Як підняти тестостерон у домашніх умовах: міфи та реальність

Замовити вітаміни

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Як підняти тестостерон у домашніх умовах: міфи та реальність

➦Що таке тестостерон і навіщо його підіймати

➦Яка норма тестостерону у чоловіків по віку

➦Причини зниження рівня тестостерону

➦Як природним чином підвищити рівень тестостерону

➦Бустери тестостерону допоможуть?

➦Поширені міфи та помилки


Що таке тестостерон і навіщо його підіймати

чоловік задумався

Тестостерон – стероїдний гормон із групи андрогенів, що відповідають за формування чоловічих якостей організму. Андрогени – це чоловічі стероїдні статеві гормони, які утворюються в сім'яниках (статеві залози чоловіка) та корі надниркових залоз. У жінок вони синтезуються яєчниками.

Тестостерон синтезується в сім’яниках клітинами Лейдіга з холестерину, присутнього в організмі. Це один з ключових гормонів, що відіграють важливу роль у розвитку та функціонуванні чоловічої репродуктивної системи. Накопичення тестостерону спостерігається у передміхуровій залозі, насіннєвих канальцях, в гіпоталамусі.

Тестостерон починає синтезуватися в організмі хлопчиків у підлітковий період приблизно у віці 11-12 років. Це призводить до формування у них вторинних статевих ознак: зміна голосу, анаболічні ефекти (стрибки росту в період статевого дозрівання), оволосіння обличчя та тіла за чоловічим типом, формування кістково-м’язових тканин.

Біологічна роль тестостерону

У чоловіків тестостерон відповідає за розвиток статевих органів, формування вторинних статевих ознак, сперматогенез, ерекцію, сексуальну поведінку та лібідо. Загалом андрогенні гормони впливають на функції практично всіх систем організму – сечовидільну, серцево-судинну, центральну нервову систему. Тестостерон посилює проліферацію клітин, стимулює ріст скелетних м’язів та кісток, посилює еритропоез (утворення клітин крові).

Тестостерон існує в різних формах. Екзогенний тестостерон потрапляє в організм з гормональними лікарськими препаратами або зі спеціальним харчуванням. Ендогенний — синтезується організмом і перебуває у вільному і зв'язаному вигляді.

Після синтезу в яєчках тестостерон вивільняється в кров. Тестостерон нерозчинний, тому циркулює в неактивній формі разом з β-глобуліном і не може впливати на рецептори клітин. Але така зв’язана форма цього гормону регулює його використання тканинами та зменшує швидкість дезактивації у печінці та нирках.

Вільний тестостерон — чистий, активний гормон, що взаємодіє з клітинами організму, становить всього 1-4%. Це фізіологічно обґрунтовано, враховуючи, що чоловічий гормон має високу андрогенну активність.

У чоловіків за добу утворюється близько 10 мг, у жінок — 0,4 мг речовини.

Основні функції тестостерону:

 • відіграє важливу роль у формуванні вторинних статевих ознак;
 • необхідний для повноцінного розвитку чоловічої репродуктивної системи: розвиток статевих органів та сперматогенез;
 • сприяє росту та зміцненню кісток та м’язової маси;
 • регулює сексуальну поведінку та лібідо;
 • бере участь в процесі фосфорного та азотистого обміну;
 • впливає на психомоторні реакції та когнітивні функції.

Тримати тестостерон чоловікам на належному рівні важливо для:

 • формування та збільшення м’язів та поліпшення фізичної форми;
 • покращення міцності кісток та запобігання розвитку остеопорозу;
 • покращення сексуальних функцій та підвищення лібідо;
 • підтримки гарного настрою та життєвої енергії;
 • підвищення когнітивних функцій – пам’яті та концентрації;
 • загального фізичного та ментального здоров’я.

Вплив тестостерону на фізичне та психологічне здоров’я

Тестостерон впливає на загальний фізичний та психологічний стан чоловіка, тому важливо слідкувати за його рівнем у крові.

Як ми вже зазначали, у звичайній формі тестостерон зв’язаний з білком, що має назву SHBG (англ. Sex hormone-binding globulin), тобто глобулін, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ). Якщо рівень цього білка у крові високий, отже, вільного, активного тестостерону не вистачає.

Щоб визначити рівень вільного тестостерону, необхідно здати аналіз на загальний тестостерон та ГЗСГ, за допомогою формули розрахувати індекс вільного тестостерону: загальний тестостерон/ ГЗСГ x 100.

У нормі індекс вільного тестостерону у чоловіків після 19 років має бути в межах 15.0-50.0 пг/мл (пікограм на мілілітр).

Низьким рівнем тестостерону вважається показник >350 нг/дл або >12 нмоль/л.

Підвищений рівень ГЗСГ сигналізує про дефіцит вільного тестостерону і може свідчити про гіпогонадизм – синдром, що виникає при гіпофункції статевих залоз. Патологія може бути вродженою або набутою, і як правило, супроводжується захворюваннями серцево-судинної системи та патологією кісток.

Гіпогонадизм порушує метаболізм ліпідів і протеїнів, що провокує схуднення аж до виснаження або навпаки - ожиріння.

Щоб уникнути гіпогонадизму, фахівці рекомендують перевіряти тестостерон двічі на рік.

Симптоми низького тестостерону

Дефіцит гормону у кожної людини може проявлятися по-різному, але найчастіше спостерігаються такі ознаки зниження тестостерону:

 • порушення ерекції;
 • зменшення об’єму і якості сперми;
 • аноргазмія (відсутність оргазму);
 • зменшення розмірів яєчок і передміхурової залози;
 • зниження сексуального потягу;
 • безпліддя;
 • підвищена стомлюваність, порушення концентрації уваги;
 • перепади настрою, депресія;
 • рідке волосся на тілі;
 • припливи;
 • зменшення м'язової маси;
 • остеопороз;
 • порушення сну;
 • зменшення загальної енергії.

Яка норма тестостерону у чоловіків по віку

Кількість статевого гормону починає збільшуватися у підлітковому віці та досягає піка між 13-14 та 20-25 роками. Чоловічий тип статури у підлітків формується до 18 років. До 30 років рівень тестостерону зберігається на рівні вище середнього, а після 30-35 років починає поступово знижуватися. Це природний процес, тож перейматися цим не варто. Але і відпускати все на самоплив теж не варіант.

Рівень тестостерону може коливатися і залежно від часу доби. Найвищі показники фіксуються з 4 до 8 ранку, а найнижчі – о 16-20 годині вечора.

Норма загального тестостерону у чоловіків залежно від віку

Вік

Середні значення, нмоль/л

1-7 років

0,1-0,81

8-13 років

0,42-2,37

14-18 років

0,98-38,5

18-21рік

5,76-30,43

21-50 років

5,72-26,14

50 + років

6,68-25,7

Норма гормону в крові значно коливається лише до 18-річного віку. У 35-40 років відмічається плавне зниження тестостерону – приблизно на 1-2% на рік. Рівень тестостерону падає після 50 років, що обумовлено природними віковими змінами.

Показники тестостерону відносні і можуть відрізнятися у кожного чоловіка (бо всі чоловіки різні), головне – не перетинати нижню межу.

Норма вільного тестостерону

Вік

Показник, пг/мл

13 – 18 років

1,4 – 48,2

19 – 55 років

15,00 – 50

55+ років

0,70 – 21,45

Причини зниження рівня тестостерону

причини зниження тестостерону

Зниження рівня тестостерону у чоловіків – це поширена проблема, яка може мати серйозні наслідки для здоров'я та якості життя.

Факторами, що впливають на зниження тестостерону є:

 • неправильне, незбалансоване харчування та вегетаріанство;
 • малорухливий спосіб життя, відсутність фізичних навантажень;
 • недостатній або неякісний сон;
 • зайва вага;
 • надмірні фізичні навантаження (професійний спорт);
 • надмірний прийом стероїдів;
 • травми статевих органів;
 • шкідливі звички (алкоголь, куріння);
 • хронічний стрес.

Природні фактори

Вікові зміни. Один з найбільш поширених факторів, що впливає на зниження рівня тестостерону у чоловіків, - це старіння. Після 40 років рівень тестостерону в організмі чоловіків знижується – цей природний процес має назву андропауза. Симптомами її настання можуть бути втома, зниження сексуальних потреб, депресія, зменшення маси тіла.

Захворювання. Ожиріння, діабет та захворювання щитоподібної залози можуть впливати на рівень тестостерону.

Екологія та навколишнє середовище. Погана екологія, забруднене повітря, важкі метали, пестициди та фталати можуть мати згубний вплив на організм в цілому і на рівень тестостерону зокрема.

Зовнішній вплив

Неправильне харчування. Недостатня кількість білків та здорових жирів у раціоні може призвести до зниження вироблення тестостерону. Переважання в раціоні продуктів з високим вмістом цукрів та оброблених продуктів може спричинити інсулінорезистентність, що також може пригнічувати вироблення чоловічого гормону.

Фізична активність. Має значний вплив на рівень тестостерону. Недостатня або надмірна фізична активність може спричинити зниження тестостерону. Допомагають підтримати необхідний рівень тестостерону в крові регулярні вправи з вагами та аеробні тренування ˗ біг, велосипед, плавання.

Хронічний стрес. Високий рівень стресу сприяє виробленню гормону стресу кортизолу, який пригнічує вироблення тестостерону. Це може призводити до зниження енергії, втрати інтересу до сексу, а також до збільшення ризику розвитку депресії.

Надмірна вага. Надлишок черевного жиру при ожирінні у чоловіків знижує рівень тестостерону. Відбувається це тому, що великий відсоток жиру стимулює вироблення ароматази - фермента, що перетворює частину тестостерону в естроген. Жіночий гормон теж виробляється в організмі чоловіків, але в дуже обмеженій кількості і при нормальному функціонуванні організму перебуває в межах норми.

Ожиріння також впливає на якість та кількість чоловічої сперми - з'являються сперматозоїди з патологічним генетичним матеріалом, що робить процес запліднення яйцеклітини ускладненим.

Шкідливі звички. Куріння та вживання алкоголю незалежно від дози та міцності напою негативно впливає на сексуальну функцію чоловіків.

Як природним чином підвищити рівень тестостерону

їжа для тестостерону

Існують різні способи підвищити рівень тестостерону без стероїдів. Способи достатньо прості та доступні, однак вимагають системного підходу та послідовності. Оцінити їх ефективність можна не раніше, ніж через 3-5 місяців. Розгляньмо їх детальніше.

Правильне харчування

Тестостерон синтезується з холестерину. В раціоні обов’язково мають бути білки, насичені й ненасичені жири. Коли жири перестають надходити до організму з їжею, йому не вистачає «будівельного матеріалу» для вироблення гормону і концентрація тестостерону знижується.

Якість та збалансованість харчування мають прямий вплив на рівень чоловічого статевого гормону. Це пов’язано з тим, що для його синтезу необхідний цілий комплекс речовин – цинк, магній, калій, залізо, селен, вітаміни групи B, вітамін D, білки, мононенасичені та насичені жири, амінокислоти.

Щоб стимулювати секрецію тестостерону, чоловічий раціон має містити продукти, в яких всі ці компоненти присутні в достатній кількості.

Продукти, що сприяють виробленню тестостерону

Білкові продукти (червоне м'ясо, молочні продукти). Достатня кількість білкових продуктів в раціоні впливає на зростання м’язової маси й стимулює вироблення власного тестостерону.

Риба жирних сортів (сардина, скумбрія, оселедець, лосось, форель). Рибні продукти цінні великим вмістом поліненасичених жирних кислот Омега-3, що позитивно впливає на стан організму. Риба має бути в раціоні мінімум двічі на тиждень, якщо ж такої можливості немає, необхідно приймати риб’ячий жир.

Яйця. Містять мононенасичені та насичені жири, аспарагінову кислоту, амінокислоти, що стимулюють вироблення тестостерону. Яєчний жовток багатий холестерином – основним будівельним матеріалом для синтезу цього гормону.

Оливкова олія. Містить вітамін Е, мононенасичені жири та антиоксиданти. Вживання рослинних олій підвищує рівень тестостерону у чоловіків, знижує ймовірність розвитку серцево-судинних патологій та онкологічних захворювань.

Імбир. Щоденне вживання імбиру дозволяє підвищити рівень чоловічого статевого гормону на 17,7%.

Гранат. Містить у своєму складі багато антиоксидантів, що захищають організм від вільних радикалів та знижують рівень стресу. Регулярне споживання гранату чи гранатового соку підвищує рівень тестостерону, нормалізує артеріальний тиск, покращує настрій.

Інжир. В плодах інжиру багато заліза, магнію і калію – речовин, що нормалізують рівень тестостерону в організмі.

Банани та авокадо. Чудове джерело енергії та антиоксидантів. Банани містять вітаміни групи В і калій, до допомагає підвищити рівень тестостерону, а авокадо має високий вміст вітаміну В6 і фолієвої кислоти.

Листкові овочі та зелень (броколі, шпинат, петрушка, спаржа, капуста). Овочі містять магній, що сприяє розвитку м’язової маси та підтримує чоловічі репродуктивні функції та індоли – протиракові сполуки, що знижують рівень жіночого гормону естрогену в організмі чоловіків.

Часник та цибуля. Діалілдисульфід, що міститься в часнику, стимулює вивільнення гормону, що збільшує вироблення тестостерону. Біологічно активна сполука аліцин знижує рівень кортизолу в м’язових клітинах, звільняючи місце для тестостерону. Цибуля є джерелом антиоксидантів, підтримує роботу серця та підвищує рівень тестостерону.

Устриці. Вони містять велику кількість цинку – елемента, важливого для синтезу тестостерону. Крім устриць, цинк присутній також у червоному вині, горіхах, квасолі, червоному м'ясі.

Бобові культури, горіхи, насіння (квасоля, нут, сочевиця, гарбузове насіння, мигдаль). Білок та цинк у складі цих продуктів також сприяють підвищенню рівня тестостерону.

Вівсянка. Містить велику кількість клітковини, що позитивно впливає на кровообіг у тазовій ділянці, стимулюючи синтез гормону.

Бразильські горіхи (бертолетія). Висококалорійний горіх, містить велику кількість жирів (65% олії) та білків, є природнім джерелом кальцію, магнію, вітамінів А і В. Два бразильські горіхи містять денну норму селену, необхідного для підтримки здорового гормонального фону. Підвищує рухливість сперматозоїдів, запобігає артрозам, підтримує імунітет.

Продукти, яких слід уникати

Зниженню рівня тестостерону у чоловіків сприяє:

Сіль. Надлишок солі в раціоні може призвести до зниження рівня тестостерону, оскільки натрій, що входить до її складу, порушує кислотно-лужний баланс.

Цукор. Любителям солоденького варто бути уважними – надмірне споживання цукру здатне зменшити рівень чоловічого гормону.

Кофеїн. Той випадок, коли все хороше – в міру. Кофеїн є природним стимулятором, і він може тимчасово збільшити вироблення тестостерону, але лише в невеликих дозах. Надмірне вживання кави, чаю, газованих та енергетичних напоїв може пригнічувати вироблення тестостерону.

Соєві продукти. Соя містить ізофлавони, які можуть впливати на гормональний баланс, у тому числі знижувати рівень тестостерону

М’ясні напівфабрикати. М’ясо повинно бути в раціоні, бо містить багато потрібних білків. Але варто бути уважним, бо гормони та стероїди, що використовуються для швидкої відгодівлі тварин, можуть негативно впливати на гормональний баланс у чоловіків.

Копчені продукти. Копчення з використанням штучних добавок негативно впливає на стан яєчок, знижуючи вироблення тестостерону.

Алкогольні напої. Регулярне вживання алкоголю значно знижує рівень тестостерону. Особливо шкідливе пиво, бо містить фітоестрогени ( рослинні аналоги жіночих статевих гормонів), що пригнічують синтез тестостерону.

Трансжири. Високий вміст таких жирів може впливати на гормональний баланс. Це стосується і статевих гормонів.

Хочемо зауважити, що окрім гормонального дисбалансу, вищевказані продукти можуть впливати й на інші процеси в організмі. Тож заради власного здоров’я варто потурбуватися про збалансоване та регулярне харчування.

Фізичні вправи

Фізична активність корисна сама по собі, бо допомагає тримати в тонусі тіло та запобігає виникненню застійних явищ в організмі.

Можна самостійно виконувати прості вправи вдома, а можна піти в спортзал і займатися тренуваннями разом з іншими. Колективні заняття дисциплінують, мотивують та додають елементи змагання, що подобається чоловікам.

Заняття спортом покращує мікроциркуляцію крові, що сприяє активному зв'язуванню тестостерону з андрогенами, спалює жир і допомагає скинути зайву вагу, натомість нарощуючи м’язи та підвищуючи витривалість. Регулярні заняття спортом, кардіотренування в поєднанні з силовими вправами збільшує тестостерон та позитивно впливає на лібідо.

Крім того, спорт стимулює мозкові хімічні процеси, забезпечує підняття настрою та впевненості, що є ще одним пусковим механізмом для підвищення тестостерону. Спортивні тренування тричі на тиждень протягом двох місяців здатні підвищити рівень тестостерону у чоловіків 60 років до рівня 30-річних чоловіків без екзогенного тестостерону.

Щоб тренування були корисними рекомендуємо дослухатися до таких порад:

 • віддавайте перевагу силовим вправам, які залучають кілька груп м'язів (жим лежачи, присідання зі штангою) — такі вправи сприяють набору м'язової маси та приросту тестостерону;
 • робіть тренування інтенсивними та об'ємними — швидкий ритм тренування, велика кількість підходів до вправ допоможе підвищити рівень тестостерону;
 • підвищуйте складність тренувань поступово — сильні фізичні навантаження можуть зашкодити вашому організму та навпаки знизити рівень тестостерону;
 • використовуйте високоінтенсивні інтервальні тренування — це дозволить посилити вироблення тестостерону завдяки максимальним навантаженням за короткі проміжки часу;
 • не тренуйтеся до виснаження — краще проводити короткі, але інтенсивні тренування. Такий підхід дозволить організму виробляти тестостерон без зайвого стресу.

Здоровий сон

Синтез тестостерону зменшується, якщо ви банально не можете виспатися. Сон безпосередньо пов’язаний з вивільненням тестостерону, оскільки під час сну виробляється велика кількість цього статевого гормону.

Доведено, що сон 6-8 годин на добу поліпшує гормональний баланс і підвищує вироблення тестостерону. І навпаки: хто не виспався – тестостерону не отримає. Або отримає на 15% менше.

І мова не лише про тестостерон – загальний стан нашого організму дуже залежить від якісного повноцінного сну, бо організм чітко реагує на недосипання – втратою концентрації, уваги, нервовою збудженістю або навпаки загальмованістю.

Спосіб життя та зниження стресу

Коли ми говоримо, що тестостерон формує чоловічу особистість, це не перебільшення. Цей чоловічий гормон впливає не лише на репродуктивну систему і сексуальну активність, а й на якість життя чоловіків загалом.

Тестостерон має вплив на формування рис характеру, поведінку та формат мислення чоловіка. Він впливає на міжособистісні відносини, на прийняття рішень, відчуття відповідальності та прихильності, на формування моральних цінностей та вибір пріоритетів. Тестостерон визначає когнітивні здібності, швидкість реакцій, лідерські якості (домінування), формування почуттів тривожності, жалю та байдужості.

Коли ми говоримо про слабкого, бездіяльного, апатичного чи безвідповідального чоловіка, можливо, в нього просто низький тестостерон.

Дуже сильного удару по тестостерону завдають стреси, особливо хронічні. Під час стресових ситуацій в кров викидається велика кількість адреналіну разом з гормоном стресу кортизолом, що блокує тестостерон у крові.

Уникнути стресів майже неможливо, але можна знайти спосіб зменшити його вплив. Медитації, дихальні практики, улюблена справа чи просто неспішна прогуляна на природі здатні покращити настрій та позбавити від тривожності.

Сприяє зниженню стресів також здоровий повноцінний сон та регулярний секс. Під час сексу організм виробляє гормони, що викликають задоволення і поліпшують настрій – дофамін та серотонін, а також «гормони щастя» ендорфіни, що потрапляють одразу в кров. Через набір таких «психотропних речовин» (природних!) секс вважається найбільш дієвим засобом від депресії та найбезпечнішим транквілізатором. Користуйтеся!

Вітаміни та мінерали, що стимулюють вироблення

Відновити тестостерон можна і прийомом комплексних препаратів, що містять вітаміни та мікроелементи, необхідні для активного синтезу цього гормону. Швидко підняти рівень тестостерону в крові допоможуть вітамінно-мінеральні комплекси, що містять:

 • цинк - сприяє виробленню гормону тестостерону і покращує рухливість сперматозоїдів;
 • селен - позитивно впливає на сексуальну функцію чоловіків, покращує якість сперми, бере участь у виробленні чоловічих гормонів;
 • вітаміни групи В - зміцнюють нервову систему, знижують ризик появи психогенної еректильної дисфункції.
 • вітамін Е (токоферол) - покращує кровообіг всіх органів і систем;
 • вітамін С - зміцнює судинні стінки, підвищує їх еластичність, що покращує кровопостачання внутрішніх органів;
 • екстракти рослин: женьшень, йохімбе, гінкго білоба, чебрець, брусниця – зміцнюють імунітет, стабілізують пульс, розслаблюють нервову систему, зменшують згубний вплив стресових ситуацій на організм.

Бустери тестостерону допоможуть?

Бустери тестостерону – це спеціально розроблені дієтичні добавки у складі яких речовини рослинного походження, мінерали та вітаміни, що стимулюють вироблення тестостерону в організмі.

Препарат впливає на силу, швидкість і витривалість, збільшує тестостерон – його активно вживають атлети для швидкого нарощування м’язової маси.

Комплекс речовин, що їх містять тестостеронові бустери, позитивно впливає на відновлення чоловічого репродуктивного здоров’я та на загальний гормональний стан. Тому такі добавки рекомендовано вживати людям у віці після 40 років для підтримки фізичної форми та потенції.

Спеціальний препарат Testobooster (Тестобустер) для потенції має у складі компоненти, що впливають на кровообіг, вироблення тестостерону, енергійність, нормалізацію статевого потягу.

Активні компоненти добавки:

D-аспарагінова кислота - сприяє збільшенню продукції тестостерону – головного анаболічного гормону, відіграє важливу роль у функціонуванні та розвитку нервової системи.

Магній - впливає на рівень тестостерону, підвищує його біодоступність, а дефіцит цього мінералу може призвести до проблем з ерекцією.

Женьшень - підвищує тонус судин, позитивно впливає обмін амінокислот, ліпідів, гістаміну, підвищує розумову та фізичну працездатність, покращує концентрацію уваги, підвищує здатність організму переживати стресові ситуації, зменшує млявість, сонливість, почуття втоми.

Холін - знижує ризик запалень у простаті, відновлює еректильні функції, зберігає гормональний баланс, підвищує рухливість сперматозоїдів.

Цинк - сприяє фізичній та сексуальній активності чоловіка, підвищує можливості організму протистояти інфекціям та витримувати фізичні навантаження.

Екстракт устриць - позитивно впливає на репродуктивну функцію чоловічого організму та підвищує вироблення статевих гормонів.

Селен - необхідний для збільшення кількості та якості сперматозоїдів, а тако ж для вироблення тестостерону.

Піридоксин - знижує ризик інфарктів, підтримує нервову систему, запобігає появі судом в комплексі з магнієм.

Дієтична добавка до раціону харчування:

 • сприяє нормалізації функціонування репродуктивної та ендокринної систем, здатності до запліднення, стимулюванню сперматогенезу, збільшуючи кількість сперматозоїдів та їх рухливість;
 • підтримує нормальний рівень тестостерону в крові;
 • збільшує силу та об’єм м’язів і зменшує час на відновлення після тренувань;
 • покращує психоемоційний стан;
 • має антиоксидантні властивості.

Набір ТМ Вансітон — потужне тріо для підвищення тестостерону. Комплексний прийом препаратів ZMA, Вітамін D3 та Трибулус сприяє збільшенню лібідо, росту м'язів, а також запобіганню передчасному старінню чоловічого організму.

Цинк покращує сексуальне здоров'я у чоловіків та підвищує рівень тестостерону. Вітамін D стимулює чоловічу сексуальну функцію. Магній покращує біодоступність тестостерону.

Трибулус містить велику кількість фуростанолу, який сприятливо впливає на статеву функцію чоловіків, підвищує потенцію, стимулює сперматогенез. Трибулус значно збільшує величину і силу м'язів у спортсменів, оскільки тестостерон є потужним анаболічним гормоном.

Пам’ятайте, що дієтичні добавки не є заміною повноцінного харчування. Перед початком їх вживання обов’язково порадьтеся з лікарем.

Поширені міфи та помилки

міфи та помилки

Значення тестостерону для організму чоловіка настільки велике, що одні вчені називають його заледве не «еліксиром молодості», інші лікують ним всі хвороби, треті вважають його небезпечним.

Джон Кеннеді якось сказав: «Головний ворог правди – навіть не брехня, а міф – стійкий, переконливий і нереальний».

Отже, фейки, пов’язані з тестостероном.

Високий рівень тестостерону = агресія

Така ідея була озвучена після серії експериментів, у ході яких з'ясувалося, що кастровані самці мишей більш миролюбні, ніж їхні повноцінні родичі. Що стосується людей, то зв’язок тестостерону з підвищеним рівнем агресії так і не був доведений. Більше того, численні експерименти свідчать якраз про протилежне – у агресивних чоловіків високий рівень кортизолу, і низький – тестостерону.

Високий рівень тестостерону = 24/7 сексуального бажання

Лібідо залежить від тестостерону, але не настільки, як ми звикли думати. Сильніший вплив на лібідо мають інші фактори – як фізичні, так і психологічні. Здоров’я, рівень стресу, емоційний стан і навіть дія інших гормонів мають куди більший вплив на сексуальне бажання, ніж тестостерон. Головна ерогенна зона людини – мозок, тож всі думки і бажання починаються там.

Високий рівень тестостерону = накачані м’язи

Те, що тестостерон відповідає за витривалість і розвиток м’язів – правда. Але накачані м’язи не є ознакою високого рівня тестостерону. Бодибілдинг – це перш за все культура людського тіла, що має на меті пропорційний розвиток скелетних м’язів, а не просте їх нарощування. Можливо, людина з накачаними м’язами просто приділяє багато уваги своєму фізичному розвитку.

Тестостерон – ліки від багатьох хвороб

Тестостерон може підвищувати лібідо, але він не здатний вилікувати еректильну дисфункцію. Тестостерон може знизити безжирову масу тіла, але він абсолютно недієвий як препарат для схуднення. Якщо говорити про втому, то жодне з клінічних досліджень не підтвердило, що причина її може бути у зниженні рівня тестостерону.

Високий рівень тестостерону = добре

Зовсім ні. І зависокий і занизький рівень тестостерону викликає в організмі дисбаланс. Надлишок тестостерону призводить до випадіння волосся, появи висипання на шкірі, підвищення артеріального тиску. Підвищений рівень тестостерону викликає нервове збудження і роздратованість, що може спровокувати серцево-судинні захворювання – інсульт, інфаркт, тромбоз, що є найчастішими причинами смерті людей.

Рівень тестостерону знижується з віком

А от і необов’язково! Так, природні чинники беруть своє, але зниження рівня тестостерону у чоловіків після 50 років викликане не лише віком, а й хронічними захворюваннями, такими як ожиріння, діабет, серцево-судинні захворювання. Раніше вважалося, що у чоловіків після 40 років рівень тестостерону знижується на 1% на рік, але австралійські дослідники довели, що це не так. У Журналі Клінічної Ендокринології було опубліковано «Дослідження здорових чоловіків», в якому йшлося, що у «піддослідних» старших 40 років з хорошим чи прекрасним здоров'ям «немає ознак зниження з віком». Такі висновки були зроблені на підставі експерименту, в якому взяли участь 325 здорових чоловіків за 40. Кожен із них протягом 3 місяців 9 разів здавав аналіз крові.

Висновки:

Рівень андрогенів у чоловіків, особливо тестостерону, впливає на різні аспекти їхнього здоров'я та фізіології.

Сексуальна функція, кісткова та м’язова маса, обмінні процеси, настрій та емоційний стан чоловіків залежить тестостерону.Підвищення чи зниження його рівня призводить до статевих проблем та дисфункцій, викликає серцево-судинні захворювання, впливає на психоемоційний стан та може викликати депресію.

Раціональне харчування, якісний сон, помірні фізичні навантаження та мінімізація стресів допомагає підтримувати потрібний рівень тестостерону та сприяє покращенню якості життя чоловіків.

Можна безпечно підвищити тестостерон за допомогою дієтичних добавок чи бустерів, але робити це варто лише після консультації з лікарем.

Відповідаємо на запитання у коментарях