Народні засоби від закрепу: як вибрати найкращий натуральний засіб?

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Народні засоби від закрепу: як вибрати найкращий натуральний засіб?

Зміст:

➦ Що таке закреп?

➦ Основні причини та симптоми закрепу дорослих та дітей

➦ Як позбавитися від запору в домашніх умовах?

➦ Поради щодо харчування при закрепі

➦ Як запобігти розвитку хронічного закрепу

➦ Коли варто звернутися до лікаря?

Закреп є однією з найпоширеніших скарг, що погіршують якість життя людини. Сьогодні він зустрічається у більш ніж 20% жителів економічно розвинених країн, особливо часто у людей похилого віку. У цій статті розбираємо причини та шляхи розв'язання цієї проблеми. Які домашні засоби дійсно ефективні від запору та що потрібно зробити, щоб уникнути хронічного стану.


Що таке закреп?

Що таке запор?

Констипація або закреп (запор) — це утруднене або рідкісне проходження випорожнень, дуже тверда консистенція калових мас, а також відчуття, що пряма кишка не повністю випорожнена після дефекації (неповна евакуація).

Запор може бути гострим або хронічним. Гострий стан починається раптово і явно, хронічний - може виникати поступово та зберігатися протягом місяців і навіть років. Як правило, про закреп говорять, коли частота дефекацій становить менш як три рази на тиждень. Однак, це не догма. Деякі випорожнюються лише двічі на тиждень і почуваються абсолютно комфортно. І, навпаки, багато людей з нормальним числом випорожнень можуть страждати від незадовільної дефекації.

Попри думки, що випорожнення кишківника має бути швидким чи не щоденним, насправді сходити "по великому" частіше двох разів на тиждень зовсім не обов'язково, аби дефекація не була болючою. Нормальне спорожнення, незалежно від частоти, має бути м'яким, послідовним, проходити легко та без зусиль. Називати це запором можна у разі виникнення неприємного почуття тяжкості, спазмів у шлунку, здуття живота чи болю при випорожненні. Під час цих епізодів стілець буває твердим, сухим і важко евакуйованим.

Найчастіше закреп не становить небезпеки, але може суттєво впливати на якість життя та бути симптомом деяких захворювань.

Основні причини та симптоми закрепу у дорослих та дітей

Основні причини та симптоми запору у дорослих та дітей

Найчастіше закреп є результатом впливу трьох основних факторів:

➦ аліментарного

➦ механічного

➦ гіпо-/ дискінетичного

Причини аліментарного закрепу

Дієта з низьким вмістом клітковини, нестача води в раціоні та відсутність фізичної активності – головні винуватці аліментарного закрепу. Фрукти, овочі, крупи та інші продукти, що містять клітковину, є природними проносними для травного тракту. Люди, які не їдять достатньо цих продуктів, можуть страждати запорами. Дієта з низьким вмістом клітковини (не перетравлюваної частини їжі) може викликати утруднену дефекацію, оскільки клітковина затримує та збільшує об'єм води в стільці, полегшуючи його відходження.

При зневодненні організм починає затримувати воду в крові та в м'язах преса. Стілець, що містить менше води, стає сухим і важко прохідним.

Фізична активність допомагає викликати дефекацію, просуваючи екскременти вперед. За відсутності руху, що особливо помітно у лежачих хворих, виникає запор.

Причини механічного закрепу

Відбувається через порушення просування хімусу по кишківнику і може бути пов'язаний з органічною патологією, такими як непрохідність тонкої та товстої кишки, анальна непрохідність через пухлину, хворобу Крона, дивертикули, анатомічні аномалії тощо.

Причини гіпо-/дискінетичного закрепу

Захворювання ШКТ, внутрішніх органів, нервової та ендокринної систем призводять до зниження швидкості переміщення калових мас кишківником. Так, деякі патології можуть зменшувати або усунути сприйняття потреби у звільненні та, пов'язані з цим, м'язові скорочення.

Захворювання, які часто призводять до запорів:

► недостатня активність щитоподібної залози (гіпотиреоз)

► високий рівень кальцію в крові (гіперкальціємія)

► хвороба Паркінсона

► розсіяний склероз

► периферична нейропатія

► пошкодження спинного мозку.

Розлад дефекації (дисхезія) належить до нездатності кишківника генерувати достатню силу для виштовхування стільця з прямої кишки та/або труднощі з розслабленням м'язових волокон навколо прямої кишки та зовнішнього анального сфінктера під час дефекації. Навіть рідкий стілець може бути утруднений. Проблеми з випорожненням можуть бути викликані також сидром подразненого кишківника.

Інші причини

Переїзди, зміна життя, ігнорування позивів на дефекацію, дієти, психогенні чинники (тривога, депресія, стрес) і навіть відмова від куріння можуть викликати запор. У жінок на кишковий транзит впливають гормональні зміни під час циклів, вагітності та менопаузи.

Деякі ліки уповільнюють кишковий транзит і відбиваються як дефекації. До них відносяться звичайні проносні, якщо їх використовувати занадто довго, солі заліза, багато антигістамінних препаратів, трициклічні антидепресанти, деякі антигіпертензивні, противиразкові та седативні засоби.

Часто люди, стурбовані регулярністю свого транзиту, починають зловживати проносними та клізмами. Надмірне використання цих методів лікування може фактично блокувати нормальні скорочення кишківника та посилювати запор. Таким чином, замість усунення проблеми, вона погіршується.

Симптоми
Ознаками запору можуть вважатися такі явища:

 • відсутність дефекації понад 3 днів проти звичайного
 • твердий або болісний стілець
 • утруднення під час акту дефекації
 • непродуктивні позиви
 • уповільнення частоти евакуації випорожнень
 • неповне спорожнення кишківника
 • значне напруження при тривалому натужуванні
 • відділення калу великої щільності
 • «овечий кал» - тверді, як горіх, грудочки, вкрай важко просуваються по кишківнику
 • відчуття, що кишківник не повністю випорожнений
 • кровотеча при напруженні.

Вважається, що для встановлення діагнозу «запор» необхідно, щоб такі симптоми спостерігалися протягом трьох та більше місяців. При цьому достатньо, щоб вони відзначалися у чверті випадків дефекацій за вказаний проміжок часу.

Закреп може супроводжуватися супутніми синдромами, таким як біль у животі, гази, розлад шлунка, втрата апетиту, відчуття здуття живота, що супроводжується бурчанням.

Потенційні ускладнення закрепу

Попри неприємні відчуття, запор, як правило, нешкідливий. Однак труднощі з випорожненням кишківника можуть призвести до деяких ускладнень.

✓ Великі, тверді грудки здатні розтягнути задній прохід та викликати появу хворобливих анальних тріщин.

✓ Іноді важкопрохідний стілець призводить до випадання прямої кишки, коли невелика частина стінки кишківника виступає із заднього проходу і потребує фіксації назад усередині тіла.

✓ Інтенсивна та тривала дефекація через хронічну запору може спричинити геморой.

✓ У літніх та фізично неактивних людей, а також у лежачих хворих хронічні запори ризикують викликати кишкову непрохідність. Вона характеризується затвердінням калових мас у прямій кишці та в останньому відділі товстої кишки, що призводить до фекального затикання. Такий стан можуть супроводжувати судоми ректальний біль. Іноді навколо затикання виділяється слиз або рідкий стілець, що помилково передбачає наявність діареї (діарея переповнення).

Як позбавитися від запору в домашніх умовах?

Як позбутися запору в домашніх умовах?

Швидко усунути запор допоможуть натуральні домашні засоби, які покращують мікрофлору кишківника, перешкоджають затвердінню стільця пом'якшують його та сприятливо впливають на перистальтику.

Вода

Вживання достатньої кількості води може стати першим кроком до позбавлення від запорів. Коли людина зневоднюється, організм починає витягувати воду зі всього тіла, включаючи товсту кишку. Підтримка водного балансу за допомогою 6-8 склянок води на день може зробити стілець м'яким, більш частим і комфортним. Ви можете звернутися до лікаря, щоб дізнатися, скільки води щодня варто вживати саме вам. Слід зазначити, що, згідно з декількома дослідженнями, газована вода ефективніша для природного полегшення запорів, ніж звичайна.

