Мухомори: користь та шкода унікального гриба

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Мухомори: користь та шкода унікального гриба

Зміст:

➦ Що таке мухомори, як виглядають і де ростуть

➦ Корисні властивості мухомора

➦ Як правильно приймати мухомори?

➦ Що таке мікродозинг мухомора

➦ Шкода мухомора та протипоказання

➦ Використання мухоморів у народній медицині

➦ Порівняння користі мухомора та інших грибів

➦ Висновок

Мода на гриби пов'язана з третьою грибною хвилею, що виникла на початку нашого століття завдяки розвитку науки та можливості маніпулювати з організмами на рівні ДНК та інших окремих молекул. Сучасні наукові дані відкривають унікальні лікувальні властивості багатьох видів цих еукаріотів. Сьогодні поговоримо про червоний мухомор, який стає все більш популярним серед біохакерів і любителів альтернативного лікування. Чи можна їсти мухомори, чи корисні вони для здоров'я, якими є лікувальні властивості та ризики вживання, а також що говорить наука з цього приводу – читайте в нашій статті Фітоблога.


Що таке мухомори, як виглядають і де ростуть

Що таке мухомори, як виглядають і де ростуть

Мухомор червоний (лат. Amanita muscaria) — гриб роду Мухомор сімейства Amanitaceae порядку агарикових належить до базидіоміцетів і є найбільш впізнаваним серед отруйних грибів. Своєю назвою він завдячує потужній інсектицидній силі, ефективної проти мух. Через непередбачуваний психологічний вплив та токсичність його вживання не є поширеним.

Біологічний опис мухомора

Гриби мухомори є космополітами, ростуть всюди у листяних, хвойних та змішаних лісах, часто в березняках, як одинично, так і великими групами, з червня до осінніх заморозків. Завдяки яскравому вигляду їх складно сплутати з іншими грибами.

Мухомор має велике плодове тіло з центральною циліндричною ніжкою від 10 до 25 см і куполоподібний м'ясистий капелюшок діаметром від 10 до 20 см у зрілому стані. Тонка шкірка капелюшка пофарбована у відтінки від жовтого до червоного кольору та вкрита маленькими білими пірамідальними бородавками. Край гладкий чи рубчастий. Платівки вільні або слабко прирослі, білого або трохи жовтуватого кольору. М'якуш білий, у деяких видів фарбується на зрізі, із запахом або без. На ніжці є помітні кільця, гладкі або розірвані, деякі види замість кільця на ніжці мають лусочки.

Етимологія

У 1753 році Карл фон Лінней у своїй книзі "Види рослин" дав офіційний опис гриба і назвав його Agaricus muscarius. В 1783 Жан-Батіст де Ламарк відніс його до роду Мухомор. З 1987 його називають Amanita muscaria.

У Швеції та Англії мухомор гриб називають «клоповим агариком» або «клопомордником». Наша назва пов'язана з його інсектицидною дією на мух. Як показали дослідження, сполука 1,3-діолен, виділена з гриба, дійсно приваблює багатьох комах, наводячи їх у тимчасовий млявий стан.

Історія використання

Крім інсектицидного застосування, мухомор червоний відомий вже понад три тисячоліття як галюциноген. Amanita muscaria досі використовується шаманами для священних ритуалів, оскільки здатний надавати седативну, снодійну та галюциногенну дію, подібну до прийому високих доз залеплону: надмірне його вживання викликає потужний снодійний ефект. 

Згідно з легендою, вікінги використовували його, щоб викликати лють воїнів. З 19 століття в деяких регіонах Європи вживають у їжу детоксикований мухомор. Маринованим або солоним його їдять також у Японії, особливо в префектурі Нагано.

Хімічний склад, активні речовини

Концентрація біологічно активних речовин у видах Amanita може дуже сильно змінюватись від одного гриба до іншого.

Активні компоненти мухомора:

Іботенова кислота. Має нейротоксичні властивості, у високих дозах може nвикликати галюцинації, сплутаність свідомості, блювання та нудоту. Її молекулярна форма аналогічна нейротрансмітеру глутамату, який надає стимулюючий вплив на центральну нервову систему. Дієва доза іботенової кислоти: 70 мг для дорослого (1 мг/кг), смертельна доза (50% досліджуваних помирає) для дорослих становить при 2,7 г. Більшість екстрактів мухомора містять мінімальну кількість іботенової кислоти, але з метою безпеки виробники перетворюють або виключають якнайбільше цього з'єднання при розробці продуктів для споживання.

✓ Мусцимол. Дериват іботенової кислоти, структурно схожий на ГАМК - основний гальмівний нейромедіатор мозку та визначає седативні та психоактивні ефекти гриба. При обробці гриба (сушіння, кип'ятіння та ін.) іботенова кислота перетворюється на мусцимол. Користувачі повідомляють, що від 1 до 5 мг екстракту мусцимолу забезпечують розслаблюючу ейфорію, відчуття тепла в тілі, полегшення болю, почуття спокою та умиротворіння. Мусцимол також збільшує кількість та якість повільного сну. Прийнятий орально мускімол має потенцію в 10 разів більше, ніж іботенова кислота, летальна доза для дорослого – 3 г.

✓ Мускарин. Активна психоактивна сполука грибів мухомора, що має терапевтичні та потенційно токсичні властивості в різних дозах. Дослідження показують, що концентрація мускарину 0,1% може викликати клінічні побічні ефекти, такі як надмірне потовиділення, плач, слинотеча та спазми у животі. Однак гриби Amanita muscaria зазвичай містять близько 0,0003% мускарину, тому загроза практично відсутня: щоб отримати смертельну дозу, потрібно з'їсти близько 4 кг мухоморів. Крім ризиків, що залежать від дози, мускарин взаємодіє з рецепторами, натякаючи на потенційні лікарські переваги, такі як поліпшення когнітивних функцій і поліпшення нервово-м'язової функції.

✓ Мусказон. Який є результатом УФ-деградації іботенової кислоти, також виявлений у зразках Amanita muscaria. Однак його дія мінімальна.

Буфотенін. Алкалоїд, що викликає галюцинації та підвищує кров'яний тиск. Здатний призводити до паралічів. Для досягнення вираженого психоделічного ефекту необхідно близько 100 г речовини. Це приблизно 15 кг мухомору.

✓ Поживні сполуки. Amanita muscaria містить кілька незамінних амінокислот, а також забезпечує скромний набір вітамінів, особливо групи B, включаючи ніацин (вітамін B3) і рибофлавін (вітамін B2). Ці вітаміни мають вирішальне значення для виробництва енергії, роботи мозку та здоров'я шкіри.

Види мухомора

Гриб мухомор має кілька форм, розділених на підвиди чи різновиди. Серед них є смертельно отруйні, неїстівні, а також цілком їстівні. У нашій кліматичній зоні найотруйніший представник Amanita — мухомор зелений або бліда поганка, токсичність якої неможливо видалити побутовими способами. Але є мухомори, отруйність яких знижується при особливому приготуванні, а також види, що не містять токсинів, як, наприклад, цезарський (королівський) гриб.

Найбільш поширені види мухоморів:

► Amanita muscaria. Червоний мухомор має темно-червоний капелюшок та білі бородавки. Його неправильне вживання може призвести до отруєння, яке проявляється шлунковими розладами, задухою, непритомністю, галюцинаціями, рідко – летальним кінцем.

► Amanita gemmate. Червоний мухомор з капелюшком до 20 сантиметрів у діаметрі, на якому розташовуються опуклі плями білого та жовтого кольору. Вживати в їжу цей вид мухомора не можна. Його використовують виключно з медичною метою, для приготування лікарських засобів.

► Amanita pantherine. Пантерний мухомор смертельно небезпечний. Колір капелюшка сірий, іноді коричневий, на поверхні розкидані численні плями білого кольору. Запах цього мухомору нагадує аромат редиски.

► Amanita Citrine. Неїстівний гриб коричневого відтінку зі світлими пластинками та м'якотою лимонного кольору. На ніжці є жовте кільце.

► Amanita fulva. Належать до категорії їстівних за правильного приготування. Капелюшок дорослих грибів сіро - помаранчевий гладкий і плоский з плямою темного кольору на верхівці.

► Amanita rubescens. Їстівний мухомор, який відварюють, потім смажать чи маринують. Випуклий капелюшок сірого кольору, іноді з рожевим відтінком, з численними сірувато-коричневими плямами та білими пластинами білого кольору. Соковита біла м'якота при надломі рожевіє.

Токсичність мухомора

Отруєння мухоморами зазвичай відбувається випадково, за винятком випадків добровільного вживання гриба людьми, які шукають галюциногенний досвід. Залежно від регіонів та пори року рівень токсичних речовин у грибах може змінюватись. Вважається, що осінні гриби в 5 разів менш токсичні, ніж літні та весняні.

Корисні властивості мухомора

Корисні властивості мухомору

Попри те, що гриби мухомори використовувалися в традиційній медицині протягом тисячоліть, наукове розуміння терапевтичних переваг мухомора обмежене. Серйозних наукових даних щодо фармакологічних властивостей Amanita mascaria сьогодні не багато, проте встановлено, що він може мати деякі потужні ефекти, які варіюються від лікувальних і розслаблюючих до галюциногенних і потенційно шкідливих.

Одне із широкомасштабних досліджень проводиться Канадською медико-біологічною компанією Psyched Wellness. В цей час вона працює з грибом, щоб дослідити, чим корисний мухомор. Виходячи з вже отриманих результатів, Amanita Muscaria був доданий до бази даних інгредієнтів натуральних продуктів для здоров'я (NHPID) Канади.

Розслаблює нервову систему та покращує якість сну

Мухомор має седативний ефект. Вчені Psyched Wellness дійшли висновку, що дослідження психоактивних сполук, отриманих із грибів, стає багатонадійним інструментом для лікування низки проблем психічного та фізичного здоров'я. Було доведено, що мусцимол, отриманий зі знаменитого мухомора, знімає стрес та тривогу, сприяє відновленню сну.

Мусцимол – одна з основних психоактивних сполук, виявлених у грибі Amanita muscaria. Він реагує з рецептором ГАМКА і при прийомі внутрішньо може викликати почуття ейфорії та спокою, зміну слуху та смаку, сенсорного сприйняття та яскраві сни. Однак, при неправильній обробці гриба іботенова кислота не перетворюється на мусцимол і викликає інтоксикацію організму з такими ознаками, як пітливість, нудота, втрата рівноваги та мимовільні рухи тіла.

Psyched Wellness є  однією з перших, хто почав комерціалізувати легальний екстракт Amanita muscaria – «Calm» (Спокій). Psyched стверджує, що продукт, що в основному складається з мусцимолу, покликаний сприяти відчуттю розслаблення та спокою, не викликаючи при цьому будь-яких психоделічних ефектів. Таким чином, препарати на основі мухомора можуть стати природною альтернативою фармацевтичним снодійним.

Покращує когнітивні функції та стабілізує настрій

Користувачі часто розповідають про значне покращення ясності розуму та емоційного добробуту після використання мухомора. Повідомляється, що у контрольованих дозах мухомор здатний підвищити когнітивні функції, включаючи креативність та продуктивність. Це поліпшення, ймовірно, пов'язане з його психоактивними властивостями, які стимулюють певні сфери мозку.

Біоактивні речовини, виявлені у вищих грибах, мають хімічну структуру, аналогічну нейромедіаторам, і можуть діяти як агоністи рецепторних шляхів, що беруть участь у психічних захворюваннях. Вони викликають зміни у сприйнятті, настрої та пізнанні, що призводить до яскравих сенсорних переживань та змінених станів свідомості. Дія мухомора полягає у поєднанні седативного, снодійного та галюциногенного ефектів. 

Нові дослідження вказують на нейропротекторну дію мусцимолу, який може захистити нейрони від пошкоджень, пов'язаних з нейродегенеративними захворюваннями, такими як хвороба Альцгеймера та Паркінсона. Ця захисна здатність передбачає роль мухомору в неврологічному здоров'ї, забезпечуючи основу майбутніх нейрофармакологічних застосувань. Таким чином, потенційна користь мухоморів може полягати в психотерапевтичній здатності підіймати настрій і посилювати розумову концентрацію, хоча це потребує більш глибокого наукового дослідження.

Полегшує біль

Традиційно мухомор вважався ефективним у полегшенні болю, пов'язаного з хронічними захворюваннями, такими як артрит та ревматизм. Його часто використовують місцево як припарку для усунення болю в суглобах і м'язах, пропонуючи природну альтернативу синтетичним анальгетикам.

Дослідження Bioscience Research Institute (Ireland), опубліковане в MDPI journals у 2022 році, підкреслюють роль Amanita muscaria у полегшенні фізичного дискомфорту та обході небажаних побічних ефектів, зазвичай пов'язаних зі звичайними знеболювальними.

Підтримує імунну систему

Імуномодулюючі ефекти Amanita muscaria були отримані в ході дослідження під назвою «Екстракт Amanita muscaria посилює вироблення прозапальних цитокінів мікроглією людини, що активується дцРНК», проведене Національною дослідницькою радою Канади (NRC).

Встановлено, що екстракт мухомора активує імунні клітини мозку, звані мікроглією та клітини-макрофаги, які діють як перша та основна форма активного імунітету в центральній нервовій системі. Використовуючи клітини мікроглії людини, вирощені в лабораторних культурах, група вчених вперше показала, що Amanita muscaria активує ці важливі імунні клітини мозку для імунних медіаторів, які можуть мобілізувати інші імунні клітини в мозку і змінити спосіб функціонування нейронів. Це важливо, оскільки ці клітини беруть участь у підтримці роботи мозку, очищуючи центральну нервову систему від бляшок, пошкоджених нейронів, надлишкових синапсів та інфекційних агентів.

Попередні дослідження показують, що мухомор здатний підвищувати здатність імунної системи протистояти патогенам та хворобам. Цей аспект гриба може зробити революцію у його використанні для підтримки імунітету, узгоджуючись із більш традиційним використанням лікарських грибів у східній медицині. Наукові дослідження продовжуються.

Має протизапальну дію

Попередні дані дослідження Psyched Wellness, проведені Національною дослідницькою радою Канади (NRC), показали, що екстракт мухомора – AME-1 – AME-1 має протизапальну дію. Це має вирішальне значення для лікування запальних захворювань, потенційно забезпечуючи полегшення при різних станах, від аутоімунних розладів до запальних захворювань кишківника, тим самим розширюючи його застосування у медичному траволікуванні.

У дослідженні вивчаються протизапальні властивості екстракту AME-1 гриба Amanita Muscaria шляхом впливу біоактивної сполуки мусцимол на опасисті клітини, присутні в шкірі, кишківнику, мозку та легенях і є ключовими індукторами та модуляторами алергічних, анафілактичних та інших запальних реакцій.

Підвищує рівень енергії та фізичну витривалість

Історично склалося так, що корінні громади, такі як коряки Сибіру, використовували мухомор для підвищення фізичної енергії та витривалості, що особливо цінно під час таких складних завдань, як полювання та збирання. Таке традиційне використання підкреслює потенціал гриба у підвищенні фізичної працездатності та витривалості — аспект, який можна використовувати в сучасній терапевтичній практиці.

Допомагає позбутися залежності

З'являється все більше неофіційних даних про використання мухомора для полегшення симптомів абстиненції та зниження залежності від опіоїдів, алкоголю та куріння. Це передбачає його потенціал як інструмент для зниження шкоди при лікуванні залежності, пропонуючи природний шлях до одужання.

Має протипухлинну активність

Пошук сполук, які можна використовувати для лікування раку, серед різних рослин та грибів останніми роками активізується. У народі відома сила мухомора при онкології. Вважається, що він може допомогти на ранніх стадіях раку, при лейкозі, зменшує біль за наявності пухлини.

Одне з наукових досліджень демонструє протипухлинну активність мухомора щодо меланоми. Ці результати були отримані без модуляції клітинної адгезії B16-F10, посилюючи біологічну активність щодо порушення проліферації клітин та роблячи полісахариди мухомора перспективними сполуками для подальшого вивчення їх властивостей проти меланоми.

Інше дослідження, що вивчає ефективність настоянки мухомора проти раку легень, показало значне цитотоксичне дослідження показало вплив на культури клітин раку легень in vitro, що вказує на ймовірну присутність неідентифікованих активних сполук, відповідальних за ці ефекти.

Лікує шкіру

Відомі також сильні ранозагоювальні властивості мухомора. Настій Amanita Muscaria на спирту ефективний для затягування ран, опіків, обморожень, деяких шкірних захворювань, що важко гояться. У народній косметології використовується настоянка мухомора від пігментних плям. Все те ж дослідження Psyched Wellness показує, що екстракт Amanita Muscaria (AME-1) має нову потенційну функціональну властивість – інгібування активації тучних клітин людини – яке може бути перспективним для лікування поширених запальних захворювань шкіри.

Офіційне використання мухомора

На жаль, терапевтичні властивості мухомора, навіть підтверджені дослідженнями, в цей час не мають практичного застосування, крім легально схваленого в Канаді та США препарату Calm від Psyched Wellness. З урахуванням мінімальної шкоди здоров'ю медицина допускає лише зовнішнє використання мухоморів: розтирання суглобів спиртовою настойкою мухомора, користь якої також не є науково встановленим фактом. Цілком можливо, що при лікуванні артритів, артрозів, остеохондрозу та інших захворювань суглобів за допомогою розтирань та компресів на основі мухомора спостерігається ефект плацебо.

У фармакологічній промисловості з деяких компонентів гриба виробляють ліки, які допомагають людям, що страждають на серцево-судинні недуги. Речовини з мухомора використовують при боротьбі зі стенокардією, що супроводжується колючими та пекучими болями в серці, сильним серцебиттям, аритмією, гіпертонією, атеросклерозом, ангіоневрозом кінцівок та грижами.

Як правильно приймати мухомори?

Як правильно приймати мухомори?

З неофіційних джерел відомо, що найчастіше гриби Amanita Muscaria вживають сушеними: сирими вони вважаються більш токсичними.

Безпечне дозування мухомора

Наукою не встановлено безпечної дози мухомора для людини. Неофіційні джерела повідомляють про 1-5 г сирих або 0,3 мг сушених грибів за один прийом, які не повинні завдати шкоди.

Передбачається, що отруйна іботенова кислота при сушінні перетворюється на менш токсичний мускімол, тому для зменшення шкоди здоров'ю краще сушити мухомори і вживати вже сушеними. В 1 г сушеної сировини міститься в середньому від 1 до 5 мг іботенової кислоти та від 3 до 10 мг мускімолу.

Згідно з Вікіпедією смертельна доза мухоморів становить близько 15 капелюшків, тобто приблизно 1 кг. Слід пам'ятати, що токсична дія залежить від багатьох факторів: різновиду гриба, сезону, маси та віку людини, обміну речовин та інших індивідуальних особливостей організму.

Пам'ятайте! Неусвідомлені есперименти з отруйними грибами можуть мати трагічні наслідки. З цієї причини споживачам слід зосередитись на перевірених у лабораторії екстрактах мухомора, вміст токсичних речовин у яких суворо контролюється.

Що таке мікродозинг мухомору

Мікродозинг мухоморів - це вживання сушених грибів у дозуванні менше грама. Дана практика активно набирає популярності й стає все більш затребуваною в колах біохакерів та прихильників здорового способу життя. Вважається, що правильно приготовлена сировина та розраховане дозування не завдає шкоди організму та надає лікувальний ефект.

Люди вживають отруйний гриб у мікродозах у вигляді капсул або пресованих таблеток, щоб позбутися стресу, стати щасливішим і розумнішим. Прихильники мікродозування Amanita Muscaria стверджують, що ефект від прийому невеликих кількостей гриба незначний, але може включати покращення настрою, циклів сну, підвищення концентрації уваги, продуктивності та творчих здібностей.

Крім психологічних покращень, деякі користувачі повідомляють про фізичні переваги, включаючи полегшення болю в м'язах і суглобах, поліпшення сну та травлення, підвищення працездатності, зниження алергії, профілактику вірусних та бактеріальних захворювань, підвищення лібідо як у чоловіків, так і у жінок, а також усунення папілом.

Нарешті, в осіб, які страждають на залежність, мухомор мускаріа в більшості випадків знижує тягу до алкоголю шляхом нормалізації психологічного фону та прямої конкуренції мусцимолу з етанолом за ГАМК-рецептори головного мозку.

Для мікродозування сушений мухомор подрібнюють у порошок та закладають у капсули. Пропонований режим прийому 0,3 мг порошкоподібного гриба вранці та ще 0,3 мг увечері. Дозування може змінюватись індивідуально. Рекомендується починати з найнижчої дози й поступово коригувати її залежно від реакції організму, щоб знайти оптимальне дозування, яке забезпечує бажаний ефект без помітних психоактивних ефектів. Приймають добавку зазвичай курсами по 30-90 днів з перервою не менше пів року між ними.

На жаль, жодних наукових доказів даним теоріям немає. Нечисленні дослідження впливу мікродозингу на організм не підтвердили суб'єктивний досвід любителів мухоморів.

Обережно! Попри переваги, механізм дії мікродозингу мухомора на організм людини не вивчений, а ефективність науково не доведена.

Перед прийомом мікродозингу мухоморів уважно вивчіть інструкцію і серйозно поставтеся до рекомендацій виробників, інакше психоактивні властивості гриба можуть викликати серйозні неврологічні реакції. Авторитетні бренди тестують продукти на вміст токсичного мускарину та демонструють результати споживачам у вигляді сертифіката аналізу.

Що важливо знати про ризики мікродозингу мухоморів

  • Лікарі не рекомендують вживати мухомори у будь-якому вигляді, оскільки вважають, що обробка ніяк не впливає на отрути, що містяться в цих грибах.
  • Капсули з мухоморами не проходять клінічних випробувань та наслідки прийому будь-якої дози гриба непередбачувані.
  • При схильності до психічного захворювання прийом будь-яких психоактивних речовин може призвести до її дебюту.
  • При отруєнні грибами близько 3% випадків закінчується летальним кінцем.

Шкода мухомора та протипоказання

Шкода мухомора та протипоказання

Мухомор містить кілька активних компонентів, як мінімум два з яких мають психотропну дію. Іботенова кислота та мусцимол насамперед відповідальні за отруєння мухоморами.

Одне з досліджень  стосувалося вивчення мети та побічних ефектів вживання Amanita muscaria. У досліджуваній групі у жінок основною метою вживання було зменшення болю та проблем зі шкірою, а у чоловіків головним чином було зняття стресу, зменшення виразності депресивних симптомів та зменшення безсоння. За формою вживання грибів у жінок переважали настоянки, а у чоловіків – сушені гриби. Що стосується побічних ефектів, жінки повідомляли в першу чергу про головні болі, тоді як чоловіки - про нудоту, блювоту, біль у животі та сонливість.

Протипоказаннями для мікродозингу є:

дитячий вік

✘ вагітність та період лактації

✘ шизофренія та інші психічні захворювання.

Жоден смертельний результат не був безпосередньо пов'язаний із вживанням в їжу Amanita muscaria, проте сирі, необроблені гриби можуть викликати побічні ефекти та фізичний дискомфорт, такі як:

● нудота та блювання

● спазми та діарея

● втрата балансу

● м'язові спазми

Розуміння потенційних ризиків та побічних ефектів має вирішальне значення для всіх, хто розглядає можливість використання мухоморів.

Клінічні прояви, пов'язані з отруєнням Amanita muscaria, характеризуються симптомами з боку центральної нервової системи (ЦНС), такими як:

✦ сплутаність свідомості

✦ запаморочення

✦ втома

✦ зміни зорового та слухового сприйняття

✦ шлунково-кишкові симптоми (зустрічаються рідко).

При вкрай тяжкій інтоксикації може настати кома, а в поодиноких випадках - недостатність кровообігу та дихання, що призводить до смерті.

Перші симптоми отруєння з'являються через 30–90 хвилин після вживання мухомору. Токсичні та галюциногенні ефекти тривають три години, іноді кілька днів, залежно від людини та прийнятих доз. При підозрі на отруєння мухоморами необхідно обов'язково звернутися до лікаря чи токсикологічного центру. Протиотрути при отруєнні мухоморами не існує, лікування – симптоматичне.

Якщо ви плануєте поєднувати мікродозинг мухоморів з прийомами фармакологічних препаратів або інших дієтичних добавок, включаючи лікувальні трави, вітаміни та мінерали, варто обговорити це з лікарем. Найбільш непередбачувані та потенційно небезпечні наслідки можуть дати взаємодії мухомору з кетаміном, алкоголем, бензодіазепінами та барбітуратами.

Використання мухоморів у народній медицині

Використання мухоморів у народній медицині

Знаменитий червоно-білий гриб, часто присутній у фольклорі та казках, століттями вживався в їжу, використовувався в терапевтичних цілях у Сибіру, Східній та Північній Європі, а також Північній Америці.

Парацельс, який жив у XVI столітті, використовував червоний мухомор як засіб від туберкульозу. Знахарі прописували його від безсоння тривожності, нервових тиків, церебральних розладів і навіть алкоголізму.

У народній медицині мухомор цінується як популярний зовнішній засіб від наривів і ревматичних болів у суглобах. Дуже популярна спиртова настоянка мухомора, застосування якої вважається ефективним при запаленні сідничного нерва, радикуліті, остеохондрозі, деяких шкірних захворюваннях. Мазь із цього гриба та примочки з настою використовують при ревматоїдному артриті, очних захворюваннях (блефариті, кон'юнктивіті, катаракті), зубному болю, поганому запаху з рота.

Згідно зі старовинними рецептами, прийом мухоморів доцільний при туберкульозі, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, від імпотенції, для зниження болю при менструаціях, а також при онкологічних новоутвореннях на ранніх стадіях.

За старих часів мухоморами виганяли гельмінти. Спостерігаючи за дикими тваринами, люди помітили, що всупереч ризику отруєння, багато з них їдять мухомори. Вважається, що таким чином він допомагає їм позбутися паразитів.

Варто зазначити, що з лікувальною метою ніколи не використовують сирі або не оброблені спеціальним чином мухомори. Оскільки отруйні токсини, які містить гриб, дуже згубно позначаються печінки.

Порівняння користі мухомору та інших грибів

Гриби – нове потенційне джерело лікарських засобів. Вчені встановили, що таких можливостей трансформації, як у них, більше немає жодних організмів у природі. Наприклад, лише гриби вміють перетравлювати лігнін, тверду частину деревини. Саме тому всі звернули увагу на могутній грибний потенціал та його перспективи.

Попри те, що фунготерапія поки не є частиною доказової медицини, багато лікарів використовують у своїй практиці окремі види лікарських грибів. На основі чаги, шиїтаке, кордицепса і т.д. .п. у різних країнах створюються сертифіковані дієтичні добавки, які продаються у вільному доступі. Дослідження показують, що їх можна використовувати як антиоксиданти, гепатопротектори, протиракові, протидіабетичні, протизапальні, антивікові, противірусні, протипаразитарні та протимікробні засоби.

На відміну від мухомору, користь і шкода якого викликає суперечки серед вчених, медиків та любителів різних оздоровчих практик, є гриби, які мають не менш потужну терапевтичну дію, не несуть ризиків при вживанні та при цьому добре досліджені. 

Гриб Веселка в капсулах 120 шт.

Гриб Веселка має протипухлинну активність. Медичні дослідження показали, що він містить фітостероїди, схожі на чоловічі статеві гормони андрогени, що робить його відмінним афродизіаком. Екстракт Веселки суттєво знижує ризик тромбоутворення та діє як природний антикоагулянт. Препарати на основі цього гриба допомагають при гіпертонії, порушенні обміну речовин, захворюваннях щитоподібної залози, діабету, папіломах і т.д.

Гриб Рейші, Шиїтаке, Майтаке капсули 120 шт.

Гриби Рейші, Шиїтаке, Майтаке - джерела полісахаридів, вітамінів групи В, макро- та мікроелементів, стиролу, хітину, фосфоліпідів. Дані наукових досліджень  демонструють синергетичну імуномодулюючу активність макрофагів при застосуванні цих трьох грибів одночасно. Шіїтаке містить 18 амінокислот, серед яких 8 є незамінними. З міцелію гриба рейші добувають ганодермові полісахариди, які знижують рівень цукру в крові та сприяють активізації макрофагів та Т-лімфоцитів, стимуляції вироблення інтерферону та поліпшення імунної відповіді на клітинному рівні. Речовини з тіла гриба майтаке інгібують зростання багатьох злоякісних пухлин, руйнують віруси, у тому числі клітини герпесу, та стимулюють активність Т-лімфоцитів.

Лисички гриби капсули 120 шт.

Окрім високих смакових якостей та безпеки гриби лисички мають унікальний склад, що забезпечує їй широкі терапевтичні властивості. Дослідження демонструють протизапальний та ранозагоювальний потенціал гриба. Лисички містять хіноманнозу – природний антигельмінт та ергостерол – активну речовину, що забезпечує здоров'я печінки, а також траметонолінову кислоту, яка інактивує віруси гепатиту.

Гриб Кордицепс капсули 120 шт

Гриб кордицепс є високоефективним засобом, що допомагає балансувати імунітет. У його складі безліч активних компонентів: кордицепін, манітол, аденін, аденозин, пептиди, полісахариди та інші мікроелементи, що визначають його лікарські властивості. Одне з досліджень вивчало властивості кордицепіну (3'дезоксіаденозин), який має дуже потужною протираковою, антиоксидантною та протизапальною дією. Кордицепс здатний знищити десятки видів патогенних бактерій, у тому числі пневмокок, стрептокок, стафілокок. Крім того, він має заспокійливу дію, підвищує працездатність організму, перешкоджає кисневому голодуванню.

Висновок

Мухомор червоний або Amanita Muscaria – гриб, що має токсичність і не вживається в їжу, за винятком добровільних випадків. Він має досить тривалу історію використання. Його застосовували у практиці знахарі, народні цілителі та шамани. Внаслідок психотропної дії він популярний серед наркоманів.

Мікродозування Amanita muscaria є інтригуючим варіантом для тих, хто вивчає альтернативні методи лікування. За неофіційними даними прийом мухоморів має седативний ефект, сприяє підвищенню творчих здібностей, когнітивних функцій, покращує настрій, сон та опірність хворобам. Однак наукових даних про користь мухомора недостатньо, дослідження не охоплюють усіх заявлених переваг. Для приготування сертифікованих ліків використовуються лише окремі компоненти, отримані в серйозних лабораторних умовах. Дослідження, що продовжуються, вивчають лікувальний потенціал мухоморів, включаючи їх використання в сучасній психотерапії при таких станах, як депресія і тривога.

Слід мати на увазі, що Amanita muscaria отруйний і самостійно приготовлені засоби на його основі можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю. Як і будь-яка психоактивна речовина, він вимагає поваги, обережності та відповідального використання. При прийомі добавок з мухоморами слід дотримуватися протоколів, що рекомендуються, і консультуватися з медичними працівниками. Не варто купувати неперевірені БАДи мухомора, тим більше, що у вільному продажу можна знайти інші гриби, які мають не менш потужний лікувальний потенціал і без ризику для здоров'я.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Відповідаємо на запитання у коментарях

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре