Як розігнати метаболізм - найефективніші методи

Відмова від відповідальності

Сайт не дає ніяких заяв або гарантій, прямих або непрямих, відносно повноти, точності, достовірності або відповідності вмісту даного блогу для будь-якої конкретної мети. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем про будь-яких медичних й пов'язаних зі здоров'ям діагнозах і методах лікування. Інформація на цьому блозі не повинна розглядатися як заміна консультації з лікарем.

Як розігнати метаболізм - найефективніші методи

Зміст:

➦Що таке метаболізм

➦Від чого залежит скорость метаболізму?

➦Які чинники впливають на обмін речовин

➦Топ добавок для прискорення метаболізму

➦Інші причини уповільнення обміну рочовин

➦Метаболізм і вік

➦Метаболізм і стать

➦Особливості метаболізму в чоловіків

➦Особливості метаболізму в жінок

➦Топ 10 порад, як прискорити свій метаболізм

➦Як прикорити метаболізм за допомогою препаратів та добавок

Тема метаболізму незмінно виникає, коли мова заходить про дієти та тренування для схуднення. Напевно у кожного є знайома подруга чи друг, які можуть дозволити собі їсти «все підряд», проте не товстіють. Саме в цих випадках говорять про відмінний метаболізмі. Так що ж це таке - метаболізм і як він впливає на втрату ваги?


Що таке метаболізм

     Всі тканини людського організму постійно оновлюються. Для побудови нових клітин потрібен будівельний матеріал (білки й жири), а також енергія. Все це шляхом ряду фізичних і хімічних реакцій видобувається з їжі, що вживається. Метаболізм - це оборот енергії, необхідної для процесів обміну між хімічним складом живого організму і навколишнього середовища. Обмін речовин є у всіх живих організмів, в тому числі рослин. Вчені встановили, що найшвидший метаболізм у колібрі, а найповільніший - у лінивця.

     Метаболізм включає два паралельні процеси: катаболізм, в ході якого виробляється енергія (калорії), і анаболізм, супроводжуваний її витратами для підтримки температури тіла, роботи серця, нирок, легень, нервової системи. При анаболізмі відбуваються реакції синтезу та засвоєння організмом нових складних органічних речовин - амінокислот, моносахаридів, жирних кислот, нуклеотидів, супроводжувані поглинанням енергії. Цікаво, що при основному обміні в 1000 кілокалорій 170 з них припадає на підтримку роботи мозку.

Що таке метаболізм

    Швидкість метаболізму має ключове значення для схуднення. Втрата ваги відбувається, коли організм витрачає енергії більше, ніж виробляє. Саме тому зайву вагу часто списують на поганий обмін речовин.

Від чого залежить швидкість метаболізму?

Швидкість метаболічних процесів залежить від багатьох факторів, найбільш значущі:
 • ├ стать
 • ├ вік
 • ├ стан щитовидної залози
 • ├ тип комплекції
 • ├ генетичні фактори.

    Доведено, що обмінні процеси протікають швидше у молодих спортивних чоловіків: в їх тілі багато м'язів, і вони більше витрачають енергію. А коли в організмі переважає жир, то обмін речовин йде повільно. Після 40 років метаболізм починає сповільнюватися приблизно на 5% за кожні 10 років. Цей процес залежить також від вироблення тироксину - ферменту щитовидної залози. Велику роль в обмінних процесах грає генетична схильність. Саме тому найчастіше у огрядних людей виростають такі ж повні діти.

     Продукти харчування й режим вживання їжи можуть прискорити або сповільнити перебіг обмінних реакцій. Потрібно харчуватися дрібно, невеликими порціями і пити достатню кількість води. Для активного метаболізму варто більше рухатися, частіше перебувати на свіжому повітрі. У Національному реєстрі контролю ваги в США був досліджений спосіб життя 10000 людей, які змогли скинути близько 15 кг і утримати цю вагу протягом року. Виявилося, всі вони дотримуються загальних правил:

 • ├ зважуються не менше одного разу на тиждень;
 • ├ багато ходять пішки й регулярно виконують фізичні вправи;
 • ├ вживають не жирну їжу;
 • ├ обмежують споживання калорій;
 • ├ контролюють розмір порцій;
 • ├ не пропускають сніданок.

    Незважаючи на те, що ці люди мають відмінності у віці, спосібі життя й харчуванні, вони змогли досягти одного результату - перестали товстіти.


Які чинники впливають на обмін речовин

Які чинники впливають на обмін речовин


Останні дослідження в області метаболізму дозволили окреслити коло найбільш значущих чинників, що впливають на його швидкість.

❌Неправильне харчування. Перекушування швидкими вуглеводами шкідливі для метаболізму. Харчуватися потрібно повноцінно й регулярно, віддаючи перевагу натуральним продуктам. Порушення режиму харчування, також як і суворі дієти, піддає організм стресу та сприяє активному запасу калорій на «чорний день».

❌Стрес. Встановлено, що нервове перенапруження уповільнює обмінні процеси. Відомо, що у стані стресу організм спалює на 100 ккал менше.

❌ Жорсткі дієти. Найчастіше, бажаючи схуднути, людина сідає на строгу дієту, різко обмежуючи себе в їжі, проте це може привести до зворотного ефекту - набору ваги. При нестачі їди, тобто джерела енергії, організм починає активніше запасати калорії у вигляді жирових відкладень. Досить зменшити калорійність їжі вього лише на 10-15% і вага почне знижуватися. Набагато важливіше вести активний спосіб життя, змушуючи організм спалювати більше калорій, ніж отримувати.

❌Порушення сну. Відомо, що нестача сну призводить до набору маси тіла. Це відбувається внаслідок зниження швидкості обмінних реакцій. Під час сну в організмі йдуть важливі відновлювальні процеси, а при його нестачі включаються резервні механізми, що допомагають підтримувати життєдіяльність шляхом запасу калорій. Для гарного метаболізму вчені радять спати не менше 7 годин.

❌Висока температура в приміщенні. Тепле повітря в будинку уповільнює метаболізм, холод, навпаки, стимулює підшкірно-жирову клітковину споживати більше калорій. Експеримент, проведений організацією National Institutes of Health found, показав, що сон при температурі не більше 18.8 ° C сприяє більш активному спалюванню бурої жирової тканини.

❌Малорухливий спосіб життя. Гіподинамія - одна з найпоширеніших причин ожиріння. Пасивний стан призводить до уповільнення метаболізму, оскільки організму вже не потрібно виробляти багато енергії. М'язова маса атрофується, калорії витрачаються в невеликих кількостях і відкладаються про запас у вигляді жиру.

❌Недостатнє вживання води. Для повноцінного обміну речовин організму необхідно не менше 1,5-2 л води в день. З напоїв корисний зелений чай, так як він відмінно спалює калорії.

❌Шкідливі звички. Куріння та вживання алкоголю істотно гальмують обмінні процеси, погіршуючи метаболізм.

Топ добавок для прискорення метаболізму

жироспалювач
test
жироспалювач вансітон


Інші причини уповільнення обміну речовин

☰ Дослідження, проведені The American Journal of Clinical Nutrition, показали, що неправильні перекушування, наприклад низькокалорійними злаковими чіпсами, знижують швидкість метаболізму. Оптимальною їжею між основними прийомами їжі є горіхи, якы підвищують спалювання калорій протягом дня.

☰ Незважаючи на те, що низькоувуглеводна дієта допомагає схуднути, не варто повністю відмовлятися від вживання вуглеводів, особливо, якщо ви займаєтеся спортом. Вони є джерелом глікогену, який необхідний при інтенсивних тренуваннях. Низький глікоген призводить до нестачі енергії. Крім того, організм буде спалювати менше калорій після тренування.

☰ Вид спортивних занять впливає на швидкість обміну речовин. Встановлено, що високоінтенсивні тренування, наприклад в бодібілдингу, сприяють більшому спалюванню калорій, ніж вправи в спокійному темпі. Якісне силове тренування прискорює метаболізм приблизно на 48 годин.

Метаболізм і вік

● Кожні 10 років обмін речовин в організмі сповільнюється приблизно на 2-5%, а тіло втрачає близько 3 кг м'язів. У підлітка швидкість обміну така, що навіть без особливих занять спортом тіло залишається худим. Чим старша людина - тим складніше її позбавитися від зайвої ваги. Таким чином, щоб залишатися в гарній фізичній формі зрілій жінці потрібно докладати набагато більше зусиль, ніж дівчині. Неправильний раціон, ігнорування спорту й малорухливий спосіб життя уповільнюють метаболізм, приводячи до збільшення жирових відкладень.

● Як стверджують вчені, вік в 25 років є середньостатистичним переломним, тому що після нього людина починає вести більш пасивний спосіб життя. У 30 років збереження стрункості починає вимагати зусиль.

● Вік 40 років - це початок гормональних змін. Сповільнюється робота травної системи, можуть виникнути захворювання щитовидної залози. При зниженні фізичних навантажень відбувається значне гальмування метаболізму, з'являються проблеми з вагою. Для того щоб розігнати метаболізм в цьому віці, необхідно збільшити фізичну активність, ввести в раціон продукти, які покращують швидкість обмінних процесів, в тому числі й дієтичні добавки.

● При клімаксі (в середньому після 50 років) в жіночому організмі скорочується рівень естрогену, що призводить до уповільнення метаболізму та набиранню ваги. Без хороших фізичних навантажень розлучитися із зайвими кілограмами стає дуже складно. Приблизно в 60 років закінчується гормональна перебудова, вага стабілізується, м'язова маса значно падає, виникає проблема високого рівня холестерину, цукру. У цьому віці прискорити метаболізм можна за допомогою регулярних спортивних занять, дотримання режиму сну, правильного харчування та прийомом спеціальних препаратів.


Метаболізм і стать

Жіночий та чоловічий метаболізм розрізняється не дуже сильно, оскільки більшою мірою залежить від сухої маси тіла, відсотка жиру й рівня фізичної активності. Однак завдяки тому, що швидкість обміну речовин визначається кількістю м'язової маси, жінки будь-якого віку таі комплекції спалюють менше калорій, ніж чоловіки з тими ж параметрами.

Особливості метаболізму в чоловіків

Особливості метаболізму у чоловіків

    М'язи в тілі чоловіка складають 40%, що визначає більш високий рівень метаболізму в порівнянні з жінками. Швидкість обмінних процесів в чоловічому організмі на 10-20% вище, ніж в жіночому. Чоловікові набагато легше схуднути й наростити м'язову масу. Рівень тестостерону в крові чоловіків і жінок після тренувань демонструє різницю в 45 разів.

     Чоловіче тіло набагато ефективніше реагує на розвантажувальні дні, періодичні голодування, спалюючи зайвий жир. Якщо спосіб життя чоловіка не відповідає його енергетичним витратам, відбувається порушення обміну речовин і з'являється зайвий жир в районі талії. Це так званий вісцеральний жир, який огортає серце, підшлункову залозу, печінку, кишечник і може привести до хвороб цих органів.

    Серед найбільш поширених причин уповільнення метаболізму у чоловіків можна назвати:

➦ переїдання, що призводять до ожиріння;

➦ гормональні зміни, через що підвищується вироблення жіночих гормонів;

➦ зловживання алкоголем і курінням;

➦ малорухливий спосіб життя;

➦ часті стреси;

Особливості метаболізму в жінок 

метаболізм в жінок
✔ Як відомо, відмінності між чоловіками й жінками пов'язані зі статевими гормонами: тестостероном і естрогеном. Вважається, що висока швидкість метаболізму в чоловічому тілі визначається великою кількістю м'язової маси завдяки тестостерону.

✔ Жінка швидше накопичує жир, оскільки за своєю природою він необхідний їй для сприятливого перебігу вагітності та виношування дитини. Жіночий жир в основному підшкірний, розташовується на стегнах і сідницях. Він виробляє гормони, здатні пригнічувати апетит і покращують чутливість до інсуліну.

✔ Організм в жінок  краще чоловічого окисляє жири та глюкозу, підвищуючи тканинну перфузію, поставляючи більше крові в м'язи. При фізичних навантаженнях будь-якої інтенсивності жінки витрачають менше глікогену, а значить, мають нижче стомлюваність. У спокої у жінок зростає частка вуглеводної енергії, а у чоловіків - жирової.

✔ Жіночий метаболізм залежить від менструального циклу. Він більш активний в перші десять днів після закінчення менструації і сповільнюється за тиждень до початку наступного циклу.

✔ Стреси більш згубні для жіночого метаболізму, ніж для чоловічого, оскільки призводять до падіння рівня тестостерону, відповідального за м'язову масу, якого й так в жіночому організмі менше.

Топ 10 порад, як прискорити свій метаболізм

Топ 10 порад, як прискорити свій метаболізм

✅ Рухатися якомога більше
Найпростіший спосіб прискорення метаболізму - фізична активність. Регулярні заняття спортом, йогою, фітнесом, аеробікою сприяють спалюванню калорій, формують м'язову масу, прискорюють метаболізм, зменшуючи жирові відкладення. Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує виконання силових вправ мінімум два рази на тиждень або 75-150 хвилин інтенсивного (або 150-300 хвилин помірного) аеробного навантаження в тиждень.

✅ Спати не менше 7 годин
Здоровий 7-8-ми годинний сон сприяє виробленню ендогенних гормонів, які прискорюють обмін речовин.

✅ Відмовитися від солодкого
Надлишок солодкого в організмі призводить до вироблення великої кількості інсуліну, що уповільнює метаболізм.

✅ Вживати білкову їжу
Продукти багаті протеїнами найкраще розганяють метаболізм. Дослідження канадського Університет Макмастера показало позитивний вплив молочних продуктів на прискорення обміну речовин. Виявилося, що жінки, які вживають від трьох порцій молочних продуктів в день, мали кращий метаболізм і швидше набирали м'язову масу, на відміну від тих, хто не вживає «молочку» або їсть її мало.

 Включити чай і каву в раціон
Встановлено, що чашка зеленого чаю без добавок прискорює спалювання калорій на 2 години, а кава - на 4 години.

 Не нехтувати гострою та пряною їжею
Якщо здоров'я дозволяє, варто приправляти страви перцем, вживати в їжу часник, імбир, гірчицю і табаско. Гостра їжа - відмінний спосіб розігнати метаболізм. З приправ прискорювачами метаболізму вважаються кардамон, кінза та кориця, які підвищують обмін речовин майже на 20%. Смачно й корисно!

 Пити холодні напої
На нагрівання рідини організм витратить додаткові калорії, тому варто віддавати перевагу холодним напоям. Це довели дослідники з Університету штату Юта, які встановили, що стакан води з льодом здатний збільшити швидкість метаболізму на 30%, утримуючи його протягом 10 хвилин.

 Ходити пішки
Піші прогулянки в хорошому темпі - простий і ефективний метод для розгону метаболізму та схуднення. 7-8 тисяч кроків в день однозначно поліпшить обмін речовин і допоможе скинути вагу.

Приймати вітаміни і мінерали
Дефіцит деяких нутрієнтів призводить до серйозних порушень обміну речовин і зайвої ваги. Вживання добавок з селеном, йодом і Омега-3 сприяє поліпшенню метаболізму і загальному самопочутті.

 Займатися сексом
Встановлено, що заняття сексом знімають стрес, покращують емоційний стан, а також відмінно спалюють калорії.

Як прискорити метаболізм за допомогою препаратів і добавок 

Як прискорити метаболізм за допомогою препаратів і добавок


Для корекції метаболізму можна використовувати метаболіки - групу препаратів, що призводять в норму обмін речовин і енергії в організмі. Вони допомагають відновити рівновагу між речовинами, які надходять в організм, та їх переробкою.

Коректори метаболізму включають:

 • Ферменти й антиферменти
 • Білки й амінокислоти
 • Мікро- та макроелементи
 • Вітаміни та антиоксиданти
 • Детоксикуючи склади
 • Регулятори водно-електролітного та кислотно-лужного балансу
 • Регідратанти та анаболіки.

Серед добавок, що використовуються для розгону метаболізму, виділяють наступні групи:

◈ Жироспалювачі. Це ліпотропіки, що сприяють розщепленню жирової тканини, і термогеніки, що підвищують температуру тіла, тиск і пригнічують апетит. Добавки, що стимулюють ліполіз: лінолева кислота, коензим Q10, селен, мелатонін, Омега-3 кислоти. До термогенних продуктів відносяться: кофеїн, гуарана, зелений чай. Їх жироспалюючий ефект проявляється яскравіше, однак може супроводжуватися негативними побічними ефектами: гіпертонією, тахікардією, безсонням, нудотою.

◈ Левокарнітін. L-карнітин не бере участі в процесі розщеплення жирів, але транспортує жирні кислоти в мітохондрії, де вони спалюються з виділенням енергії. Левокарнітін діє, коли в ході фізичної активності організм вже вичерпав вуглеводні запаси й використовує жирові відкладення.

◈ Амінокислоти. Амінокислоти є будівельним матеріалом для працюючих м'язів і беруть участь в синтезі гормонів, відповідальних за швидкість метаболізму.

До них відносяться:

        ➦  ВСАА, що регулюють жировий обмін;

        ➦  метионін, що забезпечує синтез гормонів;

        ➦  тирозин, що усуває втому після тренувань і пригнічує апетит;

        ➦  аргінін, який бере участь в синтезі гормону росту;

        ➦  глутамін, що прискорює відновлення м'язів після інтенсивних тренувань і підвищує настрій.

Вітаміни та мінерали для прискорення обміну речовин

Серед вітамінів та мінералів, що сприяють прискоренню метаболізму й підтримці нормальної маси тіла, можна назвати наступні:

     ▹ Вітаміни групи B - грають важливу роль в процесі енергетичного обміну, необхідні для метаболізму білків, жирів і вуглеводів

     ▹ Вітамін D - допомагає контролювати рівень глюкози в крові та знижувати резистентність до інсуліну

     ▹ Омега-3 - сприяє здоров'ю щитовидної залози, спалюванню калорій, збільшуючи енергію в клітинних мітохондріях

     ▹ Кальцій - необхідний для здорового метаболізму, допомагає контролювати рівень глюкози в крові, в поєднанні з вітаміном D і дієтою сприяє зменшенню маси тіла.

     ▹ Магній - його низький вміст призводить до уповільнення хімічних реакцій, які виробляють енергію в організмі

     ▹ Залізо - використовується для перенесення кисню еритроцитами. У відсутності кисню м'язи не можуть спалювати жир для отримання енергії.

      Однак потрібно мати на увазі, що прийом препаратів, що розганяють метаболізм, не завжди безпечно для здоров'я, оскільки можуть привести до порушення гормонального балансу. Багато з них мають побічні ефекти, можуть викликати перезбудження або мають сильну сечогінну дію. Ліки та добавки для зміни швидкості обміну речовин необхідно приймати тільки за рекомендацією лікаря, тому що у кожної людини індивідуальний метаболізм. Найбільш безпечний спосіб прискорення метаболізму - спорт і раціональне харчування.

Інші статті по темі

Обговорення


Новий коментар

Увага: HTML не підтримується! Використовуйте звичайний текст.
    Погано           Добре