Вправи

Коли справа доходить до домашніх засобів від запорів, більшість людей часто ігнорують важливість регулярних фізичних вправ. Відомо, що прогулянка або біг здатні стимулювати м'язи кишківника та товстої кишки, допомагаючи їжі швидше просуватися кишківником. Вправи допомагають збільшити перистальтику кишківника та покращити м'язову силу живота, які допомагають випорожненню кишківника.

Якщо запор супроводжується здуттям або спазмами, виконання фізичних вправ може бути утрудненим. У цьому випадку допоможе йога, яка сприяє природному розслабленню кишківника. Щоб сходити в туалет комфортно використовуйте рухи тулуба, що скручують (скручування сидячи та лежачи), які сприяють розм'якшенню калу в товстій кишці. Серед інших поз найбільш ефективними для стимуляції дефекації є "собака мордою вниз" і нахил стоячи вперед.

Пробіотики та пребіотики

Травлення, яке підтримується пробіотиками та пребіотиками, може зменшити запори. Пробіотики допомагають відновити корисні бактерії у травній системі та збалансувати її роботу. Дослідження показують, що прийом пробіотиків, особливо тих, що містять біфідобактерії, може збільшити кількість дефекацій на тиждень на 1,3. Однак необхідні більш масштабні дослідження, щоб закріпити ці результати та підтвердити, що такі методи лікування найкраще підходять для полегшення запорів.

Пробіотики містяться у таких продуктах, як квашена капуста, кефір, йогурт. Їх також можна приймати як дієтичні добавки до щоденного режиму для запобігання чи полегшення запорів.

Пребіотики - ще один спосіб відновити правильний бактеріальний баланс у травній системі та стимулювати здорову перистальтику кишківника. Огляд клінічних досліджень показав, що вони, дійсно, призводять до поліпшення консистенції випорожнень і кількості дефекацій.

Пробіотичний комплекс ОМ-Х від Dr. OHHIRA з 12 штамами молочнокислих бактерій №30

Пробіотичний комплекс ОМ-Х від Dr. OHHIRA містить 12 штамів молочнокислих бактерій. У складі пребіотичної складової ферментовані фрукти, овочі, гриби та морські водорості, що ростуть лише у натуральній природі Японії. Прийом ОМ-Х покращує метаболічні процеси, гармонізують роботу кишкивника, запускають основні процеси відновлення та зміцнення організму, сприяє зниженню ваги. Пробіотичний комплекс ОМ-Х від Dr. OHHIRA - ефективний спосіб відновити правильний бактеріальний баланс у травній системі та стимулювати здорову перистальтику кишківника.

Чорнослив, інжир та родзинки

Народна медицина рекомендує вживання цих сухофруктів як ефективний метод для підтримки регулярності випорожнень. Інжир і родзинки широко використовуються в аюрведичній практиці, коли мучать запори. Вважається, що напої з сушеної сливи діють швидше, тоді як вживання чорносливу в чистому вигляді призведе до потрібного результату не раніше ніж через 6-8 годин. Тому для ранкового очищення можна з'їсти на ніч жменю сухофруктів, а якщо потрібне очищення протягом дня, краще підійде настій або відвар.

Родзинки — це 100% нешкідливий і натуральний засіб, який допоможе миттєво позбутися запорів. Він містить винну кислоту, а також велику кількість клітковини. Жменя родзинок, з'їдена ввечері окремо або разом із йогуртом, гарантує відмінну дефекацію вранці.

Інжир - швидкодійний засіб для усунення запорів, особливо у дітей. Він багатий на клітковину, що допомагає травленню, а також містить живі мікроорганізми, що сприяють виробленню корисних бактерій в кишківник. Просте додавання двох інжирів до сніданку може стати відмінними ліками при утрудненій дефекації.

Народний рецепт ефективного проносного з інжиру: сухий інжир замочити з вечора. Вранці з'їсти натщесерце, а також випити воду, в якій він замочувався.

Крім клітковини, сухофрукти містять сорбіт, який, також має проносний ефект.

Трави, як народне проносне

Сенна (касія) — трава, яка протягом тисяч років використовується як природний швидкодійний проносний засіб. Листя, квіти та плоди цієї рослини надають стимулювальний вплив на травний тракт, сприяючи його скороченню. Сенна схвалена FDA (Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів Міністерства охорони здоров'я США) і доступна у вигляді таблеток або порошку. Вона також може допомогти при синдромі подразненого кишківника (СРК) та геморої.

Таблетки Сенналакс / Sennalax №500

Сенналакс - комплексний препарат унікального складу природного походження, що володіє м'якою проносною та сорбувальною дією та здатністю сприяти відновленню мікробіоценозу кишківника в умовах порушення моторно-евакуаторної функції. Застосування Сенналаксу допомагає отримати швидкий проносний ефект, досягти щоденної дефекації, створити умови для відновлення мікрофлори кишківника.

Псіліум (лушпиння насіння подорожника) 80 г

Пажитник насіння Шамбали 100 г

Лушпиння насіння подорожника та насіння пажитнику належать до категорії так званих народних поносних засобів з розряду об'ємних проносних, які ефективно позбавляють запорів завдяки своїй розчинній клітковині.

Подібно до насіння подорожника і пажитнику, морські водорості також можуть зменшувати запори, утримуючи воду в стільці.

Морські водорості Фукус 100г

Фукус - бура морська водорість, що виростає біля північних берегів нашого материка у виключно чистій воді. Ця дієтична добавка заповнює потреби організму в незамінних амінокислотах, вітамінах, поліненасичених жирних кислотах. У складі Фукуса 42 мікро та макроелемента, у тому числі йод, калій, кальцій, магній, цинк, сірка, кремній, фосфор, залізо, селен, барій та ін., широкий спектр вітамінів (А, В1, В2, В3, В12, С, D3, Е, К, F, H), а також клітковина, яка покращує функцію кишківника, покращуючи його здатність до дефекації.

Гриб Трутовик (Fomitopsis officinalis) краплі 100 мл

Трутовик є грибом з унікальними лікувальними властивостями, про наявність яких відомо ще з давніх-давен. Протягом багатьох століть гриб трутовик – це цар зілля лікарського спрямування. Дієтична добавка Гриб трутовик може бути рекомендований для загального зміцнення організму. Сприяє нормалізації обміну речовин, відновленню функцій печінки та жовчовивідних шляхів, має детоксикаційні та м'які проносні властивості.

Рицинова олія

Рицинова олія (касторка) - ще один народний засіб, що належать до категорії натуральних проносних. Його одержують із рицини та приймають перорально для стимуляції дефекації. Ця давня олія не тільки змащує кишківник, але й змушує його скорочуватися, дозволяючи швидко позбутися запору без клізми. Приймати касторку потрібно одну-дві чайних ложки натще. Вона стимулює перистальтику шляхом скорочення м'язів кишківника.

Кава

Добре допомагає від запору натуральна кава. Вона стимулює перистальтику шляхом скорочення м'язів кишківника. Слід мати на увазі, що з іншого боку, кава може викликати зневоднення, тому обов'язково пийте багато води при вживанні напоїв з кофеїном.

Молоко та топлене масло

Один з популярних домашніх засобів від закрепу в Індії. Одна або дві чайні ложки топленого масла з чашкою теплого молока перед сном - ефективний природний спосіб позбутися запорів. Аюрведа вважає, що таким чином можна забезпечити необхідну кількість мастила для м'язів кишківника та полегшити проходження випорожнень. Проте, слід пам'ятати, що з людей з непереносимістю лактози молоко може викликати порушення травлення.

Бабусині рецепти від запорів

1. Замочити кілька чорносливів у склянці гарячої води. Вранці з'їсти розм'якшені фрукти і випити воду, де вони замочувалися.

2. Відвар сенни, суха трава, а також чай із листя рослини – дуже ефективні засоби, що діють протягом кількох годин після вживання.

3. Столову ложку насіння льону залити склянкою окропу, настояти 30 хв і приймати по склянки перед їдою.

4. По 1 столовій ложці насіння кмину та кропу залити 1 склянкою окропу, дати настоятися. Приймати протягом дня по ½ склянки перед їдою. Такий настій можна давати навіть немовлятам по 1 ст. ложці перед годуванням (за відсутності алергії).

5. Столову ложку будь-якої олії випити вранці натщесерце, запити водою, підкисленою лимонним соком.

Поради щодо харчування запорах

Перемогти запор допоможе правильне харчування. У раціоні повинні бути овочі та фрукти, крупи та висівки. Приймати їжу потрібно регулярно, невеликими порціями та не забувати про питний режим.

Вибір дієти сильно впливає на запор. Вживання достатньої кількості клітковини може сприяти здоровій травній системі, а також зниженню ваги. 

Клітковина може бути розчинною та нерозчинною. Розчинна забезпечує щільність випорожнень, у той час, як нерозчинні волокна впливають на швидкість його просування по товстій кишці. Продукти, багаті на розчинну клітковину це овес, яблука, ячмінь, журавлина, буряк, подорожник, чорна смородина, білокачанна капуста, насіння льону.

Нерозчинна клітковина у значних кількостях присутня у висівках, цілісних зернах, горіхах, цикорії, бобових, цибулі. Продукти з клітковиною, що використовуються в щоденному меню, допоможуть позбавити від твердого стільця. Добавки з клітковиною випускаються у формі капсул або порошку, які можна додавати у воду та приймати за призначенням.

Як запобігти розвитку хронічного закрепу

Як попередити розвиток хронічної запору

Запор можна вилікувати медикаментозно, але зміна способу життя часто має більше значення.

Для лікування та профілактики запорів рекомендуються наступні методи:

➤ збільшити щоденне споживання клітковини до 25 г, якщо ви жінка, і 38 г, якщо ви чоловік

➤ установити чіткий режим живлення (3-4 рази на день)

➤ зменшити споживання оброблених харчових продуктів

➤ випивати не менше 8 склянок рідини щодня, віддаючи перевагу воді

➤ вживати сливовий сік, компот із чорносливу або інжир, щоб пом'якшити кал (повільно збільшуйте кількість, щоб знизити ризик метеоризму)

➤ робити фізичні вправи, щоб стимулювати проходження відходів по кишківнику (їзда на велосипеді, плавання, піші прогулянки, йога)

➤ не допускати пізнього підйому та довгого лежання в ліжку

➤ планувати походи в туалет у певний час (наприклад, намагайтеся спорожнюватися щодня вранці, після сніданку)

➤ ходити в туалет тоді, коли відчуєте необхідність

➤  перш ніж приймати якісь ліки, переконайтеся, що вони не викличуть закреп.

Медикаментозні засоби від запору можна застосовувати лише за призначенням лікаря та у разі, коли зміни в дієті та способі життя виявляються неефективними. Проте користуватися ними слід недовго й у помірних кількостях.

Існує кілька класів проносних, які мають різну дію, а саме:

✦ збільшують обсяг випорожнень, стимулюють дефекацію;

✦ покривають фекалії мастилом, що перешкоджає всмоктуванню води з кишківника;

✦ є дратівливими або стимулювальними засобами, що викликають скорочення слизової оболонки кишківника,  сприяючи відходженню випорожнень (супозиторії);

✦ утримують воду в товстій кишці, щоб полегшити проходження фекалій через кишківник.

Клізми використовуються для збільшення кількості води в стільці та її розм'якшення, що викликає швидке спорожнення. Цей метод корисний у разі неможливості або болючості інтенсивних та тривалих зусиль щодо дефекації, наприклад, якщо є анальні тріщини або випадання прямої кишки.

Коли варто звернутися до лікаря?

Більшість людей іноді відчувають труднощі з дефекацією та успішно лікують її вдома. Проте хронічний запор може викликати симптоми, що порушують життя, і потребують більш пильної уваги лікаря. Для початку можна спробувати домашні засоби протягом одного-двох тижнів. Якщо проблема не зникає, варто звернутися до лікаря.

Консультація лікаря необхідна терміново, якщо на додачу до запору є такі симптоми:

 • постійний біль у животі, нудота чи блювання
 • непрохідність газів та значне здуття живота
 • висока температура або озноб
 • випорожнення супроводжуються рясним виділенням слизу
 • епізод запору незвичайний, виникає несподівано і триває понад 48–72 години
 • запор та діарея чергуються між собою
 • запор супроводжується кров'ю в стільці
 • запор почався одночасно з новим лікуванням
 • нез'ясовна втрата ваги

Медичний огляд виявить наявність твердого випорожнення в кишківнику або патологічних утворень у шлунку. Залежно від проблеми лікар може призначити медикаментозне лікування або додаткову діагностику, наприклад, ректороманоскопію чи колоноскопію.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте чи напишіть відгук.

Відповідаємо на запитання у коментарях

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре