Спазми в животі: можливі причини та методи усунення

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Спазми в животі: можливі причини та методи усунення

Зміст:

➦ Що таке спазми в животі?

➦ Симптоми спазмів у животі

➦ Основні причини спазмів у животі

➦ Загальні поради щодо полегшення спазмів у животі

➦ Коли слід звернутися до лікаря

Сильні ріжучі болі в животі, які раптово з'являються в самий невдалий момент, обмежують нашу повсякденну діяльність. Ми називаємо їх спазмами. Робота, заняття спортом, зустрічі із друзями ускладнюються. Чому виникають болючі спазми і як їх позбутися - читаємо в цій статті Фітоблога.


Що таке спазми у животі?

Що таке спазми в животі?

Спазми в животі виникають, коли м'язи органів травлення ритмічно скорочуються і викликають біль. М'язовий спазм може виникнути у будь-якій частині черевної порожнини, буває інтенсивним, раптовим та хвилеподібним. Іноді спазми настільки сильні, що важко ходити чи стояти.

Ті, що виникають у верхній частині живота, вказують на проблеми зі шлунком, ті, що внизу, – викликані занадто сильним скороченням гладком'язової мускулатури кишківника та відомі як кишкові кольки.

Причини виникнення спазмів

Походження спазмів у животі нервово-вегетативне. Дистонії подібного роду виявляються, коли виникає конфлікт між пара- та альфа-симпатичною системою. Внаслідок низки причин порушується баланс вегетативної нервової системи, що регулює фізіологічні процеси. Під час спазму м'язи у животі переходять у тетанію, скорочуються мимоволі.

Причинами хворобливих спазмів у животі, зокрема, можуть бути:

  • Розлади травлення, що порушують транзит (інфекційні чи бактеріальні захворювання, харчові отруєння, гастроентерит тощо).
  • Запор, цистит або діарея.
  • Гастроезофагеальний рефлюкс.
  • Синдром подразненнного кишківника (СПК).
  • Харчова алергія або непереносимість.
  • Менструація.
  • Занадто великий об'єм їжі.
  • Підвищений психічний стрес, занепокоєння та напруга.

Спазми можуть локалізуватися в різних рівнях черевної порожнини. Спазми у верхній частині живота іноді вказують на запалення шлунка, наявність шлункової кислоти або утворення газів у шлунку. Продукти або напої, які погано переносяться, також здатні спричинити здуття та спазм у животі.

Спазми у нижній частині живота можуть бути викликані інфекцією сечового міхура або кишковими проблемами. У тяжких випадках виникають через так звану кишкову непрохідність.

Біль у середині черевної порожнини може бути пов'язаний із запором, шлунковим грипом, дивертикулітом (запаленням невеликих гриж у слизовій оболонці товстої кишки) або апендицитом.

Фактори ризику

Спровокувати спазм живота здатні такі фактори:

➤ вживання холодної їжі або напоїв

➤ вживання їжі, що викликає метеоризм

➤ зловживання стимуляторами, такими як алкоголь, чай, кава

➤ прийом сечогінних та проносних препаратів

➤ аерофагія (підвищене заковтування повітря під час їди)

➤ стреси.

Схоплює живіт при менструації та вагітності. Cпазми, що віддають у поперек, бувають при гінекологічних патологіях та сечокам'яній хворобі. Судоми в животі під час або після занять спортом пов'язані з потребою організму в енергії. Проста необхідність дефекації або сам процес дефекації також здатний викликати спазми в животі. У цьому випадку біль охоплює район пупка або надлобкову область.

Зрештою, спастичний біль у животі може бути індикатором основного захворювання. Постійні болі в животі та спазми можуть вказувати на такі хронічні захворювання, як хвороба Крона, виразковий коліт, целіакія, діабет, камені в нирках та жовчному міхурі, харчова непереносимість або алергія і навіть ракові пухлини. 

Симптоми спазмів у животі

Спазми в животі відчуваються як хворобливе скорочення м'язів черевної порожнини. Тривалість та інтенсивність стану можуть змінюватись. Спастичні болі виникають раптово, можуть різко посилюватися і змусити людину зігнутися навпіл.

Типові симптоми

Симптоми спазмів живота можуть мати гострий, хронічний, разовий або повторюваний характер і виявляються як:

✓ черевні судоми

✓ колючий біль

✓ пульсуючі спазми

✓ приступоподібний біль у певній або дифузній ділянці

✓ спастичний біль.

Іноді звичайний біль у животі може бути ознакою серйозного пошкодження, яке слід швидко виявити та лікувати. При сумнівах слід проконсультуватися з лікарем.

Додаткові симптоми

Залежно від причини, спазми в черевній порожнині можуть супроводжуватися здуттям, печінням, газоутворенням, запором, діареєю, нудотою або блюванням, а також підвищеною температурою та втомою. Може виникати іррадіюючий біль у спину, поперек або грудну клітину, з виділенням газів, твердим та/або здутим животом, чутливим до дотику. Основні стани можуть бути гострими чи хронічними. В останньому випадку симптоми зберігаються, продовжуються або повторюються.

Основні причини спазмів у животі

Симптоми спазмів у животі

Насправді біль та спазм у животі можуть бути викликані порушенням роботи будь-яких органів черевної порожнини. Розглянемо найпоширеніші.

Синдром подразненного кишківника

СПК або функціональна колонопатія - захворювання, що виникає внаслідок психічного або фізичного стресу. Шлунок стискається та викликає посилення спазмів у животі. Оскільки кишківник покритий густою мережею нервів, він дуже чуйно реагує на ці зміни больовим синдромом.

Симптоми та методи полегшення

Основні симптоми: метеоризм, запор, рідше — нудота, відрижка повітрям, почуття тяжкості у шлунку. Сильний спазм у животі виникає навколо пупка або в нижній частині черевної порожнини після їди і, як правило, проходить після відходження газів або дефекації.

Для полегшення стану фахівці рекомендують дробовий прийом їжі, виключення продуктів, що викликають здуття та штучних підсолоджувачів, оптимальну кількість клітковини в раціоні, а також зниження стресу, розслаблюючі практики, помірну фізичну активність.

Спробувати зняти спазм при СПК можна медикаментозними методами. Зазвичай застосовують гастроентеропротектори, спазмолітики (наприклад, ношпа або дротаверин), засоби, що нормалізують перистальтику, проносні з лактулозою при запорах, пробіотичні препарати, антидепресанти.

Гастроезофагеальний рефлюкс

Кислотний рефлюкс - розлад травлення, при якому кислий вміст шлунка потрапляє назад в стравохід. Причинами є патології антирефлюксної системи, хронічний гастрит, виразка шлунка та інші захворювання. Приступи провокуються порушеннями харчування та способу життя.

Симптоми та методи полегшення

Печія та болі в шлунку є найчастішим проявом кислотного рефлюксу. Однак можуть бути й інші симптоми, такі як утруднення ковтання, відрижка, неприємний присмак у роті.

Зміни звичок щодо дієти та способу життя в більшості випадків достатньо, щоб зменшити або усунути прояви симптомів ГЕРХ. Серед них: дрібно харчуватися, уникати гострої, жирної та кислої їжі, не займатися спортом відразу після їди, вечеряти за 3 години до сну, спати на спині в положенні напівсидячі, обмежити вживання алкоголю, тютюну, кави та чаю.

Для полегшення печії допоможе розчин соди, молоко, картопля. Серед лікарських засобів: Ренні, Маалокс, Фосфалюгель, Гевіскон.

Кишкова інфекція 

Основними причинами кишкової інфекції є бактерії, віруси, паразити та грибки. Зараження може виникнути через харчові продукти або воду. Рідше зустрічаються шлунково-кишкові інфекції, спричинені хімічними токсинами рослин, грибів, морепродуктів, металів та ліками.

Симптоми та методи полегшення

Діарея, нудота, блювання, сильні спазми та біль у животі, іноді температура, загальне нездужання та втрата апетиту - поширені симптоми.

Вірусний гастроентерит лікується самостійно. Важливо пити багато рідини, щоб не допустити зневоднення. Напад діареї знімається протидіарейними засобами. При бактеріальному походженні кишкової інфекції призначають лікування антибіотиками. Паразитарну інфекцію лікують протипаразитарними препаратами. Крім цього, призначають ентеросорбенти, жарознижувальні, пробіотики та дієту.

Харчова непереносимість

Непереносимість харчових продуктів – це реакція організму на певну їжу, що супроводжується симптомами розладу травлення. Травна система не може належним чином розщепити їду внаслідок дефіциту ферментів, чутливості до харчових добавок або реакції на природні хімічні речовини, що містяться в харчових продуктах. Класичними прикладами такої реакції організму є непереносимість глютену або лактози.

Симптоми та методи полегшення

Харчова непереносимість зазвичай супроводжується болем і спазмами в шлунку, здуттям живота, метеоризмом, діареєю, СПК, висипом, головним болем, появою виразок у роті.

Лікування харчової непереносимості включає відмову від вживання тригерних продуктів або скорочення їх споживання. Наприклад, можна замінити звичайне коров'яче молоко безлактозним або рослинним, харчуватися продуктами без глютену.

Прибрати або зменшити симптоми харчової непереносимості можна доповненням раціону спеціальними ферментами для травлення глютену, лактози, фенолу та казеїну.

Загальні поради щодо полегшення спазмів у животі

Загальні поради щодо полегшення спазмів у животі

Іноді навіть прості домашні засоби здатні без таблеток прибрати спазми. Фахівці радять такі методи.

Дієта та харчування

З урахуванням того, що спазми в животі, як правило, безпосередньо пов'язані з поганим травленням, дієта та здорове харчування є ключовими способами їхнього полегшення.

Віддавайте перевагу збалансованому меню. Уникайте вживання важкої, жирної їди, рясних застіль. Якщо ви помітили, що якийсь тип їжи дуже стимулює ваш шлунок або кишківник, варто обмежити його вживання.

Пийте багато води, щоб полегшити кишковий транзит. При метеоризмі, який найчастіше є головним винуватцем спазмів, слід пити звичайну воду чи трав'яний чай. Такі трави, як фенхель, ромашка, імбир або аніс, мають заспокійливу дію на травний тракт, особливо на кишківник.

Поліпшити травлення та відновити мікрофлору після кишкової інфекції допоможе включення до раціону пребіотичних комплексів, таких, як, наприклад, японські ферментовані рослинні препарати ОМ-Х від Dr. OHHIRA.

За допомогою комплексів преметабіотиків ОМ-Х® від Dr.OHHIRA®, що діють синергійно, пропонується тримісячна програма відновлення кишківника:

В перший місяць насичуємо мікробіом будівельним матеріалом рослинного преметабіотика 5-річної ферментації ОМ-Х® від Dr.OHHIRA®.

Рослинний преметабіотик 5-річної ферментації ОМ-Х® від Dr.OHHIRA® 30 саше

Комплекс OM-X® від Dr.OHHIRА - рослинний преметабіотик, що виробляється протягом 5 (3+2) років шляхом натуральної трирічної ферментації плюс додаткової дворічної витримки. 

Всередині кожного пакету однорідна маса густої суміші, яка складається:

✦з пребіотиків – галакто-олігосахаридів, фрукто-олігосахаридів та олігосахаридів ферментованої клітковини 14-ті екологічно чистих рослин, що ростуть у натуральній природі Японії,

✦ та метабіотиків – понад 550 ферментованих метаболітів (12 штамів живих молочнокислих бактерій). 

Три роки суміш постійно перемішується до перетворення на густу однорідну масу і ще два роки витримується. Тривалий процес виробництва проходить за природної температури, під класичну музику, що підвищує життєдіяльність живих мікроорганізмів.

Прийом рослинного преметабіотика OM-X® від Dr.OHHIRА 5-ти річної ферментації зміцнює та відновлює баланс мікробіому кишківника,  покращує роботу ШКТ, підвищує засвоюваність поживних речовин, скорочує випадки захворюваності шлунка, інфекцій ротової порожнини та печії, сприяє нормалізації артеріального тиску і т.п.

На другий місяць заселяємо мікрофлору пробіотиком та надаємо їй харчування преметабіотиком Deluxe.

Преметабіотик Deluxe 5-річної ферментації ОМ-Х® від Dr.OHHIRA® 30 капсул

Преметабіотик Deluxe 5-річної ферментації ОМ-Х® від Dr.OHHIRA® – ідеальна добавка ферментованої їжі, яка поєднує три підходи:

- пробіотики, які доставляють живі пробіотичні штами в кишківник;

- пребіотики, що культивують співіснуючі бактерії в кишківнику;

- біогенні, що виробляються пробіотичними штамами.

Композиції, отримані з овочів, фруктів, морських водоростей та грибів, стають їжею для дружніх бактерій у кишківнику та підтримують їх зростання.

12 штамів препарату включають молочнокислі бактерії, біфідобактерії та коки. Це пробіотики, які беруть участь у п'ятирічному процесі ферментації. Такий продукт містить у 10 разів більше КОЕ пробіотичних штамів, ніж трирічний варіант, що обіцяє найкращий ефект.

Крім того, побічні продукти, що утворюються у процесі виробництва пробіотиків OM-X® Dr. Ohhira®, такі як амінокислоти, пептиди, вітаміни, мінерали, органічні кислоти, харчові волокна, олігосахариди та поліфеноли, сприяють додатковому цілющему впливу на організм.

Протягом третього місяця підтримуємо та закріплюємо ефект, знов використовуючи рослинний преметабіотик 5-річної ферментації ОМ-Х® від Dr.OHHIRA®.

растительный преметабиотик dr ohhira

Фізична активність та розслаблення

Неправильний спосіб життя, відсутність спорту погіршують функціонування травної системи. Фізичні вправи позитивно впливають на процес травлення і є непоганим способом для зняття стресу. Встановлено, що фізична активність може знижувати біль та прояви передменструального синдрому.

Уникайте хвилювань, оскільки вони здатні викликати проблеми зі шлунком. Полегшити гострі судоми допоможе розслаблення за допомогою теплого душу, йоги, техніки дихання, медитації.

При спазмах можна зробити легкий розслаблюючий масаж області живота з використанням корисної олії. Така процедура особливо ефективна при запорах та здутті живота. Виберіть мигдальну або оливкову олію, до якої можна додати, наприклад, 1-2 краплі ефірної олії фенхелю, анісу або лаванди. Масажуйте живіт круговими рухами за годинниковою стрілкою з легким натисканням.

Використання тепла

Тепло сприяє розслабленню, а також допомагає заспокоїти спазми в животі. Тепла ванна або душ, грілка, гаряча подушка з вишневими кісточками або пшоном, прикладена до ураженої ділянки, — це рішення, які допоможуть заспокоїти біль. Слідкуйте за тим, щоб грілка не була занадто гарячою і не чинила сильного тиску на болісну область.

Техніки дихання та розслаблення

Техніки дихання давно зарекомендували себе, як ефективний метод для зняття стресу та розслаблення.

Рівне дихання

Сядьте у зручну позу, тримайте спину прямо. Почніть вдихати, рахуючи до чотирьох, потім зробіть коротку паузу. Після цього видихайте, також рахуючи до чотирьох. Весь час дихайте через ніс. Можна ускладнити практику, рахуючи до шести чи восьми. Слідкуйте, щоб усі три складові (вдих, пауза, видих) були однією довжиною.

Дихання з прогресивною релаксацією

Сядьте у зручне крісло або приляжте, заплющите очі, спокійно та глибоко дихайте. Почніть по черзі напружувати та розслабляти різні групи м'язів: кистей та передпліч, плечей, обличчя, шиї, грудей та діафрагми, спини та живота, стегон, гомілок, ступнів. Напружуйте кожну зону протягом 5-10 секунд, розслабляйте - 15-20 секунд. Техніка допомагає відчути різницю між цими двома станами, а при належному тренуванні розслабляти потрібні м'язи, в яких відчувається затиснення.

Коли слід звернутися до лікаря

Якщо спазми в животі постійні або часто повторюються варто проконсультуватися з лікарем. З огляду на те, що вони можуть бути симптомом серйозних захворювань, ігнорування проблеми може мати серйозні наслідки для здоров'я.

Екстрена медична консультація необхідна, якщо у вас спостерігається одна або декілька наступних ознак:

загальний стан погіршується;

✘ наростаючий біль стає нестерпним;

✘ біль та спазми зберігаються протягом декількох днів;

✘ різкі болі під час сечовипускання;

✘ спазм супроводжується болем у грудях, шиї або плечах;

✘ спазм супроводжують нудота, непритомність, висока температура;

✘ у блюванні або стільці присутня кров;

✘ живіт твердий, напружений і чутливий на дотик.

За допомогою діагностичних маніпуляцій лікар зможе визначити справжню причину спазмів і призначити адекватне лікування.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Відповідаємо на запитання у коментарях

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре