Випадає волосся - у чому причина і як це виправити?

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Випадає волосся - у чому причина і як це виправити?

Зміст:

➦ Симптоми випадання

➦ Можливі причини випадання волосся

➦ Лікування випадання волосся

➦ Вітаміни та добавки від випадання волосся

➦ ТОП кращих зовнішніх засобів у Фітомаркет для запобігання випаданню волосся

➦ Що можна зробити в домашніх умовах

➦ Профілактика випадання волосся

➦ Поширені міфи про випадання волосся

Випадання волосся або алопеція може торкатися як окремої ділянки шкіри голови, так і інших областей, включаючи все тіло. Цей процес здатний проходити гостро, але, крім того, має тенденцію до хронізації. Рясне випадання волосся зустрічається частіше у жінок, ніж у чоловіків і, як правило, виникає через спадкову обумовленість, різні гормональні зміни або порушення обміну речовин. Відомо, що є також фізіологічне випадання волосся, яке важливо диференціювати з патологічним. Як розпізнати проблему випадання волосся? Які фактори провокують алопецію і як уникнути рясного облисіння? Відповіді на поставлені запитання дамо нижче.

Симптоми випадання 

Симптоми випадання

Випадання волосся може мати різні варіанти прояву. Це пов'язано з причиною виникнення. Алопеція здатна наздогнати вас в будь-який невідповідний момент, локалізуватися місцями або по всій голові.

До ознак і симптомів випадання волосся відносять:

Повільне стоншення верхівки. З настанням старіння цей тип облисіння стає поширеним. Біля лінії росту волосся у чоловіків часто починає з'являтися батіг. У жінок з віком виникають залисини або фіброзна алопеція, для молодих дівчат характерне розширення пасма.

Пліски круглої або плямистої форми. Випадання волосся характеризується свербінням та болем. Локалізація круглих і плямистих залисин сконцентрована на бороді, голові та бровах.

Різке зниження сили волосся. Фізичний або емоційний вплив призводить до того, що волосся рідшає. Грудки можуть висмикуватися при розчісуванні, миття голови або навіть при легкому посмикуванні. Як правило, такий тип облисіння носить тимчасовий характер.

Облисіння всього тіла. Певні медичні маніпуляції, такі як хіміотерапія при онкології, можуть стимулювати інтенсивне випадання волосся по всьому тілу. Волосся згодом відростає.

Плями та лущення на шкірі голови. Симптоматика стригучого лишаю, що супроводжується гіперемією, набряклістю, перетином волосся, у важких випадках кровотечею.

Можливі причини випадання волосся 

Втрата волосся здатна шокувати як чоловіків, так і жінок. На день, як правило, випадає від 50 до 100 волосків, що вважається нормою. При  швидкому оновленні волосся даний механізм відбувається непомітно, але за відсутності зростання, ділянки облисіння стають більш вираженими.

Генетична схильність зазвичай є найчастішою причиною випадання волосся, яка проявляється із віком. Облисіння за чоловічим та жіночим типом називається андрогенною алопецією.  Для неї характерна повільна течія і поява залисин у чоловіків, а також стоншення волосся вздовж верхівки у жінок.

Гормональні зміни 

Гормональна перебудова організму у підлітка, вагітність, пологи, менопауза у жінок, а також вікові зміни гормонального фону у чоловіків (реакція фолікулів волосся на гормон дигідротестостерон) є частою причиною випадання волосся. Через кілька тижнів після пологів жінки скаржаться на випадання волосся разом із цибулиною, що пов'язано з підвищеною втомою, стресом, недостатнім сном, а також похибками у харчуванні та дисбалансом мікроелементів в організмі. У період менопаузи організм жінки також переживає гормональну перебудову, метаболізм знижується, внаслідок чого волосяні фолікули недостатньо живляться та слабшають.

Захворювання щитовидної залози 

Патологія щитовидної залози є частою причиною випадання волосся. Підвищена кількість гормонів щитовидної залози (гіпертиреоз), а також знижена (гіпотиреоз) може спричинити випадання волосся з корінням. При своєчасному лікуванні волосся перестає випадати клаптями. До ознак гіпертиреозу відносять підвищене потовиділення, зниження ваги, тремор, стан тривожності. Гіпотиреоз характеризується уповільненням метаболізму та збільшенням маси тіла.

Фізичний та психологічний стрес

Фізичний та психологічний стрес

Тимчасове облисіння та витончення волосся може бути викликане фізичним чи емоційним потрясінням. Операція в анамнезі, вплив високих температур, втрата крові провокують стресовий стан організму, що може призвести до випадання волосся. Тривожний стан чи психологічні розлади можуть сприяти облисінню. Змінивши спосіб життя, можна подолати психологічний стрес.

Поліпшити загальний стан організму допоможуть:

  • регулярні фізичні навантаження
  • правильне харчування
  • медитація
  • усунення стресових факторів

Побічні ефекти від застосування ліків 

Велика кількість побічних ефектів викликана прийомом лікарських засобів коштів. Найпоширенішою причиною дуже сильного випадання волосся є хіміотерапія.

Викликати облисіння можуть також наступні фармакологічні засоби: 

✔ деякі оральні контрацептиви

✔ протисудомні препарати

✔ліки для щитовидної залози

✔антикоагулянти

✔бета-блокатори

✔антидепресанти

✔ретиноїди

 Потрібно визнати, що прояв побічних ефектів дуже індивідуальний, і випадання волосся виникає не у всіх людей, які приймають дані препарати.

Дефіцит вітамінів та мікроелементів

Випадання волосся більшою мірою пов'язане з дефіцитом цинку та заліза. Однак доведено, що алопеція може бути спровокована також недостатністю таких нурієнтів, як жири, селен, вітамін Д, вітамін С, вітамін А, мідь, вітамін B12, біотин.

Вовчак

Вовчак - захворювання аутоімунної етіології, що викликає випадання волосся. Як правило, процес з розкиданими вогнищами випадіння волосся, наявністю червоних прищів на голові при яких волосиста частина голови свербить і лущиться.

Інші причини випадіння волосся

Створення зачісок з використанням фену та прасування, агресивні процедури типу хімічних завивок та фарбування волосся, а також неправильно підібраний догляд посилюють проблеми з волоссям. Локони стають ослабленими, обсіченими, неживими.

Псоріаз і дерматит - це захворювання шкіри, при яких порушується ріст волосся, що призводить до облисіння. Волоспад можуть викликати стригучий лишай шкіри голови, фолікуліт, вірусні захворювання.

До патологічного облисіння також призводять деякі внутрішні патології, такі як:

➤ почечная недостаточность

➤ захворювання кишечника

➤ патологія печінки

➤ цукровий діабет

➤ невралгія


Лікування випадання волосся 

Лікування випадання волосся

Ефективних ліків від випадіння не існує, але є безліч методів, які допоможуть уникнути прогресування алопеції, прискорять ріст волосся і попередять їх випадіння. Однак, щоб досягти суттєвого результату, може знадобитися чимало зусиль.

До методів терапії відносять:

1. Застосування зовнішніх лікарських засобів, стимулюючих ріст волосся, наприклад, таких, як:

- Міноксидил (Рогейн) - безрецептурний засіб, який необхідно наносити на шкіру голови, брови, бороду двічі на день. У деяких випадках для усунення проблеми препарат потрібно використовувати щонайменше рік. Є ефективним у боротьбі з осередковою алопецією.   

- Антралін (Dritho-Scalp) – ці ліки мають подразнюючу дію на шкірні покриви, що забезпечує зростання нового волосся.

2. Застосування кремів з кортикостероїдами, таких як клобетазол (Імпойз). За наявності запального процесу у волосяному фолікулі дієвим стане:

- Місцева імунотерапія. Методика полягає у застосуванні зовнішньо дифенципрону (хімічної речовини), яке викликає алергічну реакцію і допомагає стимулювати зростання нового волосся.

- Ін'єкції стероїдів. Щоб відновити зростання волосся на проблемних ділянках використовують ін'єкційну терапію. За допомогою маленьких голок вводять стероїдну речовину в покриви шкіри.  Рекомендована кількість процедур одна на 1-2 місяці. Але слід враховувати можливий ризик повторного випадання.

3. Застосування внутрішньо таблеток кортизону рекомендовано при великій алопеції. Однак, слід пам'ятати про кількість побічні ефекти. Також у лікуванні випадання волосся використовують пероральні імунодепресанти (метотрексат, циклоспорин), які блокують реакцію імунної системи. Але через високий ризик ускладнень потрібно використовувати їх з обережністю.

4. Світлова терапія або фотохіміотерапія – різновид променевої терапії при якій використовують ультрафіолетове світло у поєднанні з оральними ліками (псораленом).

5. До альтернативних методів лікування випадання волосся також можна віднести: ароматерапію, пробіотики, акупунктуру, вітаміни (цинк, біотин), лазерну терапію, ефірні олії, масаж голови, трав'яні добавки.

У деяких випадках необхідно буде використовувати кілька процедур лікування. Варто пам'ятати, що така терапія може мати лише тимчасовий ефект і після її скасування волосся полізе знову.


Вітаміни та добавки від випадання волосся

Вітаміни та добавки від випадання волосся

Встановлено, що дефіцит деяких нутрієнтів негативно впливає на здоров'я волосся. Їм необхідні вітаміни А, Е, F, С, групи В, мікроелементи – цинк, кальцій, магній, кремній, залізо, мідь, а також пробіотики.

Біотин

Дослідження, опубліковані в 2016 році в журналі International Journal of Trichology показали, у 38% жінок з алопецією був виявлений дефіцит біотину, тому дана речовина є обов'язковим компонентом добавок для волосся.

Колаген

Цей ниткоподібний білок є основою сполучної тканини. Він містить безліч різних амінокислот, необхідних для зростання та здоров'я волосся. З віком кількість колагену в організмі знижується і волосся починає випадати. Добавки з колагеном запобігають випаданню волосся, стимулюють його зростання і підтримують здоров'я волосяних фолікул.

Залізо

Згідно з дослідженням, опублікованим у Skin Physiology and Pharmacology, низький рівень заліза збільшує ризик повсякденного випадання волосся. Причини залізодефіциту можуть бути різні та встановлюються лікарем. Прийом спеціальних добавок допоможе не лише усунути анемію, а й припинити випадання волосся. Приймати залізо найкраще з вітаміном C, який діє синергічно, підвищуючи. всмоктування даного мікронелементу. Однак, перш ніж почати приймати дані кошти, необхідно здати відповідні аналізи.

Вітамін D

Встановлено, що практично кожна четверта людина на планеті відчувають дефіцит вітаміну D. Даний нутрієнт бере участь у багатьох процесах в організмі, а також важливий для здорової шкіри та волосся. За даними дослідження, опублікованого в Clinical and Experimental Medicine, низький рівень вітаміну D пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку вогнищевої алопеції, а прийом добавок може зменшити тяжкість захворювання, що вже розвинувся. 

Цинк 

Згідно з дослідженням 2013 року, опублікованому в Journal Of Drugs in Dermatology, люди, які страждають на регулярне випадання волосся, викликане телогеновою алопецією, мають низький рівень цинку в крові. Це говорить про те, що цей мікроелемент також важливий для збереження шевелюри. Прийом добавок з цинком допоможе зміцнити волосся і уповільнити його випадання.

Жирні кислоти омега-3

Судячи з За даними дослідження, опублікованого в журналі Journal of Cosmetic Dermatology за 2015 рік, жирні кислоти омега-3 можуть бути корисними у профілактиці випадання волосся.

Пробіотики

Здоров'я волосся залежить від стану мікробіома (спільноти симбіотичних мікроорганізмів, що мешкають у тілі людини). Збалансована симбіотична мікрофлора виконує величезний спектр найважливіших фізіологічних функцій, забезпечуючи нормальну роботу всіх органів прокуратури та тканин, зокрема здоров'я шкіри волосся. Покращуючи мікрофлору кишечника шляхом прийому таких пробіотичних комплексів, як, наприклад, Дайго, ми не тільки оздоровлюємо весь організм, але й покращуємо стан волосся.

Адаптогени

Адаптогени підтримують організм під час стресу, знижуючи психологічний тиск та нормалізуючи гормональну рівновагу. Встановлено, що стреси та негативні емоції погіршують змагання волосся, сприяючи його випаданню. Завдяки таким адаптогенам, як ашвагандха, родіола, гриби - чага, рейші, шиїтаке, можна покращити своє емоційне навантаження та припинити волососпад.

Для отримання стійкого ефекту прийом вітамінів і дієтичних добавок для волосся потрібно поєднувати зі спеціальними зовнішніми засобами, які містять компоненти, що живлять волосяні фолікули, стимулюють до них приплив крові. Насамперед це шампуні, спрямовані на зміцнення волосся, наприклад  Дайго Lux, а также сироватки, ампульні фітоесенціальні препарати з потужними активними компонентами, спеціальні розчіски та масажери. Лікування проводиться курсами.


ТОП кращих зовнішніх засобів у Фітомаркет для запобігання випаданню волосся

Що можна зробити в домашніх умовах?

Що можна зробити в домашніх умовах

У цій нелегкій боротьбі з випаданням волосся допоможуть як готові косметичні продукти: креми, лосьйони, маски для волосся, так й натуральні засоби народної медицини. Але важливо пам'ятати, що найчастіше причина волосопаду полягає у внутрішніх проблемах, тому варто звернутися до трихолога, щоб уникнути погіршення ситуації. Найбільш дієвими від алопеції вважаються такі домашні засоби.

Маска на основі меду та цибулі

Для приготування необхідно змішати сік 1 цибулини з 1 ст. ложкою меду та 1 яєчним жовтком. Суміш нанести на проблемні ділянки та акуратно втерти. Витримати маску 40 хв. Ретельно змити волосся шампунем. Для усунення цибульного запаху, прополоснути волосся спочатку водою з яблучним оцтом (у пропорції 1 частина оцту на 5 частин води), потім змити звичайною водою і промокнути рушником.

Маска із застосуванням реп'яхової олії

Ріп'яну олію змішують з ячним жовтком, наносять на ділянки облисіння, після чого укутують харчовою плівкою. Через 20 хвилин маску змивають теплою водою. Реп'яхове олія допоможе врятувати волосся, бо воно не тільки сприяє зростанню нового волосся, але і зміцнює наявні локони по всій довжині.   

Гірчична маска 

Для використання гірчичної маски необхідно змішати 2 ст. ложки чайної заварки з 1 жовтком та 1 столовою ложкою сухої гірчиці. Суміш втирають у ділянки волосся, схильні до випадання. Витримують маску 20 хвилин. Маску змити теплою водою.

Маска з алое

Щоб приготувати маску з алое необхідно 1 чайну ложку меду змішати з 1 ч.л. сока алое. Отриману суміш нанести на проблемні ділянки. Потримати 1 годину, потім ретельно змити теплою водою.

Маска на основі дьогтю

Потрібно 4 грами дьогтю, 10-11 г касторової олії і 10-12 мл настоянки календули. Суміш наноситься на коріння волосся по всій голові або точково на ділянки, що лисіють, на 3 години. Використовують двічі на рік двомісячними курсами.

Лосьйон від випадіння волосся на основі пажитнику

Даний рецепт здавна використовують індійські жінки на поліпшення росту волосся, збільшення їх обсягу та посилення блиску. Рецепт такий: 1 столову ложку насіння пажитника залити 1 склянкою окропу, настоювати протягом ночі, вранці настій процідити через ситечко. Ополіскувати волосся після кожного миття не змиваючи. Настій можна зберігати у холодильнику до 3 днів.


Профілактика випадання волосся

Профілактика випадання волосся

Генетичне облисіння за чоловічим та жіночим типом запобігти неможливо, але, щоб уникнути інших факторів, які безпосередньо впливають на випадання волосся, потрібно:

➦ Акуратно поводитися зі своїм волоссям (не розчісувати мокре волосся, розчісувати плавним рухами).

➦ Використовувати гребінець з широкими зубами, яка допоможе запобігти випаданню волосся.

➦ Уникати застосування агресивних процедур: завивки щипцями, маніпуляцій гарячою олією.

➦ Не робити тугі зачіски з гумками, шпильками та косами, які тягнуть волосся і пошкоджують його структуру.

➦ Захищати волосся від впливу ультрафіолету.

➦ Кинути палити, оскільки доведено, що куріння впливає на алопецію у чоловіків. 

➦ Щоб волосся не сипалося з голови, сушіть його не гарячим, а прохолодним повітрям.

➦ Підбирати доглядові засоби (шампуні, маски, бальзами), у відповідності з особливостями вашого волосся та шкіри голови.

➦ Уникати жорстких дієт.

➦ Регулярно виконувати масаж голови для покращення кровообігу та живлення волосся.


Поширені міфи про випадання волосся 

Існує безліч міфів про причини випадання волосся. Незважаючи на те, що сучасна наука давно довела їх неспроможність, засоби догляду та стайлінгу стали більш "дружелюбними" по відношенню до волосся, проте вони продовжують залишатися в пам'яті поколінь.

Наведемо кілька найбільш поширених:

☰ Часте миття голови викликають рясне випадання волосся.

☰ Якщо носити коротку стрижку, то волосся випадатиме рідше.

☰ Часте сушіння феном на великих температурах провокує випадання волосся.

☰ Потовщення структури волосся відбувається після частого гоління голови.

☰ Часте розчісування волосся допоможе зробити волосся здоровим, сильним і блискучими

☰ Носіння головних уборів і декоративних перуків сприяє випаданню волосся.

Якщо Вас зацікавила тема цієї статті, висловіть свою думку, запитайте або напишіть відгук.

Джерела інформації:

1. Корнішева В.Г., Їжков Г.А. Патологія волосся та шкіри волосистої частини голови. СПб.: ТОВ «Видавництво Фоліант», 2014: 184.

2. Хегер Петер Г. Дитяча дерматологія: Пров. з ним. А.А. Кубанова, О.М. Львів, ред. М: Видавництво Панфілова, 2013: 648.

3. Гаджіогороєва А.Г. Клінічна трихологія. М: Практична медицина, 2014: 184.

4. Манчіні А.Дж., Кроучук Д.П. Дитяча дерматологія Довідник: Пров. з англ. О.Ю. Олісова, Н.Г. Кочергін, ред. М: Практична медицина, 2018: 664.

5. Ральф М. Трюб. Складний пацієнт трихолога. Посібник з ефективного лікування алопецій та супутніх захворювань: Пер. з англ. Н.Г. Барунова, В.П. Ткачов, ред. М: ГЕОТАР-Медіа, 2019: 400.

6. Al-Refu K. Hair loss in children: common and uncommon causas; клінічні та епідеміологічні дослідження в Йордан. Int. J. Trichology. 2013; 5 (4): 185–189.

7. Жучков М.В., Большакова Є.Є., Сонін Д.Б., Родіонова-ва С.А. Дерматоскопічна діагностика невуса сальних залоз Ядассона. Вісник дерматології та венерології. 2018; 94 (3): 39–44.

8. Donati A, Cavelier-Balloy B, Reygagne P. Histological correlation of dermoscopy findings in sebaceous nevus. Cutis. 2015; 96 (6): 8–9.

9. Feldstein S, Awasthi S, Краковскій AC. Індивідуальний telogen effluvium в pediatric patient спричиняє error transcription. J. Clin. Aesthet. Dermatol. 2015; 8 (8): 52–54.

10. Тліш М.М., Шавілова М.Є., Сашко М.І., Псавок Ф.А. Дифузна телогенова алопеція: сучасні можливості топічної терапії. Лікувальна справа. 2019; 3: 49–53.

11. Liwen Xu, Kevin X. Liu, Maryanne M. Senna. Практичний приклад до Diagnosis and Management of Hair Loss in Children and Adolescents. Front. Med. (Lausanne). 2017; 4: 112.

12. Wohlmuth-Wieser I, Osei JS, Norris D, Price V, Hordenky MK, Christiano A, Duvic M. Childhood alopecia areata- Data from the National Alopecia Areata Registry. Pediatr. Dermatol. 2018; 35 (2): 164–169.

13. Hillmann K, Blume-Peytavi U. Diagnosis of hair disorders. Seminars in Cutaneous Medicine and Surgery. 2009; 28 (1): 33–38.

14. Федеральні клінічні поради. Дерматовенерологія 2015: Хвороби шкіри. Інфекції, що передаються статевим шляхом. 5-те вид. М: Діловий експрес, 2016: 768.

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре