Чага гриби - користь та шкода диво-гриба

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Чага гриби - користь та шкода диво-гриба

Зміст:

➦ Що таке чага, як виглядає й де росте

➦ Основні активні компоненти та хімічний склад гриба

➦ Корисні властивості грибів чага для здоров'я

➦ Як використовувати чагу?

➦ Огляд кращих препаратів чаги в Фітомаркет

➦ Приготування напоїв з чаги

➦ Протипоказання та можливі побічні эфекти

➦ Як вибрати якісну чагу та як зберігати

➦ Часті питання про чагу

Незважаючи на те, що за останні 150 років в якості лікарських засобів стали використовувати медикаменти, отримані за допомогою хімічного синтезу, а в останні роки - біотехнологій та генної інженерії, інтерес до фітотерапії не тільки не вичерпується, а навіть посилюється. Яскравим представником засобів народної медицини, що історично використовується нашими предками для лікування різних хвороб, є гриб чага. Сучасні дослідження цього популярного продукту заново відкривають для нас його потужний терапевтичний ефект.

Що таке чага, як виглядає й де росте

Що таке чага, як виглядає і де росте


Чага (чорний березовий гриб, трутовик скошений, зольний конк, клінкерний поліпор, cinder conk, березовий поліп, інонотус скошений, chaga і т.д.) - старовинний народний засіб, здавна використовується населенням північно-західній частині Європи, Сибіру, ​​Кореї, а також Канади для лікування шлунково-кишкових захворювань, запальних процесів і ракових пухлин.

Ця рослина родини Hymenochetaceae, що об'єднує близько 100 видів грибів, деякі з яких є лікарськими, наприклад, Phellinus linteus. Слово «чага» має комі-перм'яцьке походження і означає «гриб»: швидше за все саме народи Уралу відкрили березовий гриб першими. На Далекому Сході і на інших мовах його називають «березовою виразкою», «чорною губкою», «березовою пробкою» і «відьминим грибом».

Трутовик скошений виглядає як коричнева, округла, суха шкіряста маса, потрісканий нерівний наріст на стовбурі дерева, шириною до 38 см і товщиною 12-14 см, схожий на «обгорілі дрова». Це утворення відбувається в результаті проростання спор паразитного грибка Inonotus obliquus в пошкоджених ділянках кори берези (рідше на інших листяних деревах). Він не має ніжки, за формою слідує за рухом і нерівностями стовбура дерева. Чорний березовий гриб легко виживає в екстремальних кліматичних умовах, на формування і отримання лікувальних властивостей потрібно від 7 до 10 років.

Історія використання чаги налічує кілька століть. Це підтверджує дивовижна знахідка: на висоті 3200 м між Австрією і Італією, під льодовиком, було знайдено муміфіковане тіло стародавньої людини, в сумці якого знаходилися 3 види грибів, включаючи чагу.

Основні активні компоненти та хімічний склад гриба 

Основні активні компоненти


Відмінною особливістю хімічного складу чаги є значна кількість в ньому водорозчинних речовин з високим вмістом складного і до кінця не вивченого органічного комплексу ароматичної природи.

Раніше вважалося, що діючими речовинами інонотуса скошеного є поліфенольні сполуки у вигляді вільних фенолів, їх полімерних форм, ванілінова, параоксибензойна кислоти, лігнін, бетулін та інших сполуки. Однак пізніше в чазі були виявлені різноманітні біологічно активні речовини, що володіють широким терапевтичним ефектом.

В складі березового гриба:

➤ Полісахариди, пігменти, бетулінова і гуміноподібна чагова кислота - потужні антиоксиданти, які викликають апоптоз ракових клітин, знижують гістамін-індуковане запалення, допомагають при діабеті другого типу, уповільнюють розвиток хвороби Альцгеймера.

➤ Супероксиддисмутаза - фермент, який захищає шкіру від дії ультрафіолетових променів, забрудненого повітря, пилу й бруду , зменшує запальні процеси, володіє протираковими властивостями.

➤ Ліпіди (ді-і-тригліцериди, стерини, і ін.) - знижують рівень «поганого» і підвищують рівень «хорошого» холестерину, підтримують роботу серцево-судинної системи.

➤ Тритерпеноїди, кумарини, птеріни - знищують шкідливі мікроорганізми, підвищують імунітет, нормалізують серцевий ритм і артеріальний тиск, беруть участь в обміні речовин, знижують цукор, стимулюють обмінні процеси, посилюють мозковий кровообіг, покращують бактерицидну активність шкіри, підтримують роботу нервову системи.

➤ Флавоноїди й поліфеноли (інонобліни й феллігрідіни) - антиоксиданти, мають сечогінну, спазмолітичну, жовчогінну та протизапальну дію, допомагають в профілактиці і боротьбі з цукровим діабетом 2 типу.

➤ Органічні кислоти (щавлева, мурашина, масляна, оцтова, протокатехова), а також перекис ергостеролу - нормалізують кислотний баланс, активують перистальтику кишківника, покращують щоденний стілець, уповільнюють зростання гнильних бактерій, бродіння в кишківнику.

➤ Алкалоїди й смоли - мають спазмолітичну, болезаспокійливу, заспокійливу дію, працюють як антидепресанти, покращують стан міокарда.

Дубильні речовини - надають кровоспинний і протизапальний ефект.

За даними ряду досліджень в наростах чаги міститься до 12% золи, в складі якої оксиди кремнію, заліза, алюмінію, кальцію, магнію, цинку, міді, марганцю і калію. Вона містить також волокна, протеїн, таніни, лектини і вуглеводи.

Таким чином, хромогенний комплекс інонотуса скошеного, що включає складний біохімічний склад, визначає найпотужніші лікувальні властивості гриба. Це підтверджується численними позитивними результатами експериментальних досліджень на тваринах і клінічними випробуваннями на хворих.

Корисні властивості грибів чага для здоров'я

Полезные свойства грибов чага


Область медичного застосування березового гриба дуже широка і має тривалі історичні корені. Про чагу згадував у своїх трактатах знаменитий перський лікар і філософ Авіценна. Відомо, що її дуже цінував київський князь Володимир Мономах, після того як з її допомогою позбувся раку губи. Відомості про лікування чагою можна зустріти в тих чи інших довідниках і народних лікарських порадниках 19 століття і більш ранніх джерелах. За потужні терапевтичні якості вона отримала безліч приємних прізвиськ: «дар божий», «гриб безсмертя», «цар рослин» і навіть «лісової алмаз».

Науково встановлено, що прийом чаги:

  • підвищує захисні реакції організму
  • активізує обмін речовин в мозковій тканині
  • покращує біоелектричну активність кори головного мозку
  • нормалізує артеріальний і венозний тиск
  • знижує рівень шкідливого холестерину і глюкози в крові
  • покращує відтік жовчі і роботу видільної системи
  • сприяє очищенню від шлаків і шкідливих речовин
  • уповільнює швидкість росту і знижує агресивність новоутворень
  • усуває запальні процеси в організмі
  • надає сили, додає енергію.

Чаї, відвари і настої гриба рекомендують від хвороб шлунково-кишкового тракту, для усунення диспепсичних явищ, від гастриту і запорів.

Chaga здавна використовувалася як симптоматичний засіб при пухлинах різної локалізації. Експериментально доведено, що вона затримує ріст деяких злоякісних утворень.

Настій чаги застосовується в отоларингології і стоматології, а також для лікування жіночих і чоловічих недуг. Вона зменшує побічні ефекти хіміотерапії й очищає організм від радіоактивних матеріалів.

Важливо відзначити, як будь-який суперпродукт, березова губка не токсична і практично не дає побічних ефектів, тому майже не має обмежень у використанні, за винятком дуже рідкісної індивідуальної непереносимості.

Профілактика раку і боротьба з ним 

Чага все частіше вивчається як потенційний протираковий засіб. У 1958 році вченими була виявлена ​​у березовій губці висока концентрація біологічно активних речовин, здатних негативно впливати на розвиток пухлинних клітин, сповільнюючи розвиток різних видів раку, особливо грудей, легенів, печінки і матки.

На початку 1960-х років радянськими вченими була проведена серія дослідів на лабораторних щурах з пересадженою клітинної культурою саркоми (пухлини нирки). У 31 з 44 тварин, яких лікували чагою, пухлини розсмокталися, в той час як в контрольній групі всі щури загинули протягом 28-40 днів. В середині 1990-х протиракові властивості березового гриба були підтверджені японськими дослідженнями.

Дійсно, трутовик скошений містить активні інгредієнти, відомі своєю дією на хворі клітини. Вражаючи березу, чага харчується такими речовинами, як бетулін і бетулінова кислота. Ці природні сполуки, що містяться в березовому соку, є цитотоксичними, тобто токсичними для ракових клітин.

Густий екстракт березового гриба; «Бефунгін» рекомендується сьогодні лікарями доказової медицини для хворих зі зниженою кислотністю шлунка і як загальнозміцнюючий засіб при пухлинних захворюваннях. Застосування даного препарату показує об'єктивне поліпшення самопочуття хворих на рак, сприяє меншому метастазуванню, навіть незважаючи на велику тривалість захворювання.

Відомо, що для лікування лейкемії використовуються синтетичні ліки, ідентичні за будовою террітерріну і аміноптерин, що володіють вітотоксичною дією. У Львівському медичному інституті на основі березового гриба був отриманий препарат, що містить птеріни. У дослідах на тваринах доведено, що він затримує утворення метастазів при злоякісних новоутвореннях.

Дослідження, проведені різними корейськими університетами на мишах, показує, як чага пригнічує ріст пухлини. Було встановлено, що на самій ранній стадії, гриб може зупинити формування пухлини і навіть викликати її деградацію.

В останні роки зусилля вчених в розробці лікарських засобів з губки ознаменувалися новими успіхами. Так, дослідження Польського інституту сільськогосподарської медицини, проведене in vitro, також довело протиракову дію чаги. У Польщі був отриманий препарат у вигляді екстракту чаги для внутрішньом'язового введення.

Дослідження, опубліковане в 2018 році в журналі «Етнофармакологія», показало, що екстракт чаги на спирту здатний викликати апоптоз ракових клітин легенів у всіх зразках.

Незважаючи на те, що клінічних досліджень, що підтверджують повне лікування від раку чагой, поки не достатньо, встановлено, що вона здатна принести полегшення хворому навіть на останній стадії, покращуючи кровотворення і виступаючи як знеболюючий та загальнозміцнюючий засіб.

Найголовніше те, що березовий гриб, завдяки своїм потужним антиоксидантним властивостям, є найкращим засобом для профілактики раку. Відомо, що в тих регіонах, де прийнято пити чагу просто як чай, випадки виникнення онкології в рази нижче, ніж у решти населення.

Користь для роботи шлунково-кишкового тракту 

Чага - це гриб, який благотворно впливає на травну систему. Завдяки клітковині і протизапальним властивостям настою, відвари та чаї з березового гриба покращують травлення, посилюють перистальтику кишечника. Він дуже ефективний при запорах, діє м'яко і впевнено, нормалізує стілець вже через тиждень після початку регулярного прийому.

Відомо, що чага здавна застосовувалася в народі для лікування раку шлунка, стравоходу, печінки та підшлункової залози . Історичні відомості і сучасні дослідження вчених все частіше підтверджують її позитивну дію у хворих з такими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, як гастрит, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, печінки і жовчовивідних шляхів.

Прийом трутовика зменшує запалення кишечника при виразковий коліт, сприяє виробленню жовчі, необхідної для переварювання їжі,  захищає печінку від окислення ліпідів. Нарешті, бета-глюкани стимулюють корисні бактерії в кишечнику, діючи як пребіотики. Дослідження, проведені різними корейськими університетами на щурах, показують високу гепатопротекторну активність екстракту чаги.

Зміцнення імунної системи 

Корисні властивості грибів чага

Чага, багата антиоксидантами, вітамінами і мінералами, ефективно зміцнює імунну систему. Це особливо стосується бета-глюканов, полісахаридів, які також містяться в інших лікарських грибах, таких як шиітаке (Lentinula Edodes). Ці довгі молекули цукру, як відомо, стимулюють імунну систему, сприяючи розвитку лейкоцитів (або лейкоцитів), включаючи Т-лімфоцити, природні клітини-кілери організму. Бета-глюкани в чазі також активують інтерлейкін-6 (IL-6), цитокіни, які сприяють виробленню антитіл для виявлення і нейтралізації патогенів.

В складі трутовика скошеного є вітаміни і мікроелементи, які зміцнюють імунну систему. Зокрема, він є відмінним джерелом вітаміну D (кальциферол), який стимулює захисні сили і модулює імунну відповідь, а також містить цинк, мідь і селен, що сприяють правильному функціонуванню імунітету.

Одне дослідження, проведене Національним університетом Чеджу в Південній Кореї, показує, що додавання губки в їжу значно покращує імунну систему і забезпечує кращу опірність хворобам.

Особливо важливі ці властивості чаги для хворих, які приймають ліки, що пригнічують імунітет, наприклад, при артриті. Чага допомагає підтримувати імунітет, не заважаючи роботі імунодепресантів.

Боротьба із запаленнями

Чага також є потужним природним протизапальним засобом. Вона особливо корисна при лікуванні пов'язаних із запаленням захворювань суглобів, таких як артрит і остеоартрит.

Ця дія в основному пов'язана з вмістом в ньому інтерлейкіну-6 (ІЛ-6). Крім зміцнення імунної системи, цей цитокін контролює і модулює запальну реакцію. Він також пригнічує експресію iNOS (синтази оксиду азоту) і COX-2 (циклооксигенази), тим самим знижуючи активність хімічних медіаторів запалення.

Вітаміни та мінерали, що містяться в чазі, також допомагають зменшити запалення. Наприклад, вітамін К допомагає знизити маркери запалення. З іншого боку, магній - союзник проти хронічного запалення.

Дослідження Університету Кен-Хі в Сеулі, проведене на щурах, показує протизапальні та антиноцицептивні (больова чутливість) властивості чаги.

Останні дослідження , що проводяться Державним науковим центром вірусології та біотехнології "Вектор" (Росія) встановили здатність препаратів з губки пригнічувати розвиток вірусів, включаючи імунодефіцит 1-го типу, простого герпесу 2-го типу, вірусу Західного Нілу, збудників грипу, а також ВІЛ та SARS-CoV-2.

Була встановлена ​​висока інгібуюча активність водного екстракту аптечної чаги щодо патогенного штаму коронавируса.

Учені пішли далі і перевірили дію екстракту на себе під час хвороби. Всі випробовувані відчули повне зникнення симптомів короновіруса через 5-7 днів. Таким чином, у людства з'явилася надія на дієві ліки проти ковіда.

Зниження рівня цукру в крові

Дослідження на лабораторних тваринах з ожирінням і діабетом 2 типу показали ефективність препаратів на основі чаги поліпшувати інсулінорезистентність і знижувати рівень цукру в крові.

Експериментальним шляхом встановлено, що настій внутрішньої частини гриба надає гіпоглікіміруючу дію. Максимальне зниження рівня глюкози в сироватці крові спостерігається через 1,5-3 години після прийому відвару і може досягати 15-30%.

На жаль, у зв'язку з відсутністю повноцінних клінічних досліджень, поки неясно, наскільки можна рекомендувати чагу для лікування діабету в людей.

Зниження рівня холестерину 

Восьмитижневе дослідження на щурах показало, що екстракт чаги здатний знижувати рівень ліпопротеїну низької щільності ( «поганого» холестерину), підвищуючи при цьому рівень «хорошого». Вчені пов'язують таку властивість трутовика з антиоксидантами, що містяться в складі гриба.

Підтримка здоров'я серця

Завдяки здатності березового гриба впливати на рівні холестерину і глюкози в крові, а також антиоксидантним властивостям можна говорити про те, що прийом препаратів на його основі знижує ризик серцево-судинних захворювань і робить благотворний вплив на роботу серця.

Підтримує здорову реакцію на стрес 

Гриб чага є відмінним адаптогеном, допомагаючи організму в стресових ситуаціях, пов'язаних зі складними психоемоційними або фізичними навантаженнями. Настої трутовика роблять благотворний вплив на центральну нервову систему, насичують тіло киснем, позбавляють організм від токсинів, підтримують роботу серця, покращують сон.

Допомагає в боротьбі з вільними радикалами 

Березовий гриб - це суперпродукт, в якому міститься найбільше антиоксидантів (25%). Завдяки потужним можливостям губки поглинати радикали кисню, вона очолює список продуктів з найсильнішими антиоксидантними властивостями за індексом ORAC.

В складі трутовика два найпотужніших антиоксидантних з'єднання: фермент супероксиддисмутаза і пігмент меланін. Вони й визначають ефективність гриба проти старіння організму.

Меланін, який відповідає за вугільний колір губки, являє собою макромолекулу, природним чином присутню в організмі людини. Відомо, що вона захищає нашу шкіру від ультрафіолетових променів і бере участь в боротьбі з вільними радикалами, зокрема, запобігаючи пошкодження ДНК клітин.

Фермент супероксиддисмутази - важливий компонент механізму видалення вільних радикалів, який уловлює оксиданти та допомагає боротися зі старінням організму. Такий же фермент міститься в китайському лікарському грибі рейши (Ganoderma lucidum).

Дослідження Сеульського національного університету, проведене на лініях клітин кератиноцитів людини, показує ефективність губки в захисті від окисного стресу і затримки старіння організму.

Користь для чоловічого здоров'я 

Позитивна дія препаратів чаги для чоловічого здоров'я визначається наявністю в її складі компонентів, що поліпшують гормональний фон, що стимулюють вироблення тестостерону, перешкоджають розвитку запальних процесів в передміхуровій залозі, підвищують витривалість при фізичних навантаженнях.

Цинк, який концентрується переважно в простаті, м'язах, печінці та підшлунковій залозі, безпосередньо впливає на їх роботу, сприяє росту м'язів і виробленню гормону росту. Мідь і молібден - допомагають підвищити пристрасть, підтримують потенцію, перешкоджають зниженню чоловічої сили з віком.

Користь для жінок 

Березовий гриб здавна вважався дуже корисним для жіночого організму. Народні травники рекомендують настої та відвари трутовика скошеного для лікування ендометріозу, міом і ерозій матки. Просочені екстрактом чаги тампони вставляють у піхву на ніч. Деякі старовинні рецепти говорять про успішне лікування чагой безпліддя.

Креми на основі чаги покращують регенерацію шкіри, зволожують епідерміс, захищають від агресивного впливу навколишнього середовища, допомагають зберегти красу і молодість шкіри.

Застосування в стоматології і отоларингології 

Настій чаги застосовується як допоміжний засіб при пухлинах гортані у вигляді інгаляцій по 5-6 хвилин щодня протягом 10 днів. При цьому поліпшується загальний стан хворих, усувається розлад ковтання, зменшується осиплість голосу.

Березовий гриб рекомендується до застосування в стоматологічній практиці для лікування пародонтозу (всередину і у вигляді примочок в ясенні кишені). Для цього суміш з 1 ч.л. ромашки і 1 ч.л. подрібненої чаги заварюють в 2 склянках окропу, дають настоятися дві години і проціджують. Використовують у вигляді полоскань і примочок.

Дуже добре екстракт чаги показав себе при загоєнні ясен після видалення зубів і тому подібних хірургічних втручань.

При захворюваннях шкіри

Корисні властивості грибів чага


Відомо про сприятливу дію препаратів чаги на шкіру. За рахунок нормалізації травлення і обмінних процесів, оздоровлення шлунково-кишкового тракту, печінки і виведення токсинів, поліпшується стан шкірних покривів: зникають висипання, акне, екземи, лущення. 

Є позитивні відгуки про лікування чагой псоріазу та алергічного дерматиту. Регулярний прийом березового гриба приводив до стійкого зникнення псоріатичних висипань вже до 3-го місяця лікування. Зовнішнє використання відвару чаги зменшує кількість папілом, кондилом, а також допомагає при куперозі.

Як використовувати чагу?

Традиційно з губки готують відвари, настої, чаї, витяжки. В аптеках і спеціалізованих магазинах трутовик скошений представлений у вигляді подрібненої сировини, екстракту, в капсулах і таблетках.

Необхідно мати на увазі, що протягом курсу лікування потрібно дотримуватися деяких обмежень в харчуванні: відмовитися або значно зменшити вживання м'ясної їжі, особливо жирної. Необхідно дотримуватися рослинно-молочної дієти. Виключаються консерви, гострі і солоні страви, алкоголь і паління. Допускається невелика кількість риби, яєць, хліба. Можна їсти каші на воді, кисло-молочні продукти, овочі та фрукти. При прийомі антибіотиків та інших лікарських препаратів необхідно проконсультуватися з лікарем.

Курс терапії становить до 3-5 місяців, з перервами від 1 тижня до 3 місяців. Деякі лікарі рекомендують лікування за такою схемою: 1 місяць - препарат березового гриба, місяць перерви, потім знову прийом чаги і так чергувати протягом півроку або року.

Огляд кращих препаратів чаги в Фітомаркет

Обзор препаратів

Препарат, виробник

Форма випуску

Характеристики препарату, спосіб прийому, переваги

Фіточай Organic Herbs Чага (Inonotus obliquus Pil.) 50г, Україна

фіточай

Представлений у вигляді подрібненої сировини. Заварювати 1 чайну ложку в склянці гарячої води, настоювати 30 хвилин, пити 1-2 рази на добу, за 30-40 хвилин до їжі.

Перевага: подрібнена сировина підходить також для приготування настою, який можна використовувати не тільки всередину, але й зовнішньо.  

Краплі Organic Herbs Чага (Inonotus obliquus Pil.) 50 мл, Україна

розчин

Містить водно-спиртовий екстракт плодового тіла гриба чага (Inonotus obliquus Pil.) - 60%. Приймати по 20-30 крапель в 1/2 склянки води) під час їжі 2 рази в день.

Перевага - простота та зручність прийому.

Гриби Чага, капсули 120 шт, Україна

гелеві капсули

Містить міцелій гриба чага - 200 мг, екстракт плодового тіла гриба чага (Inonotus obliquus) (екстракт 5: 1 еквівалентний 400 мг гриба чага) - 80 мг. Приймати по 1 капсулі 2-3 рази на день за 30 хв до їди.

Перевага: висока концетрація біологічно активних компонентів за рахунок вмісту не тільки екстракту (витяжки) тіла гриба, а й його міцелію.  

Набір Organic Herbs Чага (Inonotus obliquus Pil.) 2в1, Україна

фіточай та розчин

Набір, в складі якого водно-спиртовий екстракт і подрібнена сировина чаги.

Переваги: екстракт можна використовувати всередину, а з сировини готувати смачний та корисний фіточай, а також настій для внутрішнього та зовнішнього використання. Приймати згідно інструкції

Приготування напоїв з чаги

Приготовление напитков

Настій

Висушений березовий гриб необхідно розм'якшити. Для цього його заливають холодною водою на 4 години, потім натирають на терці або пропускають через м'ясорубку. В перемелений гриб додають теплу кип'ячену воду (50° С) в пропорції 1: 5. Настоюють 2 доби, віджимають і розводять водою, в якій замочувалася чага.

Приймати: 3-4 рази на добу за 30 хв до їди по 1 склянці. Настій зберігають у холодильнику до 4 днів. Курс лікування - 1 місяць, з перервою на 2 тижні.

Спиртова настоянка чаги

1/2 склянки сухого подрібненого гриба заливають 1 л горілки, настоювати в скляному посуді в темному місці 2 тижні. Приймають при онкології, захворюваннях суглобів і хребта. Дозування: по 1 дес. ложки 3 рази на день перед їдою, а також зовнішньо, натираючи хворі місця.

Масляна емульсія від раку (народний рецепт)

30 мл спиртової настоянки губки змішати з 40 мл нерафінованої соняшникової олії добре збовтати і випити залпом. Знімає больові стани при різних пухлинах. Курс лікування десять днів, з перервою на п'ять днів, після чого курс повторюють.

Приготування відварів 

Подрібніть чагу в кавомолці або візьміть готову мелену, заваріть водою в пропорції 1:10 (наприклад, на ½ чашки порошку потрібно 2 л води). Поставте суміш на вогонь (використовуйте емальовану каструлю) і варіть 8 годин на маленькому вогні. Отриманий відвар процідіть і пийте невеликими порціями.

Приготування чаю

Приготування чаю


Є кілька варіантів приготування чаю з трутовика скошеного.

1. На 1 ч.л. дрібного порошку березового гриба береться 1 чашка окропу. Дати настоятися 5 хвилин, процідити і можна пити як звичайний трав'яний чай. Допускається повторне використання сировини.

2. 4-5 дрібних шматочків губки (розміром приблизно в 1 см) залити 1 літром окропу, варити від 15 хв до 3 годин. Процідити й пити, тим довше вариться чага, тим яскравіше смак чаю і більше користі принесе напій.

3. Подрібнену чагу в пропорції 1: 5 заливають окропом, настоюють в термосі 2 години і п'ють по півсклянки за 30 хвилин до їди.
Поліпшити смак чаю з чаги можна додаванням меду, сушених ягід, а також трав і прянощів: кардамону, м'яти, чебрецю, кориці. Денна норма 200-400 мл, можна приймати в гарячому та холодному вигляді.

Протипоказання та можливі побічні эфекти 

Незважаючи на те, що чага практично не має протипоказань, через недостатність досліджень її не варто приймати таким категоріям:

❌ вагітним і годуючим жінкам, а також маленьким дітям

❌ при алергії на березу

❌ перед операцією або при порушеннях згортання крові

❌ людям з діабетом 1 типу або гіпоглікемією

❌ при прийомі антикоагулянтів, гіпоглікемічних засобів та імунодепресантів необхідно проконсультуватися з лікарем.

В високих дозах чага може сприяти розвитку каменів в нирках через вміст оксалатів. При тривалому використанні необхідні аналізи для контролю цього стану.

Рідкісні побічні ефекти проявляються алергічними висипаннями, закладенням носа, загальною слабкістю, подразненням шкіри на окремих ділянках, наприклад на пальцях рук, животі, щоках.   

Як вибрати якісну чагу та як зберігати

Трутовик скошений зовні можна сплутати з трутовиком хибним, який не володіє корисними властивостями. Для самостійного збору гриба необхідно мати певний досвід, тому краще придбати готовий продукт в аптеці або спеціалізованому магазині.

Якісний березовий гриб має чорний «обвуглений» верх і м'якоть в розломі насичено-рудого відтінку. Сировина має бути сухою, без запаху цвілі. Зберігати чагу слід в картонних коробках або паперових пакетах, оскільки  вона повинна «дихати». Висушена сировина здатна зберігати свої корисні властивості протягом двох років.

Часті питання про чагу:

Чи можна вирощувати чагу самому?

Можна. Це тривалий процес. Необхідно прищепити спори губки в розлом березового дерева і приблизно через 4 роки з'явиться наріст. При сприятливих умовах гриб може розвиватися протягом 10-20 років.

Чага для схуднення актуальна?

Тут спостерігається така тенденція. За рахунок нормалізації метаболічних процесів, поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту і інсулінорезистентності прийом чаги сприяє зниженню ваги при ожирінні. При нормальній вазі прийом чаги не робить значного ефекту схуднення.

Який смак має чага?

Чай з губки має приємний деревний смак і аромат, з нотками ванілі й горіхів, злегка нагадує китайський чай пуер.

Чага бадьорить?

Так, напій має тонізуючу дію, додає сили та енергію.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, задайте питання або напишіть відгук.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре