючи синтез колагену, еластину, глікозаміногліканів та гіалуронової кислоти. В результаті відбувається збільшення обсягу міжклітинного простору дерми та її товщини, розгладжування поверхні шкіри. Застосування протягом 1-1,5 місяців нормалізує кератинізацію, пігментацію та вирівнює мікрорельєф шкіри.

Профілактика постакне

Щоб запобігти появі слідів від прищів, необхідно уникати вугревих запалень, використовувати грамотне лікування та догляд за шкірою, рекомендований дерматологом.

Лікарі наполегливо рекомендують:

Не чіпати прищі. Маніпуляції з прищами, такі як видавлювання, проколювання, розчісування тощо значно посилюють запалення та поширення інфекції, чим збільшують ризик постакне. Глибоко пошкоджена шкіра найважче відновлюється, що призводить до утворення рубців.

 Дотримуватися правил гігієни. Використовуйте засоби для очищення та догляду, рекомендовані фахівцями. Слідкуйте за чистотою екранів мобільних телефонів, якомога рідше торкайтеся обличчям руками.

 Уникати впливу сонця. По-перше, сонце погіршує появу плям, навіть якщо на перший погляд здається, що воно покращує стан шкіри. На пошкодженій шкірі УФ-випромінювання викликає місцеву гіперпігментацію, яка може бути незмінною. А по-друге, багато засобів, що застосовуються на етапі загоєння вугрів, є фотосенсибілізаційними й тому реагують на сонце плямами. Щодня застосовуйте сонцезахисний крем широкого спектра дії з SPF, а також обмежте перебування на сонці.

  Слідкувати за харчуванням та водним режимом. Для підтримки шкірного бар'єра та відновлення шкіри необхідні вітаміни, мікроелементи, а також хороше зволоження. Обов'язково включайте до свого раціону овочі та фрукти, багаті на антиоксиданти, олії, що містять вітаміни Е та омега 3, пийте воду.

  Вести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон, відсутність стресу, перебування на свіжому повітрі, фізична активність та відмова проти шкідливих звичок сприяє підтримці імунітету, у тому числі шкірного, а також нормальному балансу гормонів. Це допоможе уникнути появи акне, а також забезпечить швидке загоєння вугрів.

Що зазвичай рекомендують дерматологи?

Стандартний протокол дерматологічного лікування спрямований на усунення пігментних або застарілих плям, згладжування рубців і залежить від типу постакне та його розмірів.

Процедури включають етапи, які можуть змінюватись між собою:

1. Вирівнювання текстури та кольору шкіри за допомогою кислотного пілінгу, фототерапії чи озонотерапії.

2. Поліпшення якості та кольору шкіри, очищення, зволоження. Можуть застосовуватися мезотерапія, дермабразія, хімічний пілінг, ін'єкційні методики з колагеном або гіалуроновою кислотою, філери.

3 Радикальне шліфування шкіри та запуск процесів оновлення клітин шляхом відлущування верхнього шару епідермісу. Можуть використовуватись лазерні процедури, голчастий RF-ліфтинг, нідлінг (обробка шкірних покривів мезоролером). Залежно від ступеня вираженості постакне лікар може запропонувати кріохірургію або оперативне втручання.

4 Відновлення мікробіологічного захисного бар'єра шкіри. Пролонгація дії дерматологічних процедур у домашньому догляді. Застосовуються креми та сироватки, що містять сквален, амінокислоти, насичені жирні кислоти, цераміди, сечовину. 

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Відповідаємо на запитання у коментарях

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре