Чому хрустять коліна і що з цим робити?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Чому хрустять коліна і що з цим робити?

Зміст:

➦ Будова колінного суглоба для розуміння проблеми

➦ Причини хрусткоту в колінах

➦ Що робити, коли хрустить у колінах

➦ Фактори ризику

➦ Коли варто звернутися до лікаря?

➦ Профілактика

➦ Які добавки приймати від хрускоту

➦ Топ товарів від Фітомаркет для оздоровлення колінних суглобів та усунення крепітації

➦ Часті питання

Як часто це буває: Ви спускаєтеся сходами і чуєте, як сильно хрустять Ваші коліна. Про що говорить цей шум і як він небезпечний? Незважаючи на те, що існує не так багато досліджень на цю тему, деякі з них все ж таки дозволяють отримати уявлення про природу виникнення крепітації - хрускоту в колінах. Причини цього різні, у тому числі й такі, що потребують негайного лікування.


Будова колінного суглоба для розуміння проблеми 

Будова колінного суглоба для розуміння проблеми

Коліно працює як великий шарнір і складається з трьох кісток: стегнової, великогомілкової, а також надколінка (колінної чашки) - невеликої опуклої кістки, яка знаходиться в передній частині коліна і захищає суглоб.

Дві товсті хрящові подушечки, так звані меніски (медіальний та латеральний) відповідають за правильний розподіл ваги людського тіла та забезпечення стійкості. Вони захищають великогомілкову і стегнову кістку, перешкоджаючи тертю в місцях їх дотику, за рахунок шару хрящової тканини менісків забезпечується амортизація і плавність при русі.

Заповнена рідиною капсула, яка має назву синовіальна оболонка, оточує суглоб та змащує його поверхні, запобігаючи їх тертю під час руху.  Чотири зв'язки – міцні гнучкі стрічки, що тягнуться по нерівній поверхні суглоба – з'єднують кістки один з одним.

Навколо колінного суглоба зосереджений цілий ряд м'язів, які діляться на такі види:

 • передні - задіяні в русі стегна та гомілки
 • задні – які слугують для розгинання стегна, а також згинання та обертання гомілки
 • внутрішні (медіальні) — відповідальні за приведення кісток стегна та згинання гомілки
 • двоголова
 • чотириголова
 • кравецька
 • напівперетинчаста
 • напівсухожильна
 • тонка 
 • привідна.
Отже, коліно - це складна система, що забезпечує рух людини до самої старості. Згодом, як і всі органи, суглоби піддаються старінню, у колінах з'являються сторонні звуки. Не всі вони вимагають негайного лікування, проте скрегіт і сухий хрускіт у колінній чашці не варто залишати без уваги.

Причини хрускоту в колінах

Причини хрускіту колін

Хрусткий звук може мати різну природу виникнення, розглянемо кілька найпоширеніших.

Бульбашки газу

Коліно знаходиться в синовіальній оболонці - мішечку, наповненому рідиною, в якій розчинені азот, кисень і вуглекислий газ. Як і у всіх рідинах, при змішуванні вмісту в них іноді утворюються невеликі бульбашки газу.

Різкий рух коліном змінює тиск у середині суглоба, який створює бульбашку газу. Бульбашки лопаються, і лунає характерний звук. Таке явище називається кавітацією і зникає саме собою, наприклад, після кількох згинань.

Травми, пошкодження

Однією з найпоширеніших причин крепітації є травма м'яких тканин навколо суглоба, наприклад, розрив меніска. Ця поширена спортивна травма виникає, коли коліно скручується через підйом ваги. Незначні розриви меніска можуть викликати слабкість у колінах та постійні клацання, які зникають у міру самовідновлення меніска. Однак більш серйозне пошкодження може призвести до втрати свідомості і часто потребує хірургічного втручання для відновлення пошкодженого хряща.

Важка атлетика, постійний біг та стрибки неминуче ведуть до швидкого зносу та руйнування хрящових тканин. Більшість спортсменів вже в молодому віці відчувають хрускіт при ходьбі і нерідко болючі відчуття нижче коліна під час присідань. Слід мати на увазі, що надмірні фізичні навантаження, вправи з великою вагою провокують артроз та інші дегенеративні зміни у суглобах.

Пателофеморальний больовий синдром

Пателофеморальний синдром (інші назви - ходропатія або хондромаляція надколінка, коліно бігуна) - больовий синдром, що виникає в міжвиростковій борозні стегна або в надколінку. Пацієнти зазвичай скаржаться на біль, що виникає позаду надколінка при підйомі сходами, після тривалого перебування в положенні сидячи або після занять спортом. Часто ці скарги виникають у молодих жінок, які захоплюються спортом.

Цей синдром викликаний перевантаженням колінної чашки, яка виникає від фактичного пошкодження суглобової поверхні колінної чашки та супроводжується хворобливим тріском і скрипом під час руху коліна.

Пателофеморальний больовий синдром найчастіше обумовлений укороченням або слабкістю передньої групи м'язів стегна, дисплазією виростків стегна (фрагментів стегнової кістки) або нестабільністю надколінка, при якому він відхиляється від центрального становища і може «зіскакувати».

Причиною нестабільності надколінка можуть бути:

➦ аномалії у розвитку внутрішнього виростку

➦  недосконалість зв'язкового апарату

➦ високе розташування надколінка

➦ порушення м'язового балансу між м'язами стегна, що приводять та відводять.

Артрит

Артрит колінного суглоба — захворювання, що супроводжується запальним процесом із сильним ниючим болем у коліні. Ця патологія в основному вражає людей старше 65 років і часто пов'язана з порушеннями обмінного характеру, що призводить до розвитку дегенеративних змін у хрящовій тканині.

Причиною артриту можуть бути механічні навантаження або біохімічні зміни, які повільно руйнують хрящ, що захищає суглоб, спричиняючи запалення та біль.

Хрускіт у коліні можливий при дрібнокристалічному артриті і пов'язаний з накопиченням кристалів солей у суглобі, наприклад, при порушенні обміну кальцію. Спочатку це непомітно, оскільки немає болю і змінена функція коліна. Але з віком такі обмінні порушення призводять до повної руйнації хряща.

Остеоартроз коліна

Європейська ліга ревматизму (відома під абревіатурою EULAR) включає суглобовий шум як одну з найкорисніших клінічних ознак при оцінці остеоартрозу колін.

Дослідження, опубліковані в 2014 році в офіційному журналі Міжнародного товариства досліджень остеоартрозу, показало, що крепітація, пов'язана з болем у колінній чашці, є ранньою ознакою остеоартрозу в цій області.

У 2017 році в Америці були оприлюднені дані клінічних досліджень, проведені серед 3495 учасників із середнім віком 61 рік. Було встановлено: наявність суглобового хрускоту є предиктором збільшення частоти симптоматичного остеоартрозу.

Це захворювання відноситься до категорії важких, тому що призводить до повного руйнування колінного суглоба є однією з основних причин інвалідності. Причиною остеоартрозу можуть бути перенесені та невідновлені пошкодження зв'язок і менісків. Клацання в колінах можливі також при остеопорозі, коли кістки втрачають свою міцність.

Перенесені операції

Іноді колінний хрускіт спостерігається після перенесеної операції ендопротезування колінного суглоба. Виникнення звуків і під час звичайних дій у перші місяці реабілітації не повинні лякати, оскільки можуть бути пов'язані з звиканням прилеглих тканин до нового штучного суглоба. Це природний процес і зумовлений тим, що зв'язки та м'язові сухожилля перебудовуються та пристосовуються до нового учасника рухового процесу. Найголовніше, щоб при цьому не було явних больових відчуттів та дискомфорту.

Іноді, невеликий хрускіт у коліні з'являється через роки після операції. Це теж вважається також нормою і виникає через часткове зношування частин ендопротезу.

Що робити, коли хрустить у колінах

Що робити, якщо хрустять коліна

Крепітація нешкідлива і не вимагає лікування, якщо вона безболісна і не спричинена захворюванням, травмою або іншою недугою. Але коли біль супроводжує хрумке коліно, лікування залежатиме від основної причини. Для встановлення діагнозу необхідно звернутися до хірурга-ортопеда або ревматолога.

Наприклад, при остеоартрозі лікар може призначити нестероїдні протизапальні препарати, порекомендувати  холодні компреси для зменшення запалення. У деяких випадках може бути потрібна операція або заміна суглоба.

Для зменшення хрускіту в колінах за відсутності серйозної патології рекомендується наступне:

 • помірні фізичні навантаження
 • здорове харчування
 • нормалізація ваги
 • використання ортопедичного взуття
 • самасаж коліна

При проблемах з суглобами корисні різні водні процедури – купання, обливання, загартовування, гідромасаж. Виконуються вечорами у теплій воді, краще з додаванням кількох крапель ефірної олії ромашки, евкаліпта, лаванди, м'яти, розмарину, кедра, герані. Така процедура додатково сприяє відмінному розслабленню.

Дискомфорт у суглобах і хрускіт у колінах підуть, якщо періодично накладати на колінний суглоб молочний компрес. Для цього змішайте пшеничні висівки або яєчну шкаралупу з молоком до отримання щільної кашки, нанесіть густу масу на коліно, обмотайте целофаном і оберніть рушником. Тримати 30 хвилин. Як варіант, можна використовувати лише молоко. Для цього намочіть у ньому складений вчотирьох бинт, прикладіть його до суглоба і добре укутайте.

В якості альтернативних методів лікування такої патології можна спробувати китайську медицину: голковколювання або вакуумний масаж банками.

Фактори ризику

Фактори ризику

Хрускіт у колінах може з'явитися у тих, хто:

✔ тривалий час носить взуття на високих підборах, що сприяє  деформації стопи та колінного суглоба

✔ має надмірну вагу, що надає додаткове навантаження на скелетно-м'язову систему

✔ неправильно харчується

✔ мало рухається

✔ має стоячу роботу

✔ дотримується тренувань з великим навантаженням на ноги

✔ приймає препарати, що уповільнюють виведення сечової кислоти (головного винуватця подагри)

✔ хворіє на цукровий діабет, має плоскостопість або генетичну схильність

✔ раніше отримував травму суглоба.

Коли варто звернутися до лікаря?

Крепітація при згинанні та розгинанні колінного суглоба - звичайне явище і зустрічається у багатьох людей під час підйому сходами або присідань. Однак, при поєднанні з набряклістю та хворобливістю, може свідчити про розвиток патологічного процесу.

Для виявлення причин слід звернутися за консультацією до наступних спеціалістів:

➤ Травматологу. Якщо клацають коліна після травми.

➤ Невропатологу. Коли один з інших симптомів пов'язаний із защемленням нерва

➤ Дієтолога. Щоб нормалізувати вагу за допомогою правильного харчування

➤ Остеопату. Для розслаблення м'язової тканини та усунення больового синдрому

➤ Ортопеду. За наявності дисплазії, плоскостопості або інших вроджених захворювань опорно-рухового аппа

➤ Хірургу. Для визначення хірургічного втручання при хрускоті в колінних суглобах на фоні прогресування серйозної патології.

➤ Мануального терапевта. Для терапії масажними процедурами.

Профілактика 

Профілактика

Для уникнення появи хрускоту в коліні намагайтеся дотримуватися наступних правил:

✔ носіть взуття на широкому стійкому підборі висотою 3 – 4 см, при необхідності використовуйте силіконові устілки

✔ побільше рухайтеся, ходіть пішки, катайтеся на велосипеді, займайтеся плаванням та йогою

✔ багато не бігайте, уникайте різких стрибків

✔ використовуйте наколінники або бинти для захисту колінної чашки від травми під час тренування

✔ розігрівайте м'язи перед тренуванням: не нехтуйте розминками та розтяжками

✔ виключайте з раціону солодку, гостру, солону та смажену їжу, їжте побільше молочної продукції, рибу та морепродукти

✔ випивайте не менше 8 склянок води на день

✔ тримайте оптимальну вагу

✔ уникайте падінь

✔ не сидіть довше 30 хвилин

Для профілактики хрускоту та скрипу в колінах можна приймати препарати та мазати мазі на основі хондроїтину, глюкозаміну, колагену та інших компонентів, що сприяють оздоровленню хрящевої тканини.

Вправи для зміцнення м'язового каркаса навколо коліна

М'язи навколо суглоба діють як амортизатори, вони підтримують і стабілізують суглоби як у фізично складних ситуаціях (спорт, падіння), так й під час повсякденної діяльності (прогулянки, садівництво, домашні справи). Чим сильніше м'язи, тим більше ударів вони зможуть поглинути.

Щоб запобігти скручуванню (або полегшити вже наявне), збільшуйте силу м'язів навколо суглоба, виконуючи наступні вправи:

➦ Нарощування м'язів. Підкладіть згорнутий рушник під коліно та напружте м'язи стегна. Затримайтеся на десять секунд, відпустіть і повторіть 10 разів.

➦ Зміцнення м'язів ніг та стегон. Виконуйте вправи на згинання, випади та розгинання. Слідкуйте за тим, щоб вони не були болючими та виконувались в межах гнучкості вашого коліна.

➦ Поліпшення сили м'язів стегон та литок. Вправи на витривалість з низьким ударним навантаженням, такі як їзда на велосипеді, плавання, ходьба (два або три рази на тиждень). Плюсом цих занять є додаткова можливість скинути вагу та зменшить навантаження на суглоби.

Які добавки приймати від хрускоту

Які добавки приймати від хрускоту

Позбутися хрускотіння та оздоровити колінний суглоб допоможуть хондропротектори, створені на основі природних компонентів:

 1. Глюкозамін. Компонент суглобової рідини, зменшує біль у суглобах, гальмує їх руйнування, покращує живлення суглобової капсули, збільшуючи її проникність.
 2. Хондроїтин. Основний елемент синовіальної рідини, зміцнює зв'язковий апарат, пригнічує дію ензимів, що руйнують сполучну тканину, збільшує вироблення внутрішньосуглобової рідини, сприяє регенерації хрящових поверхонь суглобів.
 3. Колаген. Цей білок впливає на здоров'я сполучної тканини, покращує рухливість та гнучкість суглобів.
 4. МСМ (метилсульфонілметан). Одне з найбагатших природних джерел органічної сірки,  необхідної для побудови сполук, що підвищують міцність кістково-суглобового апарату (наприклад, колагену), зменшує набряклість суглобів, прискорює їх відновлення після заняття у спортзалі, уповільнює розвиток вікових змін.
 5. Гіалуронова кислота. Відповідає за в'язкість синовії, притягує воду в товщу хряща, забезпечуючи хорошу амортизацію.

Хондропротектори відносять до препаратів уповільненої дії. Ефект від їхнього прийому спостерігається через півроку – рік після початку прийому. 30-денний курс слід повторювати кожні 4 – 6 місяців.

Оздоровленню колінного суглоба сприяє також прийом добавок із доведеною клінічною ефективністю, таких як куркумін, ресвератрол, риб'ячий жир, омега-3 жирні кислоти, пильчаста босвеллія.

Топ товарів від Фітомаркет для оздоровлення колінних суглобів та усунення крепітації

Часті питання: 

До якого лікаря йти при хрускоті в колінах? 

При хрускоті та болі в коліні слід негайно звернутися до лікаря-ортопеда.

Які вітаміни приймати при хрускоті колін?

При хрускоті в колінах необхідні наступні вітаміни: кальцій, вітамін D, А, Е, С, групи B (В1, В5, В6, В12), а також Омега-3 жирні кислоти.

Чи існують дієві мазі від хрускоту ? 

На жаль, дія мазей істотно обмежена слабким проникненням у суглоб через бар'єр шкіри, підшкірної клітковини, фасції. Вони знімають запалення та можуть принести тимчасове полегшення. Серед найбільш популярних - Вольтарен, Репарил, Фастум, Кетонал, Крок-бальзам.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте чи напишіть відгук.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре