Гамма аміномасляна кислота (Габа): чи є реальна користь від GABA?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Гамма аміномасляна кислота (Габа): чи є реальна користь від GABA?

Зміст:

➦ Що таке гамма-аміномасляна кислота (GABA)

➦ Як працює GABA?

➦ У чому користь GABA?

        ➦ ГАБА для спортсменів

➦ Симптоми дефіциту гамма аміномасляної кислоти

➦ Як підвищити рівень Гамк?

➦ У чому міститься гамма аміномасляна кислота?

➦ Найпопулярніші добавки ГАБА в Фітомаркеті

➦ ГАБА в продуктах харчування

➦ Чай Габа як джерело кислоти

➦ Як приймати добавку GABA

➦ Побічні эфекти ГАМК

➦ Відповіді на популярні питання

Серед натуральних засобів, що мають антистресову здатність, все більшої популярності набувають препарати гамма-аміномасляної кислоти. Вони здатні усувати тривожність і покращувати сон, також затребувані в спортивній практиці для посилення зростання м'язової маси. Дізнаємося про переваги цієї речовини для організму та як її можна використовувати в повсякденному житті. 

Що таке гамма-аміномасляна кислота (GABA)

Що таке гамма-аміномасляна кислота (GABA)


Гамма-аміномасляна кислота (хімічна формула C4H9NO2) або ГАМК - це органічна речовина, яка синтезується організмом і присутня у всіх областях мозку. Вона є головним гальмуючим нейромедіатором в центральній нервовій системі, тобто уповільнює передачу нервових імпульсів, і конкурує з глутаматом - головним збудливим медіатором, впливаючи приблизно на 30-40% синаптичних з'єднань. У природі ця речовина присутня в деяких рослинах, таких як валеріана або зелений чай.

Нейромедіатори впливають на наші думки, почуття та відчуття. Дисбаланс між основними нейромедиаторами (серотонін, дофамін, ГАМК і ацетилхолін) може проявлятися різними психологічними розладами.

Основне завдання GABA полягає в блокуванні зайвих інформаційних потоків для створення паритету між процесами збудження та гальмування в нашому мозку, забезпечуючи такі функції як увага, руховий й емоційний контроль.

Рецептори гамма-аміномасляної кислоти у високій концентрації виявляються в мозочку, таламусі і спинному мозку. Більш того, останні дослідження показали, що молекули GABA також присутні в стінках матки, сперматозоїдах, сітківці ока, легких і дихальних шляхах, а також в инсулинпродукуючих бета-клітинах підшлункової залози.

Трохи історії

Про присутність ГАМК в головному мозку стало відомо в 1950 році, коли американський вчений Юджин Робертс при вивченні вільних амінокислот натрапив на з'єднання, міграція якого на паперових хроматограмах не відповідала ніякої сполуці, яка містить відомі амінокислоти. Він звернув увагу на присутність цієї речовини в різних тканинах центральної нервової системи: мозку, мозочку та спинному мозку хребетних і припустив прямий або опосередкований зв'язок з проведенням нервових сигналів. 7 років потому дослідники з Канади повідомили, що тим самим невідомим з'єднанням з інгібуючою активністю щодо нейронів була ГАМК. Ряд наступних відкриттів визначили її роль в нашому мозку.

Як працює GABA?

ГАМК - це амінокислота, що виникає в результаті процесів, що відбуваються в різних клітинах і, перш за все в нервових. «Хімія» мозку така, що головне гальмо для медіатора - гамма-аміномасляна кислота є продуктом основного збуджуючого нейротрансмітера - глутамату, який продукує її під дією ферменту глутаматдекарбоксилази (GAD), а кофактором виступає вітамін B6. Все це відбувається в частині мозку, що називається «гіпокамп». Дотримання балансу між цими двома нейромедіаторами є ключовою умовою фізичного та ментального здоров'я, а також гарного настрою. Низький рівень GABA призводить до розвитку тривожності, депресії, погіршує концентрацію, увагу й деякі когнітивні функції.

Щоб зрозуміти роль ГАМК, важливо знати, як вона взаємодіє зі своїм рецептором. Коли Гамма-аміномасляна кислота зв'язується з ГАМК-рецептором, останній злегка змінює форму, дозволяючи іонам проходити через його центральний канал. Це призводить до зниження збудливості нейрона, саме тому GABA й називають гальмуючим нейромедіатором.

Как работает GABA?


Потрапляючи в мозок з продуктів харчування, добавок або ліків ГАМК стає не просто додатковим гальмуючим медіатором, але й їжею для нейронів, так як захоплюється мітохондріями. В нейронах вона виконує два завдання: близько 1% речовини працює як нейротрансмітер, а 99% забезпечує обмін енергією в мітохондріях під час синтезу АТФ і розпаду глюкози. Ця речовина стимулює метаболізм, насичує мозок киснем і сприяє поліпшенню кровообігу у всьому тілі.


У чому користь GABA?

Головна функція гамма-аміномасляної кислоти полягає в зниженні нервової активності нейронів, до яких вона прикріплюється. Вона запобігає тривалій активації нейронів, а також виконує нейротрофічну роль, сприяючи зростанню певних нейронів.

Основні функції ГАМК:

 • регулювання руховою активністю
 • забезпечення процесів пам'яті та мислення
 • протисудомна дія
 • постачання мозку кров'ю
 • активація енергетичних процесів
 • підвищення дихальної діяльності
 • прискорення утилізації глюкози
 • вивід токсичних продуктів обміну.

Гальмуючі ефекти ГАМК служать для протидії збудливим (активаторним) ефектам глутамату. Дійсно, коли мозок дуже збуджений, це може сприяти виникненню почуття занепокоєння, дратівливості й навіть безсоння. Прийом ГАМК допомагає виправити дисбаланс, пов'язаний з тривожними станами, надає релаксуючий та седативний ефект. Вона також пов'язана з кращою якістю сну, дозволяє відключитися, сприяючи швидкому засипанню.

ГАМК грає стабілізуючу роль на розумовому та фізичному рівні, допомагає відновити баланс і підтримувати нормальний настрій. Ця речовина бере участь на певних етапах запам'ятовування і може використовуватися для розслаблення, управління страхом або тривогою, які проявляються в перезбуждені.

Науково доведено, що ГАМК значно стимулює секрецію гормону росту (HGH = Human Growth Hormone) на ранніх стадіях глибокого сну. Гормон росту - один з гормонів росту м'язів в організмі людини. Він може зменшити жирові відкладення й стимулювати ріст м'язів. ГАМК впливає на певні ланцюжки нейронів, які стимулюють гіпоталамус, так що вивільняється більше гормонів росту. Така здатність високо цінується спортсменами.

На основі ГАМК виробляються ноотропи - ліки, що поліпшують вищі функції мозку людини. Вони широко використовуються при лікуванні інсультів, травм мозку, вікових змін, коли розумова працездатність значно знижується. Переваги ноотропів перед іншими препаратами, що впливають на сінаптичну активність, в тому, що вони не викликають звикання та залежність, на відміну від психомоторних стимуляторів і нейролептиків. І, оскільки ГАМК є гальмівним нейромедіатором, вона широко використовується при лікуванні епілепсії.

Таким чином, таблетована гамма-аміномасляна кислота сприяє загальному зміцненню нервової системи, зокрема, таких функцій головного мозку, як мислення, сприйняття і увага.

ГАМК-рецептори розташовані в тому числі в гіпоталамусі, який управляє циркадними ритмами та має безпосереднє відношення до сну. Багато ліків від безсоння, а також їх рослинні ангалогі піднімають рівень ГАМК, тим самим покращуючи якість сну.

Які переваги ГАМК?

Завдяки численним дослідженням сьогодні ГАМК офіційно визнана ефективним цітопротекторним антигіпоксантом і антиоксидантом для різних органів і систем. Їй приписують протипухлинні і протизапальні властивості, а також здатність позитивно впливати на роботу імунної системи.

Особливо помітний вплив ГАМК на сон. Під її впливом знижується психічне збудження, активізуються енергетичні процеси мозку, покращується дихальна активність тканин і утилізація глюкози, що призводить до якісному глибокому сну.

Дія GABA на організм:

 • сприяє заспокоєнню й розслабленню
 • контролює «панічні» стани, пов'язані з тривогою
 • знижує м'язовий тонус
 • зменшує судоми при епілепсії
 • усуває м'язові спазми
 • знижує частоту серцевих скорочень
 • нормалізує кров'яний тиск
 • допомагає контролювати занепокоєння
 • сприяє якісному сну
 • зменшує вміст цукру в крові
 • підвищує загальний імунітет
 • прискорює процес відновлення після перенесених травм
 • покращує сексуальну активність

За допомогою препаратів GABA лікують розумову відсталість, ДЦП, постінсультні стани, а також відновлюють функції мозку після травм. Прийом добавок з ГАМК доцільний при високих розумових, фізичних і психологічних навантаженнях. Вони допомагають нормалізувати роботу мозку, впораться зі стресом.

Габа для спортсменів

Польза добавок ГАБА для спортсменов


Сьогодні багато професійних спортсменів визнають користь гамма-аміномасляної кислоти для спортивних досягнень. Перевагою спортпіта на її основі є висока ефективність при відсутності гормональної складової. Впливаючи на передню частку гіпофіза головного мозку, ГАМК стимулює вироблення гормону росту, завдяки чому посилюється ріст м'язової тканини та знижується відсоток жиру в усьому організмі. Це є особливо важливим для бодібілдерів і атлетів.

Переваги Габа для спортсменів:

➦ підвищує вміст гормону росту в 4-6 разів, будучи безпечною альтернативою стероїдам

➦ стимулює вироблення соматотропіну навіть після тренування

➦ бере участь в процесі спалювання жирів, сприяючи більш швидкій сушці

➦ допомагає швидше домогтися гарного рельєфного тіла

➦ нормалізує роботу нервової системи

➦ усуває безсоння, покращує сон

➦ прискорює відновлення після травм: вивихів і розтягувань.

Добавки з GABA стабільно користуються високим попитом у професійних атлетів і любителів, що є кращим підтвердженням їх високої ефективності. Поодинокі негативні відгуки пов'язані з неправильним застосуванням препаратів з Габа або порушенням тренувального процесу.

Важливо пам'ятати, що все дієтичні й спортивні добавки приймають в певному дозуванні, курсами, після консультації з лікарем.

Симптоми дефіциту гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК)

ГАМК синтезується організмом природним шляхом. Коли її рівень в організмі достатній, ми відчуваємо спокій і благополуччя. При дефіциті ГАМК відбувається дисбаланс між процесами збудження та гальмування, який призводить до порушень в роботі нервової системи: від підвищеної тривожності й дратівливості до безсоння. Низькі рівні цього нейромедіатору викликають труднощі з засинанням, незважаючи на втому, а також занепокоєння, що повторюється, м'язовий або невротичний біль, схильність до дратівливості. У дітей це проявляється у вигляді гіперактивності, синдрому дефіциту уваги, проблем з старанністю й увагою.

Ось деякі з симптомів, що свідчать про дефіцит Габа:

✔ нервозність і нездатність зосередитися

✔ періодичний тремор

✔ часті труднощі з диханням

✔ сильне потовиділення

✔ втома навіть після хорошого нічного сну

✔ перепади настрою

✔ плутанина в думках

Найважчий випадок, який пов'язують з браком γ-аміномасляної кислоти, - епілепсія. Дане неврологічне захворювання викликається тим, що в результаті вад розвитку або пухлини головного мозку періодично в якийсь його зоні (найчастіше в локальній) виникає величезна хвиля збудження, яка й призводить до епілептичному припадку. Використовуючи препарати, що містять ГАМК, можна посилити роботу ГАМК-системи, пригнічуючи активність збудливого нейротрансмітера.

Випадки дефіциту, при яких рекомендується прийом ГАМК:

✔ проблеми із засинанням через нервозність і занепокоєння

✔ нездатність розслабитися

✔ постійне відчуття фізичного напруження

✔ розлад настрою і поведінки через стрес

Як підвищити рівень Гамк?

Як підвищити рівень ГАБА


В здоровому організмі при збалансованому харчуванні та правильному способі життя вироблення гамма-аміномасляної кислоти регулюється самостійно, проте шкідливі звички, стреси та деякі захворювання можуть спровокувати її дефіцит. ГАМК природним чином присутня в рослинах, але, перш за все, вона синтезується нашим організмом ендогенно з глутамінової кислоти.

Повернути ГАМК-баланс в організмі допоможе споживання їжі або спеціальних добавок, що містять гамма-аміномасляну кислотуа, а також глутамін, оскільки ГАМК є його похідною. Дана речовина міститься в білках тваринного походження: яйцях, білому м'ясі, бобових, таких як сочевиця або нут, листових овочах - шпинаті й петрушці. А щоб перетворити його в ГАМК важливо приймати добавки з вітаміном B6 і магнієм.

Деякі екстракти рослин також можуть впливати на виробництво ГАМК. Наприклад, меліса є інгібітором трансамінази, її споживання збільшує рівень GABA в головному мозку, оскільки вона буде менше розкладатися. До стимуляторів ГАМК відносяться: інозітол, глутамінова кислота, мелатонін (вночі), тіамін (вітамін B1), ніацин (вітамін B3), піридоксин, валеріана, пасифлора 200-1000 мг.

Назва сполуки

У чому міститься

Інозітол, цукор, зазвичай синтезується організмом

фрукти, овочі, бобові, насіння, олійні культури

Розгалужені амінокислоти (лейцин)

м'ясо індички, спіруліна, квасоля, фісташки, сироватка

Ізолейцин

горіхи всіх видів, насіння, сочевиця, жито, яйця, курка

Валін

арахіс, гриби, соя, люпин, пармезан, всіляке насіння

Аргінін

гарбузове насіння й арахіс

Коензим Q10

шпинат, брокколі та цвітна капуста

Рібоза

гриби

Вітамін С

брюссельська капуста, болгарський перець, цитрусові

Всі вітаміни групи B, включаючи B6

горіхи (особливо волоські), помідори, картопля, капуста, крупи, цитрусові, ягоди

Cтимулювати вироблення Габа допоможуть наступні заходи:

+ хороший відпочинок

+ техніки дихання для зниження стресу

+ практики медитації

+ фізична активність

У чому міститься гамма аміномасляна кислота?

У природному вигляді Габа міститься в таких продуктах, як каштани, картопля, рис, астрагал, свіже листя окремих чаїв, з яких отримують натуральні екстракти ГАМК.

Крім того, вона входить до складу лікарських препаратів і добавок, призначених для усунення тривожності, занепокоєння, зниження артеріального тиску й поліпшення сну, а також в спортивному харчуванні для атлетів і бодібілдерів.

Дослідження показали, що при тривалому прийомі продуктів і препаратів з гамма-аміномасляної кислоти вдається підняти її рівень в організмі до оптимального.


Найпопулярніші добавки Габа в Фітомаркеті

GABA Relaxer (ГАМК Релаксант) 90 таблеток ТМ Кантрі Лайф / Country Life
GABA (Гамма-Аміномасляна Кислота) 500мг Now Foods 200 гелевых капсул
GABA (Гамма-Аміномасляна Кислота) Now Foods Порошок 170 г

Даруємо знижку читачам нашого блогу на весь асортимент магазину!

При оформлені замовлення введіть промокод FitoBlog21 в поле «Промокод» та гарантовано отримайте знижку!

Габа в продуктах харчування

Серед багатих на гамма-аміномасляну кислоту продуктів можна назвати наступні:

Продукти харчування

Кількісний вміст ГАМК на 100 г

Габа чай 

150-400 мг

Томати (в залежності від сортності), квашена капуста, зброджені соєві боби

до 63 мг

Пророщений рис, особливо той, що пройшов етап безкисневої ферментації в азоті

25,9 мг

Баклажани

20 мг

Картопля

от 16 до 35 мг

Грейпфрути

23 мг

Персики

13 мг

Ківі

11 мг

Апельсини

11,5 мг

Морква

10 мг

Гриби шиітаке

8 мг

Зелені соєві боби

6 мг

Буряк

от 4 до 8 мг

Виходячи з цієї таблиці можна зробити висновок, що найбільш повноцінним природним джерелом ГАМК є чай Габа.

Чай Габа як джерело кислоти

Чай Габа как источник ГАБА


Габа Чай - це унікальний продукт, вироблений на півночі острову Тайвань. Зараз він на піку популярності. Завдяки багатству молекулами ГАМК він володіє великим списком переваг для здоров'я людини. Серед них: підтримка пам'яті, розслаблення, боротьба зі стресом і депресією, нарощування м'язової маси та відстрочка старіння. Дослідження показали, що регулярне вживання чаю Габа сприяє зниженню тиску, підвищує імунітет, поліпшує сексуальну функцію.

Габа - це не сорт чаю, а особлива технологія безкисневої ферментації, при якій відбувається виділення гамма-аміномасляної кислоти. Біля витоків створення цього незвичайного напою стоять японці. В кінці 1980-х років команда з Національної експериментальної чайної станції під керівництвом доктора Цусіма Тодзіро досвідченим шляхом визначила, що в процесі ферментації при відсутності кисню свіже чайне листя виділяює велику кількість ГАМК.

Вважається, що на відміну від синтетичної ГАМК, яка з труднощями долає захисний гематоенцефалічний бар'єр для доступу до мозку, гамма-аміномасляна кислота, що міститься в натуральному чайному листі, засвоюється набагато краще.

Найбільшим світовим виробником і постачальником чаю Габа сьогодні є Тайвань. Чудові смакові якості, а також надзвичайна користь для здоров'я, забезпечила тайваньському чаю Габа достойне місце в каталогах виняткових чаїв.

Скільки ГАМК в чаї?

Найбільшим рослинним джерелом ГАМК є тайванський варіант чаю Улун. У 100 г продукту міститься 150-400 мг гамма-аміномасляної кислоти.

Як роблять чай Габа?

При виробництві використовуються свіже листя високої якості, які поміщають під вакуум в герметичні пакети та витримують при температурі не менше 40˚C приблизно 8 годин. Потім їх виносять на повітря й ретельно струшують протягом декількох хвилин. Цей цикл повторюється 5 разів з невеликими варіаціями по часу впливу повітря між етапами вакууму. Така анаеробна реакція розвиває природний потенціал гамма-аміномасляної кислоти в листі, а також забезпечує багатий фруктовий смак чаю: печеного яблука з нотками кориці й мускатного горіху.

Як заварювати чай Габа?

Щоб чай Габа вийшов не тільки корисним, але й смачним потрібно його правильно заварити.

Виконуємо наступні дії:

 • Закип'ятіть воду
 • Прогрійте чайник гарячою водою
 • Покладіть 7 г чаю (приблизно 1,5-2 столові ложки), залийте гарячою водою й одразу ж злийте (промивка чаю)
 • Залийте знову та витримайте близько 10 секунд
 • Повторювайте попередній етап кілька разів, збільшуючи час настоювання на 10-20 секунд.

Як приймати для сну?

Як засіб від безсоння чай Габа краще вживати мінімум за 2-3 години до сну.

Как приймати добавку GABA

Чай Габа как источник ГАБА


Позитивний ефект від прийому ГАМК спостерігається при прийомі не менше 2 г/добу приблизно через тиждень. Починати рекомендується з 0,5 г - 1 г на добу, поступово підвищуючи дозу до 4 г.  Невеликі дози добавки не працюють, тому що тільки невелика частина речовини проникає в мозок.

Найкраще GABA-добавку приймати перед сном або після тренування натщесерце, запиваючи водою або соком, але не в першій половині дня, оскільки це може позначитися на працездатності. Курс - не менше 1 місяця. Перерва при прийомі GABA не регламентується.

Вживання ГАМК бажано поєднати з прийомом вітаміну В6. У разі його нестачі може виникнути порушення сну, нервозність і інші неприємні симптоми. Крім B6, GABA можна приймати разом з 5-HTP, а також магнієм і цинком, які відповідають за активацію ГАМК-рецепторів. Позитивний ефект від прийому ГАМК спостерігається при прийомі не менше 2 г / добу приблизно через тиждень. 


Побічні ефекти ГАМК

ГАМК має дуже мало побічних ефектів. У дуже рідкісних випадках може відчуватися поколювання на шкірі, ще рідше: нудота, блювота, безсоння, коливання артеріального тиску (в перші дні лікування), диспепсія, гіпертермія, відчуття жару. Такі побічні можуть бути пов'язані з індивідуальною непереносимістю.

З іншого боку, одночасний прийом ГАМК і анксіолітиків може бути пов'язаний з підвищеним ризиком седативного дії, тому важливо заздалегідь проконсультуватися з лікарем.

Передозування препаратів, що пригнічують зворотне захоплення ГАМК, може спровокувати надлишок ГАМК, що проявляється неврологичними та психіатричними симптомами: втратою пам'яті, конвульсіями, галюцинаціями та порушенням когнітивних функцій.

Протипоказаннями до застосування препаратів GABA є гіперчутливість, дитячий вік до 1 року, гостра ниркова недостатність, вагітність та період лактації.

Відповіді на популярні питання:

Коли краще пити GABA?

Найкраще ГАМК-добавку приймати перед сном або після тренування

Скільки пити ГАМК?

Починати рекомендується з 0,5 г - 1 г на добу, поступово підвищуючи дозу до 4 г. Для відчутного ефекту добавку приймати не менше 1 місяця. Перерва при прийомі GABA не регламентується

Де знаходяться ГАМК рецептори?

Майже в будь-якій області мозку можна знайти нейрони, що несуть на собі рецептори молекул ГАМК.

Через скільки буде відчутний результат?

Помітне поліпшення стану можна помітити вже через тиждень після прийому добавки ГАМК.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре